MİLLİYET CADDE – 29 NİSAN 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

Halit Ergenç, oyuncu olarak ödül almadı ama alanları hep alkışladı. Ergenç, ‘İşler Güçler’ ekibini ve kendisinin de aday olduğu ‘Drama Dizisi En İyi Erkek Oyuncu’ kategorisinde ödülü alan Kenan İmirzalıoğlu’nu ayakta alkışladı. Dikkat ettim alkışlarının hiçbiri öylesine değildi, gayet samimi ve içtendi…

Cumartesi akşamı sahiplerini bulan ‘4’üncü Antalya Televizyon Ödülleri’nin 13 jüri üyesinden biriydim.
Adayın bol, beklentinin yüksek olduğu bir yarışmada jüri üyeliğinin kolay bir iş olmadığını bir kez daha yinelemeliyim.
34 kategoride 169 oyuncu, televizyoncu ya da yapım arasından 34’ünü branşlarının ‘en iyi’si olarak seçip, ödüllendirmek ne demek? 
‘Komedi Dizisi En İyi Erkek Oyuncu’ kategorisinde ödülü ‘İşler Güçler’den Ahmet Kural’la Murat Cemcir’e paylaştırarak 35 kişiyi mutlu ederken, 134 kişi Antalya’dan ödülsüz dönmüş oldu.
Bu yıl dördüncüsü yapılan Türkiye’nin en prestijli televizyon ödüllerinde ilk üçe ya da ilk beşe kalarak finalist olmak da aslında başlı başına bir ödül.
‘Muhteşem Yüzyıl’ın ‘Hürrem’i Meryem Uzerli, ödülünü alırken yaptığı konuşmada öyle güzel anlattı ki bunu.
Uzerli, ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ilk sezonunda aday olduğunu, ama ödül alamayınca bunu ilk yılın acemiliğine verdiğini, ikinci yıl ödül alamayınca, “Olsun, aday olmak da güzel” diyerek kendini teselli ettiğini, üçüncü yılda ödülü alınca çok mutlu olduğunu söyledi.
Bir insanın yaptığı işin karşılığında ödüllendirilmesi elbette ki güzel. Bunun kadar     kıymetli olan bir şey daha var, o da kaybettiğinde rakibi alkışlayabilmek.
‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisindeki ‘Kanuni’ rolüyle sadece Türkiye’de değil, dizinin yayınlandığı birçok ülkede milyonların beğenisini kazanan Halit   Ergenç, centilmenliğiyle bir kez daha benden alkışı hak etti.
Ergenç, oyuncu olarak ödül almadı, ama alanları hep alkışladı. Ergenç, ‘İşler Güçler’ ekibini ve kendisinin de aday olduğu ‘Drama Dizisi En İyi Erkek Oyuncu’ kategorisinde ödülü alan Kenan İmirzalıoğlu’nu ayakta alkışladı. Eşi Bergüzar Korel’in de aralarında olduğu ‘Karadayı’ ekibinin aldığı ödülleri masalarına gidip, kutladı.
Ergenç’le aynı masada değildik, ama tam karşımdaydı.
Gece boyunca dikkat ettim alkışlarının hiçbiri öylesine değildi, gayet samimi ve içtendi.
Türkiye’de sanatçılarda alışık olmadığımız bir şey bu. Bu yüzden gece tebrik ettim kendisini.

‘HÜRREM’ KIRDI, GEÇiRDi!

‘Muhteşem Yüzyıl’daki ‘Hürrem’ rolüyle ‘4’üncü Antalya Televizyon Ödülleri’nde ‘Drama Dizisi En İyi Kadın Oyuncu’ seçilen Meryem Uzerli, yine muhteşemdi.
Uzerli’nin Türkçesi malum. Çünkü annesi Alman, babası Türk ve Almanya’da doğup büyüdü. Onun gibi Almanya’da doğup büyüyen, ama annesi Türk, babası Alman olan Asuman Krause, önceki hafta Almanya’daki Türklerle ilgili konu açıldığında Meryem Uzerli için şöyle demişti Buenos Aires’te bana:
“Ben öyle değilim, ama ablam da aynı Meryem Uzerli gibi konuşuyor Türkçe’yi. Almanca düşünüp, Türkçe konuşuyor onlar. Almanca’dan Türkçe’ye çeviriyi de motomot yaptıkları için söylemleri insanlara biraz ters ve sert geliyor.”
Alice’yi takip edenler hatırlayacaktır, Uzerli; ‘Kristal Fare Ödülü’nü aldığı gece de dizi sürelerinin uzunluğundan dert yanmıştı, Antalya’da da öyle yaptı. Dünyanın hiçbir ülkesinde dizilerin Türkiye’deki kadar uzun olmadığını vurguladıktan sonra, “Böyle bir manyaklık yok” demesi herkesi kahkahaya boğdu.
Biz Halit Ergenç’le sohbet ederken elinde ödülüyle masaya gelen Uzerli’yi önce tebrik ettim, sonra geçmiş olsun dileklerimi ilettim.
Ödülünü alıp, kulisten yerine gelene kadar Uzerli, sağ elini bir yerlerde çizdirip, kanattı çünkü.
Uzerli, “Az önce oldu, ama nerede, nasıl olduğunu bilmiyor ben” dedi.

70’LİK AYRAN AÇIP ÖDÜLÜ KUTLAMAK

‘Özgün Senaryo Ödülü’nü alan ‘Kayıp Şehir’ dizisinin senaristi Yıldırım Türker’in, ‘Ödülü, dizimizi kaldıran Kanal D’ye adamak istiyorum’ sözü de  geceye damga vuran olaylardan biriydi.
Ödül töreninde ‘en güncel espri’ komedi dizisi ‘İşler Güçler’in başrol oyuncularından Murat Cemcir’den geldi. ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü partneri Ahmet Kural’la paylaşan Cemcir’in, “Ödülümüzü kutlamak için 70’lik ayran içeceğiz. Ayranı sek severim. Yoğurt yiyeceğiz” diyerek Başbakan’ın “Milli içkimiz ayrandır” sözüne yaptığı gönderme salondan büyük alkış aldı.

GÜNÜN SÖZÜ
Yükselirken kırarak çıkarsan, düşerken tutunacak dal bulamazsın.