MİLLİYET CADDE – 21 MAYIS 2013 SALI –  ALİCE

Savaş Ay, sıkılınca bir arkadaşına telefon açıp ‘Yok mu Los Angeles’ta tanıdık biri, gelsin alsın beni?” dedi. Kendisini almaya geldiklerinde “Lazoğlu sen de atla” deyince çıktık yola. Yolda bolca sohbet imkanı bulduk Hollywood’un kapılarını zorlayan iki Türkle.

LEO ZAZA, PINAR TOPRAK, ALİ EYÜBOĞLU, TEKİN GİRGİN
Soldan sağa: LEO ZAZA (HASAN ASLAN), PINAR TOPRAK, ALİ EYÜBOĞLU, TEKİN GİRGİN…

Tamamen tesadüf sonucu tanıştım bu Türklerle. ‘Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’nin açılışından bir gün önceydi. Resmi açılış yapılmamış, ama Amerikalı öğrenciler akın akın geliyordu festival alanına. Savaş Ay, bir müddet sonra sıkılınca, telefon açtı bir arkadaşına:
“Yok mu Los Angeles’ta tanıdık biri, gelsin alsın beni?”
‘A Takımı’ bitti, ama ‘Kaptan’ın forsu bitmedi. Çok geçmeden Kaliforniya plakalı BMW X5’le iki kişi geldi. “Sizi almaya geldik” dediler Savaş Ay’a. ‘Kaptan’ da “Lazoğlu sen de atla” dedi, çıktık Los
Angeles’a yola. Costa Mesa’dan Los Angeles     70 kilometre, ancak üç saate yakın sürüyor yolculuk.
Yol çok şeritli, ama trafik feci.
Yolda bolca sohbet imkanı bulduk Hollywood’un kapılarını zorlayan iki Türkle.

ÖDÜLLÜ KISA FiLM VE KLiP YÖNETMENi

Ağrılı Tekin Girgin, 8 yıldır Amerika’da.
Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki Grafik Tasarımı eğitimini tamamlamadan Amerika’ya gitmiş.
Erie Comenity College’de Visual Commenication okurken bir yandan ticaret, taksicilik ve tasarım gibi işler yapmış.
Brooks Institute adlı film okulunda burs kazanınca 2010 yılında Hollywood’a taşınmış.
Aynı yıl Revolve Media and Production şirketini kurup, yapımcılığa ve yönetmenliğe başlamış.
Andi Starr’dan Skee Lo’ya Black Keys’ten Switchfoot’a birçok şarkıcı ve solistin kliplerinin yönetmenliğini yapmış.
Andi Starr’ın ‘Delilah’s Response’ klibiyle Oxnard Student Digital Film Festivali’nden ‘En iyi Yönetmen’ ödülünü kazanmış.
Reklam filmleri çekmiş, ‘Killer Holiday’ ve ‘Without Man’ gibi filmlerde sanat yönetmenliği yaptımış. Ardından kısa film çekmeye başlamış.
Yazıp, yönettiği ‘Your Place or Mime’ adlı kısa filmle Santa Barbara Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödülü kazanmış. Ödülünü, ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin elinden almış.
Şimdiye kadar çektiği beş kısa metrajlı filmin üçünden ödül kazanan Tekin Girgin’in şimdiki hedefi bunlardan ‘Here’s Johnny’nin uzun metrajlı filmini çekmek.
IMDB’de hakkında geniş bilgi bulunan Girgin’in üstlendiği bir başka misyon da Hollywood’da film işiyle ilgilenen Türkleri aynı çatı altında toplamak.
Bu amaçla ‘Turkish American Assocation of Motion Picture’ adlı bir dernek kuran Girgin, bir hayli de yol almış. Girgin, bu sayede tanıştığı 20 yıldır Hollywood’da çalışan Altay Ahmet Şahin, reklam, dizi ve filmlerde oyunculuk yapan Alex Demir ve birçok ünlü filmin müziğine imza atan Pınar Toprak’la bizi buluşturdu.

IMG_4835

TÜRKİYE’DE HASAN ASLAN HOLLYWOOD’DA LEO ZAZA!

Dört yıl önce Amerika’ya giden Adıyaman Gerger’li Hasan Aslan, ‘Leo Zaza’ olarak adım atmış Hollywood’a.
Şimdiye kadar Lindsay Lohan’ın başrolünü oynadığı ‘Liz&Dick’ filminde garson, David Duchovny’nin dizisi ‘Californication’da David’in arkadaşlarından birini canlandıran, ‘The Warrior and the Savior’ ve ‘The Caterpillar’s Kimono’ gibi filmlerde rol alan Leo Zaza,
New York Film Akademisi’nde     başladığı oyunculuk ve yönetmenlik eğitimini şimdilerde Hollywood’da Al Pacino ve     Marlon Brando gibi starların eğitim gördüğü Stella Adler’de konservatuar eğitimini sürdürüyor. Birkaç kısa metrajlı filmde oyunculuk yapan Leo Zaza, yakında çekilecek ‘The Other Side’ adlı filmde başrol oynayacak.

RİZELİ ALTAY AHMET ŞAHİN 20 YILDIR AMERİKA’DA

ALTAY AHMET ŞAHİN, ALİ EYÜBOĞLU, SAVAŞ AY
ALTAY AHMET ŞAHİN, ALİ EYÜBOĞLU, SAVAŞ AY

Warner Bros’un misafiri olarak bize Hollywood’daki stüdyolarını gezdiren Rizeli Altay Ahmet Şahin, 20 yıldır Hollywood’da çalışıyor.
Onun işi kamera önünde değil. O işin finans kısmında. Stüdyoların çektiği filmlerin 5-10 ve 20 yıl içinde sinema, televizyon, DVD ve hediyelik eşya satışlarından ne kadar hasılat yapabileceğini hesap eden bir analist. Disney, Universal’ın ardından beş yıldır da Warner Bros’ta.
Şahin’in film endüstrisine dair öngörülerini ileride
paylaşacağım sizlerle.

YARIN: Pınar Toprak ve Alex Demir’in Hollywood serüveni

GÜNÜN SÖZÜ
Her insanın düşüncesine saygı duyarım, fakat düşünmeden konuşanın yüzüne bakasım gelmiyor.