30 Temmuz 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

TRT Haber’in spikerlerinden Canan Yener Reçber de dijital soyguncuların mağduru oldu. Reçber, başına geleni Twitter hesabından şöyle duyurdu:
“Hesabıma girilerek kredi kartımdan yüklü bir alışveriş yapılmış. Giyim firması sorumluluk kabul etmiyor, kargoyu durdurmuyor. Hesabımdaki değişikliği paylaşmıyor. Banka üzerinden yapılan alışveriş için mobil onay kodu istenmediği gibi adresimin dışında bir şehirden yapılan sistematik alışverişe dair hiçbir bildirim, mesaj yok. Çözüm noktasında kimse yok.”
Dijital soyguncuların cirit attığı sanal alemde online alışveriş yapmak için hesap açan herkesin başına gelebilecek bir olay.

Yaşadığı mağduriyeti moda firması ve kredi kartı hesabının bulunduğu bankanın Twitter hesaplarını da etiketleyerek, kamuoyu ile paylaşan spikere “Geçmiş olsun” diyenler ve yol gösterenlerin yanı sıra, “Canan Hanım, şikayeti Tüketici Mahkemesi’ne değil Twitter Mahkemesi’ne yapmış. Biz de bundan sonra böyle yapalım” diye yazan ilginç tipler de oldu.
Moda kuruluşu ve bankanın Twitter hesapları, Canan Yener Reçber’in şikayetine duyarsız kalmadı!
İki hesap da spikerden istedikleri bilgileri DM’den yazmasını istedi.
Banka, spikerin Twitter hesabını etiketleyerek hitap ederken, moda firmasının tweet’lerine “Merhaba Canan” diye başlamasını dert edip, yorum yazanlar bile çıktı. Birçok firma gibi moda kuruluşunun sosyal medyadaki şikayet ve yorumlara bilgisayar aracılığıyla yanıt verdiğini bilmeyenler yazılıma yani robota “Görgü kuralları dersi” verdi.
Şaka gibi!

İLHAN İREM’İN ARDINDAN

Yıllardır böbrek yetmezliği sorunu yaşayan sanatçı İlhan İrem, 67 yaşında hayata veda etti. Ölüm haberinin duyulmasından sonra sanatçının 1999 yılında Antalya’da yayınlanan Yeni İleri gazetesinde yayınlanan ‘Mektup’ başlıklı yazısı sokuldu dolaşıma…
Çünkü “Fetuş” diye hitap ettiği Fethullah Gülen’le ilgili yazısını şöyle noktalamıştı sanatçı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kemalist devrimcilerin sarsılmaz bekçileri olarak, seni bu coğrafyada bekliyoruz. Gel de, içten pazarlıklı hayallerinin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini yakından gör!”
Fethullah Gülen’e “Fetuş” diye hitap ettiği için tazminat cezasına mahkum olan İlhan İrem’in bunca yıldır bu yönünü öne çıkarmayanların öldüğü günü bunu dillendirmesinin timsah gözyaşlarından ne farkı var?
TBMM’de Fethullah Gülen aleyhinde yaptığı konuşma nedeniyle Kamer Genç’in, Türkiye’de ilk FETÖ tabirini kullanan Defne Joy Foster’ın yaşarken hakkını teslim etmeyenlerin 23 yıl önce bu ‘Paralel yapı’ya baş kaldırdığı için ölünce İlhan İrem’e övgü yağdırması hiç samimi gelmiyor bana…
Eşi Hansu İrem, İlhan İrem’in vasiyetini açıkladı:

“Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını, AKM’de bir tören yapılmasını, bir de Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmesini istemişti.”

Sanatçının yaşarken hakkını teslim etmeyip, öldükten sonra timsah gözyaşı dökenlerden kaçı bakalım İlhan İrem’i son yolculuğunda yalnız bırakmayacak?
İlhan İrem, bugün vasiyetine uygun olarak AKM’deki törenin ardından Bebek Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

GÜNÜN SÖZÜ

“Haksızlıklara isyan etmeyenler onlardan gelecek her musibete katlanmalıdır.” (Hz. Ali)