27 Ekim 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

CNN TÜRK, Aşık Veysel’in 128’inci doğum gününe özel şahane bir haber hazırlayıp, yayınladı. ‘Hafıza-i Beşer’ adlı haberi Burçak Bozkuş hazırladı. CNN TÜRK muhabiri sokakta insanlara, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünü dinletip, “Bu sanatçıyı tanıdınız mı?” diye sordu. Kameraman Doğukan Yıldırım’ın çektiği gençlerden sadece biri “Aşık Veysel” dedi. O genç kız da, sanatçıyı babasının zoruyla otomobilde dinlediği için tanıdığını söyledi.

GENÇLER, AŞIK VEYSEL’İ TANIMIYORSA SUÇ KİMİN

Aşık Veysel’in sazını ve sesini dinleyen orta yaş ve üstünden sadece bir kişi tanımadı sanatçıyı. Diğer orta yaş ve üstündekiler türküyü çalıp, söyleyenin Aşık Veysel olduğunu bildi, gençlerin sanatçıyı tanımamasına üzüldüklerini beyan etti. Aralarında, “Gençler Aşık Veysel’i tanımıyorsa bu onların değil, ebeveynlerinin, bizlerin kabahati” diyenler bile oldu.

1973 yılında ölen Aşık Veysel gibi bir değeri, günümüz gençlerinin tanımıyor olması acı…

Dünyanın tüm popüler şarkıcılarını hatta Güney Kore’li K-pop yıldızlarını tanıyan, bilen ve dinleyen gençler Aşık Veysel’den bihaber ise, bu sadece onların değil, hepimizin kusuru…

Çünkü Aşık Veysel, sadece bir ozan değil, genç yaşta görme yetisini kaybetmesine rağmen hayat sevincini kaybetmeyen, görmediği dünyanın değerini bilen bir sanatçıydı.

Anlamlı vasiyet

Sadece Türkiye’de değil, dünyada bile çevreciliğin esamesi okunmazken, Aşık Veysel’in ailesine vasiyetine bakar mısınız?

“Ben ölünce mezarıma asla taş koymayın, çimento dökmeyin.

Ben öldükten sonra üzerimde otlar bitsin, çiçekler açsın.
Taş kapatır. Çimento örter.

Hiç kimse istifade edemez.

Benim toprağım da milletime hizmet etsin.

Orada biten otlardan koyun yesin et olsun, kuzu yesin süt olsun, arı yesin bal olsun.

Yoksa taşın altına yatmakla bir faydam olmaz.”

Ölümünün üstünden yarım asır bile geçmeden ‘Kara Toprak’, ‘Güzelliğin On Para Etmez’, ‘Dünya’ya Gelmemde Maksat’, ‘Beni Hor Görme’, ‘Atatürk’e Ağıt’, ‘Esti Bahar Yeli’, ‘Gönül Sana Nasihatım’, ‘Kahpe Felek’, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ gibi ölümsüz eserlerini dinletemediğimiz gençlere Aşık Veysel’i bu yanıyla da tanıtamadık.

Günümüz gençlerinin çevre ve doğa hassasiyeti konusunda İsveçli aktivist Greta Thunberg yerine Aşık Veysel’in bu yönünü örnek almıyorsa, hepimizin kabahati bu…

Demek ki 50 yıldır Aşık Veysel’i gençlere tanıtmak için etkili bir kültürel etkinlik yapmamışız.

Yapılmış olsaydı CNN TÜRK ekibinin türküsünü dinletip, “Bu sanatçıyı tanıdınız mı?” diye sorduğu gençler, Aşık Veysel’i tanırdı.

 

NE ZAMAN ÖLECEĞİNİZİ BİLMEK İSTER MİSİNİZ?

Bugün bir aparat ve uygulama sayesinde kan şekerinizi bile ölçebildiğiniz cep telefonu yakın bir gelecekte size, kaç vakte kadar öleceğinizi söyleyebilir mi?

Şekerinizi ölçen, vücudunuz S.O.S. verdiğinde doktorunuzu arayan cep telefonunun bunu da yapması şaşırtıcı olmamalı…

PLOS Digital Health’te yayınlanan bir çalışmaya göre beş yıla kadar mümkün olacak bu.

Nasıl mı?

Akıllı telefon, kişinin nasıl yürüdüğünü analiz ederek, ne kadar erken ölebileceğini tespit edebilecek.

Araştırmacılar, gelecek beş yılda ölme riskini tahmin için 100 binin üzerindeki katılımcıyı bir hafta boyunca takip etti. Günde altı dakikalık yürümenin verileri, incelemeler için yeterli oldu.

Kullanıcıların demografik bilgileri, yürüme hızları gibi bilgilerden oluşan algoritma, kişilerin ölüm oranlarını tahmin etmede kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerin yüzde 2’si çalışma bitmeden ölünce çalışmayı yapanların elindeki datalar çok daha önemli hale geldi.

Bilimsel çalışma bittiğinde ne kadar insan, ne zaman öleceğini tahmin edecek uygulamayı cep telefonuna indirir mi acaba?

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir toplum, çocuklarına duyduğu saygı kadar uygardır.” (Doğan Cüceloğlu)