MİLLİYET CADDE – 21 MART 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

‘Çocuklar Gülsün Diye’ projesinin 13’üncü anaokulu Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde hizmete girdi. Gülben Ergen sayesinde okul öncesi eğitime kavuşan çocuk sayısı, bin 300’ü buldu.fotoğraf-3

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’ın açılışta söylediği iki konu önemli. Karataş, “10 anaokulu daha yaptırdığımızda okul öncesi okullaşma oranı yüzde 100 olacak Çanakkale’de” dedi. 81 ilde bu oran yakalandığında  bambaşka bir Türkiye çıkacaktır ortaya…
Çanakkale’nin deprem kuşağında olduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü, “Eğitim gönüllüsü Gülben Ergen’in buradaki anaokulu projesini örnek alıp, bundan sonra yaptıracağımız 10 anaokuluna da uygulayacağız. Çünkü Deprem Yönetmeliği bakımından ideal bir proje bu” diye ekledi.
Projenin şimdiye kadar bin 300 çocuğu okul öncesi eğitim yuvasına kavuşturması ve ‘depreme karşı dayanıklı ve kullanışlı’ diye Milli Eğitim tarafından örnek alınması da çok önemli.130319 Çanakkale Eceabat Elif Osanmaz Anaokulu Açılışı (43)

130319 Çanakkale Eceabat Elif Osanmaz Anaokulu Açılışı (11)Eleştirenler şimdi nerede?
Açtığı anaokullarının hiçbirinde Gülben Ergen’in adı yok. Sadece ‘Çocuklar Gülsün Diye’ ve o anaokulunun yapılması için bağışta bulunan kişinin adı var tabelada. Çanakkale Eceabat’taki anaokulunun ana bağışçısı Elif Osanmaz’dı, onun adı   yazıyor kapıda…
Erzurum ve Sivas’ın ardından Çanakkale’de birer anaokulu yaptıran Osanmaz Ailesi, kampanyaya desteklerinin süreceğini söyledi. Bu konuyu ayrıntılı olarak yazmamın sebebi şu: Gülben Ergen, ‘Çocuklar Gülsün Diye’ projesini başlatıp, anaokulları açtığında şov dünyasından ünlüler, “Sanki kendi cebinden para harcıyor. Topladığı bağışlarla anaokulu açıp, reklam yapıyor. Oysa biz cebimizden para verip, yaptırdığımız okulları Milli Eğitim’e bağışlıyoruz” diye eleştirmişlerdi onu.
İkisinin arasında şöyle bariz bir fark var: Annesi, babası, bir başka yakını ya da kendi adına okul yaptırıp, Milli Eğitim’e bağışlayanlar aslında, devlete ödemeleri gereken ‘gelir vergisi’ni buraya harcıyor. Bağış okulu yaptıranların ceplerinden ekstra bir para çıkmıyor yani. Bir anlamda bağış okulu yaptırarak devlete ödedikleri verginin nereye gittiğini görüyor ve bu sayede ebeveynlerinin de adlarını yaşatıyorlar. Elbette ki bu da takdir edilesi bir şeydir ama dikkat ederseniz bunlar devamı   gelmeyen, sürekliliği olmayan hamleler.

130319 Çanakkale Eceabat Elif Osanmaz Anaokulu Açılışı (78)Küçük bağışlarla yürüyor
Gülben Ergen’se devlete ödeyeceği gelir vergisi yerine anaokulu yaptırmıyor. Topladığı bağış ve kaynaklarla her biri  150 bin TL olan anaokulunu açıyor. Yani ortada eleştirilecek değil, aksine alkışlanacak, destek olunacak bir oluşum söz konusu.
‘Çocuklar Gülsün Diye’nin hesabına her ay 1 lira yatıran simitçinin de harcı var bu anaokullarında, cep telefonlarından SMS atanların da, “Bu anaokulunun inşaat gideri bizden” diyenlerin de, kırtasiye, mutfak malzemesi gibi bağış yapanların da…
Sivil dayanışmanın, imecenin güzel bir örneğidir ‘Çocuklar Gülsün Diye’nin anaokullarının yapımı. O yüzden bir kez daha kutluyorum başta Gülben Ergen olmak üzere anaokullarının yapımında emeği olan herkesi.
Siz de, “Bu çorbada benim de bir tuzum olsun” diyorsanız, yapacağınız şey basit: CGD   yazın, Turkcell 1234, Avea ve  Vodafone 2345’e SMS atıp,   5 TL’lik katkı yapmak.

PANDA’NIN YENi YILDIZI HiNDiSTAN YOLCUSU

fotoğraf-4 Eceabat’a gidiş-gelişte uzun uzun sohbet ettik Gülben Ergen’le. Yeni albümünü haziran gibi çıkarmayı planlayan şarkıcı, yakında yeni bir reklam kampanyasıyla da ekranlarda olacağını anlattı. Ergen, “Panda’yla altı aylık bir reklam anlaşması yaptım. Reklamın yapımcısı Serdar Erener, yönetmeni de Nihat Odabaşı olacak”  dedi.
Bir haber daha
Yakında Hindistan’a turistik bir seyahat yapacak Gülben. Aslında tur yedi günlük ama küçük üç çocuk annesi olduğu için seyahati dört günde tamamlayıp, döneceğini söyledi. Şimdiye kadar çocuklarıyla birçok yurt dışı seyahatine  çıktığını anlatan Ergen,   Hindistan’aysa tek başına  gidip gelecek.

GÜNÜN SÖZÜ
Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz. (Hz. Ömer)