MİLLİYET CADDE – 8 MAYIS 2014 PERŞEMBE  –  ALİCE

Adıyaman’da yaşayan Mahmut Tekin’den ilginç bir e-posta aldım. Aslında e-postada yazılanlar bana değil, Gülben Ergen’e…
İşte yazdıkları: “Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin, kurucusu ve aynı zamanda başkanı olan ünlü sanatçı Gülben Ergen, okul öncesi eğitimde çok önemli bir yeri olan anaokulları yaptırıyor! Bu derneğin yaptırdığı 20’nci anaokulu bir süre önce Konya’da hizmete açıldı!
Dernek, daha önce de gelir düzeyi ve eğitim seviyesi Adıyaman’dan yüksek olan; Trabzon, İstanbul, Mardin, Tokat, Erzurum, Sinop, Hatay, Aydın, Zonguldak, Van, Sivas, Manisa, Çanakkale, Kars, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta anaokulları yaptırıp hizmete açmıştı!
Bizim il yöneticileri başta olmak üzere, her konuda ahkam kesen, üstlerine vazife olsun-olmasın birçok konuda kıyamet koparan sivil toplum kuruluşlarımızı, bu tür konular, çalışmalar pek ilgilendirmiyor     herhalde!

BİZE DE BEKLERİZ
Bu tür olumlu çalışmalardan, Adıyaman’ı nasıl yararlandırabiliriz, nasıl bir yol izlemeliyiz, nasıl bir diyalog içerisinde olmamız gerekir ki bu dernekten Adıyaman’a da bir anaokulu kazandıralım!
Bu tür çalışmalara pek ilgi duymayanların yerine, biz buradan ünlü sanatçı Gülben Ergen’e bir çağrıda bulunup; bize de bekleriz diyelim.
Gülben Hanım;     Güneydoğu Anadolu’nun bu sıcak kalpli insanlarının diyarına en kısa zamanda sizi bekliyoruz! Bu kentin, yaklaşık 80-90 bin insanı kayısı, pamuk, fındık, patates toplamak için göç ediyor! Aşını, ekmeğini uygun olmayan şartlarda yaşayarak çeşitli bölgelerde çalışarak nafakasını çıkartmaya çalışıyor!

‘IRGAT KENTİ!’
Birçok kez, bu yolculuktan onlarca insan trafik kazalarında hayatını kaybederken, birçok çocuk yetim kalıyor!
Bu nedenle Adıyaman’a ‘Irgat Kenti’ deniliyor! Bu kentin birçok tarihi ve kültürel değerleri var! Ancak bugüne kadar bunlardan yararlanacak olumlu çalışmalar göze çarpmıyor!
Atatürk Barajı’na arazileri en yakın il olan bu ‘Irgat Kent’in arazileri susuz! Üstelik en verimli arazileriyle birlikte bir ilçe, 150 yerleşim merkezini Atatürk Barajı göl alanına feda ettiği halde!
Kısacası durum bu!
Böyle bir ilin anaokuluna hiç ihtiyacı olmaz mı?
İşte, bu nedenle sizi Adıyaman’a davet ediyoruz, bize de buyurun diyoruz. Bizim misafirimiz olun, sizleri ağırlamaktan mutlu olacağız diyoruz! Yeter ki, bu ile de bir anaokulu kazandırın! Evet, evet buyurun gelin.

GELİN VE GÖRÜN
Gelin; antik Perre’ye gizemli bir yolculuğa çıkın!
Yüzyıllarca dimdik ayakta duran Cendere Köprüsü’nden tarihin derinliklerine yürüyün!
Buyurun gelin; dünyada en güzel güneşin doğuşu ve batışını izlerken, tanrıçalar arasında güzelliğinize güzellik katın!
Buyurun gezdirelim     sizi!
Dünyanın 8’inci harikası kabul edilen Nemrut Dağı’nın eteklerindeki geri bırakılmış köyleri, anaokulu beklerken, kendisine ırgatlık kaderi yazılan bu ‘Irgat Kentin’ köylerindeki çocukları görün!
Sincik’i, Gerger’i gezin! Çelikhan’da yüzen adalardan büyülenin!
Buralarda anaokulu bekleyen, gözleri ışıl, yanaklarından kan damlayan, umutsuz ve karamsar çocukları görünce; ilk anda her ne kadar içiniz burkulacak olsa da, yaptıracağınız bir anaokulu onların geleceği, sizin mutluluğunuz olacaktır!”
Ben üzerime düşeni yaptım.
Tekin’in yazdıklarını kamuoyu ile paylaştım.     Artık gerisi Gülben     Ergen ve Çocuklar     Gülsün Diye Derneği     ekibine kaldı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, herkes hızlıca arkadaş, çabucak dost, hemen sevgili, bir çırpıda düşman oluyor.”