14 Mayıs 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Yıllarca parmaklarını konuşturarak toplumun her kesiminden alkış alıyordu.

Bir süredir yine konuşturduğu parmakları sayesinde toplumun bir kesiminden alkış alıyor, ama diğerlerinden tepki çekiyor.

Düne kadar yurt dışındaki konserleriyle ülkenin gurur duyduğu Fazıl Say, parmaklarıyla başardığını yine parmaklarıyla yıkıyor.

Yıllarca piyanosunun tuşlarında sörf yapan parmakları sayesinde insanların beğenisini kazanan Fazıl Say, aynı parmaklarıyla yazdığı her tweet’le sevenlerinin bir kısmını kaybediyor.

Çünkü ünlü piyanistin sosyal medyada kullandığı dil inanılır gibi değil.

Fazıl Say, Türkiye seçime giderken yazdıklarıyla müzik yeteneğini değil ama insani değerlerini sorgulatır hale geldi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ‘altılı masa’dan kalktığında “Sifonu çekin gitsin” diye tweet attı.

Meral Akşener üç gün sonra masaya dönünce de o tweet’i silen Fazıl Say’ın Muharrem İnce’nin aleyhinde neler yazdığı hâlâ duruyor Twitter hesabında.

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilince Fazıl Say, hedef tahtasına bu kez yaptıkları İHA, SİHA ve ilk milli insansız savaş uçağı Kızılelma’yla tarih yazan Baykar’ın Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ı koydu. Üstelik söylemediği bir sözü Selçuk Bayraktar söylemiş gibi yazıp, aklınca alay etti Türkiye’nin uzay teknolojisiyle.

Fazıl Say’ın sosyal medyasından yazdığı şuydu:

“Bayraktar’ın konuşmasını ben dün dinledim. Hayli iddialı uzay konusunda. ‘Ay’a sert iniş yapacağız’ diyor. Sonra tekrar etti, ‘Sert iniş’ dedi. (Yani ‘gerisini Ay düşünsün’) Ama ben diyeyim bu ahaliyi sadece bu kesmez. Dahası lazım; ‘Mars’a tekme tokat iniş’ filan demeli.”

Selçuk Bayraktar’ın Fazıl Say’a yanıtı şu oldu:

“Sayın Say, ‘Aya sert iniş’ projesini ben değil, Türkiye’nin en iyi roket bilimcilerinden Doç. Arif Karabeyoğlu anlattı. Hayatını teknolojiye adamış bir mühendis olarak ben de elbette sonuna kadar destek olurum. Size tavsiyem, bilim insanlarına saygı duymanız. İdrak edemediğiniz bilimsel konularda dayanaksız atıp tutmak yerine öğrenmeye çalışmanız. Zira, bilim de sanat gibidir, partizan tutumunuzu kaldırmaz.”

Selçuk Bayraktar’ın yerinde başkası olsa, “Siz bu kulaklarla nasıl müzisyen oldunuz? Anlatmadığım bir şeyi benden duyduğunuzu nerenizden uydurdunuz? Sizinle aynı fikirde olmayan insanlara saygınız yok, bari ilime bilime olsun” minvalinde sağlı sollu saydırırdı Fazıl Say’a!

Çok sevdiyseniz gidin peşinden!

Genç bir kadının bol göğüs dekolteli üç fotoğrafını kullanıp, “Japonya Sağlık Bakanı, Twitter’da gündem oldu!” diye sosyal medyadan yapılan paylaşımlar çok geçmeden boyut değiştirdi.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve türbanlı bazı kadın siyasetçilerimizin fotoğraflarını yan yana kullanıp, “Hangi ülkede yaşamak istersiniz?” diye anket yapanlar bile oldu.

Üstelik bunu yapanlar arasında hesapları mavi tik’li olan kadınlar bile vardı.

Çok mu sevdiniz o seksi bakanı ve ülkesini?

Atlayın uçağa gidin.

Tutan mı var sizi?

Hem siz kurtulursunuz hem biz!

İşin mizahı bir yana, aslında katmerli bir rezalet bu.

Birincisi, Japonya’da öyle bir Sağlık Bakanı yok ve hiç olmadı.

İkincisi, Japonya Sağlık Bakanı kadın değil, erkek.

Japonya’nın Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı’nın adı da Kato Katsunobu.

Japonya Sağlık Bakanı diye sosyal medyada dolaşıma sokulan o kadın da gerçek değil, sanal zekânın üretimi.

Twitter’da hesabı bile var o sanal zekâ uygulamasının.

Bu konudaki gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmışken bu yalanı paylaşanlardan bir kişi takipçilerinden özür dilemedi.

Algı için sosyal medyada yalan makinesi gibi çalışanlar yüzsüz, utanmaz ve onursuz da ondan olabilir mi bu?

GÜNÜN SÖZÜ

“Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.” (Sadi)