25 MAYIS 2021 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İsrail’in Mescidi Aksa’dan Gazze’ye 64’ü çocuk olmak üzere 227 kişiyi öldürdüğü son Filistin saldırısına dünyadan sadece dört ünlü tepki gösterdi. İsrail’in Filistin’deki ‘insanlık suçu’nu görmezden gelenler, çocukların yaşam hakkını savunan üç kadına bile tahammül edemedi.

İsrail’e tepki gösterip, Filistin’e destek veren ünlüler kimlerdi?

Gigi ve Bella Hadid, Dua Lipa ile Roger Waters.

‘Dünya Değerler Ağı’nın Waters’ı nedense dahil etmediği New York Times’taki tam sayfa ilanla ‘İsrail ve Yahudi düşmanı’ ilan ettiği Lipa ve
Hadid Kardeşler’in suçu ne?

“Filistinli çocuklar öldürülmesin” demek!

“Filistinliler evlerinden, yurtlarından edilmesin, ibadetleri engellenmesin, çocuklar, kadınlar öldürülmesin” demeyi ‘Yahudi düşmanlığı’ sayanlara göre medyanın olduğu binayı bombalayıp, yerle bir etmek, basın mensuplarını ve çocukları öldürmek ‘insanlık suçu’ değil!

İnsan haklarını savunan üç ünlü kadını, gazeteye tam sayfa ilan verip ‘İsrail düşmanı’ ilan etmek, fanatik Yahudilerin hedefi haline getirmek, susturmaya çalışmak; şiddet, nefret suçu ve faşizm değil mi?

Lipa, o ilanı verenlere sosyal medyasından tepki gösterdi.

Ailesi Kosovalı Arnavut kendisi İngiltere doğumlu şarkıcının, o ilanı veren Dünya Değerler Ağı Başkanı Shmuley Boteach adlı hahama kapak olacak tepkisinin özeti şu:

“İnsan haklarını savunmak için ödediğimiz bedel bu. Tüm ezilen insanlarla dayanışma içindeyim ve her türlü ırkçılığı reddediyorum.”

Dua Lipa, Gigi ve Bella Hadid, İsrail’in Filistin’e yaptıklarını kınayan bir ilan verse, New York Times acaba bunu yayınlar mı?

FİLİSTİN’E DESTEK VERİNCE ‘DÜŞMAN’ İLAN EDİLDİLER‘EUROVISION’ SORUNSALI!

Türkiye, ‘Eurovision’a katılsa suç, katılmasa kabahat! Düne kadar TRT, yarışmaya Türkiye adına temsilci gönderdiğinde, “Bu müsamereyi dünyada bizden başka önemseyen var mı?” diye ‘Eurovision’la dalga geçenlerin cirit attığı Türkiye’de her mayıs ayında aynı soru gündemde:

“Biz niye gitmiyoruz ‘Eurovision’a?”

‘Eurovision’, Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) üye olanların katıldığı bir yarışma.

Türkiye’de EBU’nun üyesi TRT.

Yönetim, “Bu oylama sistemi değişmedikçe biz yokuz” dedikten sonra TRT yarışmacı göndermiyor ‘Eurovision’a…

65’inci ‘Eurovision’un yapıldığı gece sosyal medyada yazılanlara baktım, TRT “Biz yokuz” dedikten sonra yarışma bayağı kıymete bindi Türkiye’de.

Müzik dünyası, Türk şarkıcının olmadığı yarışmaya kayıtsız kalmadı. Yarışma gecesi müzik dünyasından ünlü isimler sosyal medyalarında ‘Eurovision’u yazdı.

Demet Akalın, İtalyan Maneskin grubunun ‘Zitti E Buoni’ adlı şarkıyla birinci olduğu ‘Eurovision’ için, “Murat Boz ne sallardı be… Olalım seneye ne güzeller” diye yazdı.

Yıldız Tilbe ise her zamanki gibi farkını gösterdi.

Şarkıcı, “Eurovizyon mu kaldı? O yarışma bitmedi mi?” diye tweet attı.

Katılmadığımız bir ‘Eurovision’ daha şarkıcılarımızın yarışmaya bakış farklarından da anlaşılacağı gibi ifrat ile tefrit arasında geçti.

‘O HAYAT BENİM’ ‘KIŞ GÜNEŞİ’ SENİN!

Senarist Halil Özer, FOX’ta dört sezon süren ve 2 Mayıs 2017’de biten ‘O Hayat Benim’ dizisinin yapımcısıyla yayıncısına dava açtı.

Avukatın mahkemeye sunduğu dilekçede, Özer’in FOX ve Pastel Film’e 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açma gerekçesi şu:  “O Hayat Benim dizisinin özgün hikayesi ve üç bölüm senaryosu Halil Özer’in. Müvekkilim Pastel Film’e ‘Kış Güneşi’nin senaryosunu göndermiş, ancak olumsuz dönüş almıştır. Sonrasında senaryo izinsiz kullanılmıştır.”

Mahkeme ne karar verir bilemem, ama şunu biliyorum:

Meslek hayatım boyunca o kadar çok böyle iddia duydum ki, artık şaşırtmıyor beni hiçbiri!

GÜNÜN SÖZÜ

“Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan, onları yendin demektir.” (George Orwell)