MİLLİYET CADDE – 9 EKİM 2013 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Sinemaya yılda ortalama 6-7 milyon lira civarında kredi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, 17 Eylül’deki toplantısını tehir etti. Bunun altında yatan nedenin bir müfettiş araştırması olduğu söylense de sinemacılar farklı düşünüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Sinema Destekleme Kurulu” aracılığıyla son yıllarda film çekmek isteyenlere verdiği kredilerle sinemanın önünü mü açtığı yoksa, yazan ve çekenlerden başka kimsenin anlamadığı kasvetli filmlerin seyirciyi sinemadan mı uzaklaştırdığı tartışmaya açık bir konu.
Öyle ya da böyle bu krediler verilmese Türk Sineması’nın yılda 70’in üzerinde film üretmesinin olanaksızlığı da çıplak bir gerçek olarak karşımızda. Bu yıl Antalya’da yarışan 10 filmin jeneriğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı logosunun olma sebebi de bu… Çünkü hepsi Sinema Destekleme Kurulu’ndan alınan maddi destekle çekildi. Yani özetle demem o ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sinemaya verdiği destek önemli.
Sinema Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu Sinema Destekleme Kurulu, bu yıla kadar senede iki kez toplanıyordu. Ancak talep fazla olunca Bakanlık bu yıl toplantı sayısının üçe çıkarılmasını kararlaştırdı. Kurul, 2013’ün ilk toplantısını 30 Nisan, 1-2 Mayıs tarihlerinde yaptı ve onlarca filme destek kararı aldı. Kurul, ikinci toplantıyı 17 Eylül’de yapacaktı ama olmadı.

Krediler iki kat arttı ama
Sinema Genel Müdürlüğü, kurulun 14 üyesini arayıp toplantının süresiz tehir edildiğini bildirdi… Bu karar, Destekleme Kurulu’na başvuran filmcileri şoke etti. Zira sinemaya yılda ortalama 6-7 milyon lira civarında kredi veren bakanlık, 2013’ün ilk toplantısında “devrim” sayılabilecek bir kararın altına imza attı.
Artık Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yeni atanmış olmasından mı, yoksa içindeki sinema aşkından mı bilmiyorum Ömer Çelik, “Sinema Destekleme Kurulu”na 2013’ün toplam bütçesi olan 10.5 milyon lirayı ilk toplantıda dağıtma yetkisi verdi.
Kurul da öyle yaptı. Sinema dünyasındaki genel beklenti Kültür ve Turizm Bakanı’nın arasının iyi olduğu Başbakan’ın elindeki fonlardan 2013’ün ikinci ve üçüncü toplantısı için de aynı miktarda krediler çıkarıp, film çekmek isteyenlere dağıtacağı yönündeydi.

Müfettiş olaya el koydu
Sinema Genel Müdürlüğü yetkililerinin, “Kurul toplantısı belirlenecek yeni bir tarihe kadar niye tehir edildi?” diye soranlara verdikleri yanıt şu: “Sinema Destekleme Kurulu’nun iki üyesi hakkında şikayet var. Bakanlık müfettişleri bu incelemeyi tamamlayana kadar yapılmayacak toplantı.”
“Sinema Destekleme Kurulu”nda 8’i sinema meslek birliklerinin temsilcileri olmak üzere 14 kişi görev yapıyor. Suçlananların kim olduğunu bilmiyorum ama suçlamalar konusunda bilgim var ki o da şu: Kurul, kredi başvurusunda bulunan bir projeyi beğendi ama senaryoyu başarılı bulmayıp, şöyle bir karar verdi hakkında: “Senaryosu revize edilirse bir sonraki Kurul’da yeniden görüşülmesine…”

Asıl sebep Gezi olayları mı?
İddia o ki, projesi beğenilen ama senaryosu beğenilmeyen sinemacı, Kurul’dan iki kişinin kendisinden özel istekleri olduğu iddiasıyla şikayet edince Bakanlık, olayın aydınlanması için müfettiş görevlendirdi. Sinema Genel Müdürü Cem Erkul’un soranlara, “Bayramdan sonra toplarız Kurul’u” demesi ve yetkililerin “İşin aslı bu” açıklamasına karşın şüpheyi elden bırakmayanlar sinemacılar da var. Onların iddiası da şu: “Bu hükümetin Gezi Parkı eylemlerine tam destek veren sinemaya ilk fırsatta böyle bir operasyon yapacağı belliydi. Kurul’un iki üyesi hakkındaki şikayet ve Bakanlık müfettişlerinin incelemesi de işin bahanesi. Ne zaman biteceği belli olmayan bir inceleme bu. Bakanlık istese pekala Kurul’un 14 üyesini değiştirip, yenileriyle bu toplantıyı yapabilirdi.”
Sinemacılarınki belki de tamamen hüsnü kuruntu. Ama ortam bu olayı bile Gezi’ye bağlamaya öylesine uygun ki!

GÜNÜN SÖZÜ
Menfaatleri bitene kadar değil, yürekleri yetene kadar sizi terk etmeyenler gerçek dosttur.