MİLLİYET CADDE – 9 TEMMUZ 2013 SALI  –  ALİCE

Türkiye’de insanları kandırıp, milyonları cebe indiren uyanıklarla ilgili kaç yazı yazdığımı hatırlamıyorum. Son örnek cinsel gücü artırdığı iddiasındaki gergedan boynuzu. Yasaklandı yasaklanmasına ama…

Merhum Cem Karaca’nın ‘Namus Belası’ şarkısında dediği gibi, “Biz bize benzeriz, yüz bin kere tövbe eder yine şarap içeriz…”
Dünyada, eşi benzeri olmayan, kendine has bir milletiz. Anketlerinden belgesel, reytinginden dizi, magazin, gelin-kaynana ya da evlilik programları çıkan bir ülkeyiz. İstim arkadan gelsin isteriz, kervanı bile yolda düzeriz…
Belediye, aylardır dolgu yapıyor Maltepe sahilinde… Bedrettin Dalan zamanında doldurulup, sahil yolu ve park yapılan Maltepe’nin sahilini bir o kadar daha doldurdular. Her belediye başkanı bu kadar dolgu yapsa denize 15-20 yıl sonra Anadolu Yakası’yla birleşir Adalar…
Doldurulan denizin üzerine ne yapılacak biliyor musunuz? Anfi tiyatro, konser, futbol, frizbi alanları ve çocuk oyun sahaları…
Şehirlerde çocukların enerjilerini atacağı oyun sahası, insanların nefes alacakları yeşil alan bırakmayıp betona çeviren, sonra bu ihtiyacı karşılamak için güzelim denizi doldurup yeşil alan yapmaya kalkan başka millet var mı yeryüzünde?

Uyanıklar için cennet!
Türkiye’de yanıltıcı reklamlarla insanları kandırıp, milyonları cebe indiren uyanıklarla ilgili kaç yazı yazdığımı hatırlamıyorum. Yıllardır bu ülkede, Tarım Bakanlığı’ndan onay alarak piyasa çıkarılan ne idüğü belirsiz şeyler “Her derde deva” diye pazarlandıktan aylar sonra şikayetler çoğalınca Sağlık Bakanlığı el atıyor duruma. Gergedan boynuzunda da öyle oldu… Sonunda Sağlık Bakanlığı bunun satışını ve reklamını yasakladı. Tabii o zamana kadar atı alan çoktan Üsküdar’ı geçti, uyanıklar köşeyi döndü. Aylardır televizyon, radyo ve internetten cinsel gücü artırdığı iddiasıyla pazarlanan gergedan boynuzundan günde kaç adet satılıyor biliyor musunuz?  Ortalama 10 bin tane… Kutusu 59 TL olduğuna göre varın hesaplayın Türk erkeğinin ‘sekste skor’ uğruna harcadığı, uyanıkların da kazandığı parayı…

Rahmi Turan ‘asparagas’ı mı?
Peki ne oldu ‘Tirajların Efendisi’ Rahmi Turan’ın yıllarca Günaydın’da, Tan’da doğuştan viagralı diye yere göğe sığdıramadığı Türk erkeğine? Hani turist kadınların çoğu hastaydı Türk erkeğinin seks gücüne? O yüzden sürekli geliyorlardı Türkiye’ye?
Ne oldu da şimdi çoğu düştü cinsel gücü artıran gergedan boynuzu peşine? Yoksa Rahmi Turan, yıllarca asparagas haberler mi sattı Türkiye’ye?
Bu ülkede, ‘Arabada beş, evde 15’ gibi şarkılar hit olduğu, erkeklerde ‘düz duvara tırmanma’ aşkı olduğu sürece, bugün Gergedancılar söğüşler milleti, yarın “70’lik adamı 18’lik delikanlı yapıyor” diyerek bir başka hayvanın kılını, tüyünü pazarlayanlar…
Günün sonunda anlaşıldı ki, bunları içtikten sonra düz duvara tırmanabilen erkek yok ama reklamı yasaklanınca özel cihazlarla radyo frekanslarına sızıp, tanıtım yaptırtıyor insana gergedan hapı… Yasak bir şeyi satmak, tanıtmak suç ama alıp kullanmak değil! “İçiciyim” dedin mi yırttın!

Anadolu’yu istila ettiler
Kahramanmaraş’ın dağlarında gergedan boynuzcusu kovalayan devlet, yasakladığı bir şeyi satın alanlara da ceza yazsa ya da onları teşhir etse, günde değil 10 bin tane,     100 tane hap satacak adam bulamaz bu uyanıklar.
Devlet, şehirlerde dükkan açarak tüketiciyi kandıranlara bakmıyor nedense…
Kilo verdiren, kilo aldıran, boy uzatan, sigara bıraktıran, cinsel performansa pik yaptıran, yetmedi şekerden tansiyona her türlü kronik hastalığa derman Tarım Bakanlığı’ndan onaylı, Sağlık Bakanlığı’ndan yasaklı bu ‘alternatif tıp’ ürünlerinin satışı, reklamı yasak ama Anadolu’nun birçok şehrinde satış noktaları var.
Diyeceksiniz ki “Nasıl oluyor bu?” Yetkililerin yanıtı şu: “Yasalardaki boşluklardan yararlanıyorlar.” O zaman bırakın o boşluklar öyle kalsın, uyanıklar, kendini ‘uyanık’ zanneden ‘saflar’ı aldatıp, paralarını alsın!

GÜNÜN SÖZÜ
İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlarda insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insan bekler, kazanan hep mazeret olur.