MİLLİYET CADDE – 10 KASIM 2013 PAZAR  –  ALİCE

Fazıl Say’ın Türkiye prömiyerini “Antalya 14. Piyano Festivali”nin açılışında verdiği “Water-İlk Şarkılar” konseri muhteşemdi!

Fazıl Say OrkestraBugün yazı günüm değil, ama cuma akşamı öyle bir konser dinledim ki Antalya’da, sıcağı sıcağına paylaşmazsam bunu siz değerli okurlarla, çatlardım valla… Fazıl Say’ın Türkiye prömiyerini “Antalya 14. Piyano Festivali”nin açılışında  yaptığı muhteşem “Water – İlk Şarkılar” konserinin yazısını şu nedenle de pazartesiye bırakamazdım.
Çünkü konserde Hıncal Ağabey (Uluç) de vardı.
Tahminim o ki önceki festivallerde olduğu gibi Hıncal Ağabey, Say’ın bu konserini uzun uzun yazacak, benimki onun yanında yavan kalacak! Biraz da o üzden acele edip, öne alayım istedim!
İşin latifesi bir yana Fazıl Say’ın konseri gerçekten de muhteşemdi…
Antalya Kültür Merkezi’nin 800 kişilik salonu tıklım tıklımdı…
72 kişilik Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sahnede yerini alır almaz AKM’nin merdivenleri bile anında doldu.
Şef Naci Özgüç’le birlikte alkışlarla sahneye gelen Say, konserin ilk bölümünde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde “Su –  Water” eserlerini çaldı…
Say’a denizin sonsuz maviliğini çağrıştıran “Mavi Su”, gölleri anımsatan “Kara Su” ve dereleri hatırlatan “Yeşil Su” icra edilirken müzisyenlerin çıkardıkları sesler ilginçti.
Müzisyenler, nehir, okyanus, guguk kuşu, baykuş, kurbağa gibi doğadan 30’un üstünde sesi enstrümanlarıyla çıkardı.

Serenad Bağcan Fazıl Say  (1)Selda Bağcan’ın yeğeni
45 dakikalık ilk bölümünden sonra 72 kişilik müzisyen ordusu gitti.
Konserin ikinci ve son bölümünde sahnede sadece iki kişi vardı… Piyano önünde Fazıl Say ve mikrofon başında Serenad Bağcan… Say, Bağcan’ı dinleyicilerine şöyle tanıttı:
“Yedi sülalesi müzisyen Serenad’ın… Halası Selda Bağcan, kardeşleri müzisyen Seda ve Sonat Bağcan.”
Bağcan Ailesi’nin en büyüğü Savaş Bağcan’ın kızı sesi ve yorumuyla herkesi büyüledi…
Say, 20 yıl önce ünlü şairlerin şiirlerini besteleyerek “İlk Şarkılar” adını verdiği eserleri yeni gün ışığına çıkarmasının sebebini şöyle açıkladı: “Şarkılar sesini yeni buldu.”
Say, “İlk Şarkılar” adını verdiği eserleri çalmaya, Bağcan da söylemeye başlayınca     ünlü sanatçının ne denli haklı olduğu da çıktı ortaya.
Say’ın ikinci bölümde çaldığı ilk eser ölümünün üstünden 50 yıl geçen Nazım     Hikmet’in “Memleketim”iydi…
Say ve Bağcan, sonra Metin Altıok’tan  “Düşerim” ve “Bu Kekre Dünyada” eserlerini     yorumladı.
Dinleyicilerden Bağcan’a yönelik alkışlar artınca Say, “Üç şarkıda bile neler neler yapıyor bir ses” deyip, Serenad Bağcan’a  teşekkür etti.

Serenad Bağcan Fazıl Say  (3)Taksici, Say’a ne sordu?
İkili, Cemal Sürayya’nın “Dört Mevsim”ini yorumladıktan sonra sıra, Twitter’da bir sözünü RT ettiği için hapis cezası aldığı Ömer Hayyam’ın “Akılla Bir Konuşmam Oldu” şiirine gelince “Sözlere dikkat bu şarkıda” dedi.
Çaldığı piyano eşliğinde Serenad Bağcan’ın okuduğu “Sardunyaya Ağıt” şiirini Can Yücel’in hapisteyken Deniz Gezmiş için yazdığını anlatan Fazıl Say, gecenin bombasını patlattı:
“Bu şarkıları kaydettik, CD’si de pazartesi çıkıyor. Geçen gün bir taksiye bindim. Taksici beni tanıdı ve ‘Abi seni seviyoruz, ama biz Chopin falan dinlemeyiz. Senin albümün yok mu?’ dedi. O yüzden bu CD’yi çıkardık. Türkler şarkılarla buluşuyor.”
Konserini Pir Sultan Abdal’dan “Sordum Sarı Çiğdem”e, Orhan Veli’den “Efkarlarım” ve “İstanbul’u Dinliyorum” şiirleri için yaptığı bestelerle sürdüren Fazıl Say, finali ise “Muhyiddin Abdal”dan “İnsan İnsan”la yaptı.
“Su’yla başladığımız konseri ‘İnsan’la bitiriyoruz” diyen Say ile solisti Bağcan’ı dinleyiciler, ayakta alkışlayarak uğurladı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Affetmek kolaydır, asıl mesele aynı kişiye bir daha güvenebilmektir.”