MİLLİYET – 10 ŞUBAT 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

Fotoğraf: KORCAN KARAR
Fotoğraf: KORCAN KARAR

Okan Bayülgen cumartesi akşamları Habertürk’te yeni bir programa başladı. “Okan Bayülgen Soruyor”un ilk konuklarından biriydim. Konuklar arasında 360’ın anchorman’i Korcan Karar da vardı.
Karar, gündüz Ferdi Özbeğen’in mezarına gittiğini, şarkıcı için yapılan piyano şeklindeki mezar taşının yeni bittiğini ve ortaya çıkan görüntüyü çok beğendiğini söyledi. Karar, cep telefonuyla çektiği fotoğrafı gösterdi.
Mezara güzel denir mi bilmiyorum?
Ama Karar’ın gösterdiği fotoğraftaki görüntü Türkiye’nin piyanosuyla tanıyıp sevdiği Ferdi Özbeğen’e yakışır bir şeydi ve gerçekten de güzeldi. Mezarın fotoğrafını istediğim Karar, “Bir şartla veririm, imzamı kullanırsan. Biliyorsun ben eski foto muhabiriyim” dedi.

EMEL SAYIN’DAN TARİH MASALLARI!

GÜL İREPOĞLU
GÜL İREPOĞLU

Habertürk’teki “Tarihin Arka Odası”nın bir benzerini NTV yaptı.
Murat Bardakçı’nın hazırlayıp Erhan Afyoncu ve Prof. Nurhan Atasoy’la sunduğu “Tarihin Arka Odası” cumartesi akşamları, NTV’nin “Acaba”sı cuma akşamları…
“Acaba”nın kadrosunda kimler mi var?
Levent Erdem’in moderatörlüğünü yaptığı ekip, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Haluk Dursun, sanat tarihi profesörü Gül İrepoğlu, Sabancı Üniversitesi’nden Osmanlı tarihi uzmanı Hakan Erdem’den oluşuyor.
İlk bölümün konusu “Osmanlı’da Entrika”ydı…
Ekibin tek kadın üyesi Gül İrepoğlu Emel Sayın’ı andıran sesiyle resmen “Osmanlı’dan masallar” anlattı, dinlerken uykum geldi.
“Acaba”nın bu haliyle “Tarihin Arka Odası”na alternatif olması mümkün değil, ama Emel Sayın’a “Uykudan Önce” programı yaptırmak isteyip de yaptıramayanlar için Gül İrepoğlu mükemmel bir tercih olur.
Sesi şahane, anlatım dili süper, günümüzün çocuklarının Adile Naşit’i olabilir.
Espri falan yapmıyorum, vallahi samimiyim.

STAND UP YAPAR GİBİ EKONOMİ SUNUYOR

ASLI ŞAFAK
ASLI ŞAFAK

Bloomberg HT’de Aslı Şafak adlı bir programcı ve sunucu var.
Şimdiye kadar izlemediyseniz, tavsiye ederim.
Hele hele de “Ekonomi bültenleri sıkar beni” diyenlerdenseniz Aslı Şafak’ın sunduğu programı bir kez izleyin, eminim bu kararınızdan vazgeçersiniz.
Bir ekonomi programında, “Almanların kıllığı”, “Nisan ayına kadar kim öle kim kala anacığım”, “Zebani gibi çöktüm üstüne” gibi laflar edebilen bir sunucu o…
Bu kadar mı?
Elbette değil.
Programının başında twitter aracılığıyla Soçi Olimpiyatları açılışının hangi kanalda yayınlandığını soran seyircileri kaybetmemek için, “İzleyip de ne yapacaksınız? Ekrandaki küçük pencereden göstereyim ben size manzarayı. Şu an sadece uzaktan yanıp sönen ışıklar var. Kızlar çıkınca bağlanacağız Soçi’ye” diyen, sonra o seyircilere “Soçi Olimpiyatları için bizi terk ettiniz de ne oldu? Ne geçti elinize?” diye sitem eden biri o aynı zamanda…
Konuğuna, “Seni dinlemiyor muyum? Arada sırada hı hı dediğim için seni dinlemediğimi sanan izleyiciler var” diye soran Aslı Şafak’tan başka ekonomi sunucusu yok ekranlarda.
Yıllardır ekranlarda ama ben yeni fark ettim kendisini.
Ne zaman mı?
Geçenlerde bir ekonomi profesörüne, “Hocam siz o dersten bırakmıştınız beni” diye sitem ettiği bir canlı yayında.
Aslı Şafak, stand up yapar gibi sunduğu ekonomi programını benim gibi altın, borsa, dolar ya da euro’yla ilgisi olmayan birine bile izlettiriyorsa bravo…
Araştırınca öğrendim ki rahmetli gazeteci Tayyar Şafak’ın da kızıymış. Tayyar Şafak’ı Türkiye, Turgut Özal’ın 1987’deki “baskın seçim” kararına tepki olarak kurduğu “Davulu Delen Jaguar Partisi”yle tanımıştı.
Çünkü o dönem Özal’ın kızı Zeynep’le davulcu Asım Ekren evlenince Jaguar’ın İstanbul temsilcisi Zeki Küçükberber’in gelinle damada Jaguar hediye etmesi olay olmuştu.

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsan evrende gövdesi kadar değil, gönlü kadar yer kaplar.”