MİLLİYET CADDE – 9 MAYIS 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

WSJ, Türkiye’yle ilgili hazırladığı haberde, Ortadoğu, Avrupa ve Asya’dan Türkiye’ye bıyık ve saç nakli için gelenlerin çoğunlukla İbrahim Tatlıses’in dolgun bıyığını bazılarınınsa Kıvanç Tatlıtuğ’un fotoğrafını cerrahların önüne koyduğuna dikkat çekti. 

İBO

The Wall Street Journal’dan Jeo Parkinson’ın Yeliz Candemir’in de desteğiyle hazırladığı Türkiye’yle ilgili dosya, gazetenin sitesinde en çok okunan beş haberden biri oldu, hatta bir ara 1 numaraya bile yükseldi.
İbrahim Tatlıses fotoğrafıyla da desteklenen haber, Türkiye’nin saç ve bıyık nakli konusunda nasıl bir cazibe merkezi olduğunu anlatıyor.
Ortadoğu, Avrupa ve Asya’dan Türkiye’ye bıyık ve saç nakli için gelenlerin yarattığı ekonomik büyüklüğü 1 milyar dolar olarak gösteren haberdeki ilginç ayrıntılardan biri, “Türkiye’nin Beverly Hills’i olarak bilinen lüks bir mahalle” vurgusu.
Gazete, o mahallenin ismini vermedi. Ancak haberdeki   “Op. Dr. Selahattin Tulunay, saç ekimlerini buradaki kliniğinde yapıyor” cümlesi bana ipucu oldu ve WSJ’nin “Türkiye’nin Beverly Hills’i” diye yazdığı yer Nişantaşı çıktı.
Saç ve bıyık estetiği için Türkiye’ye gelenlerin çoğunlukla İbrahim Tatlıses’in 2008’de çekilen fotoğrafındaki gibi dolgun bıyık istediğini, bazılarının da Kıvanç Tatlıtuğ’un fotoğrafını cerrahların önüne koyduğuna dikkat çeken haberde, Türklerin bıyık alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair bilgiler de var.
İşte gazetenin TNS’yi kaynak göstererek verdiği o rakamlar.
1997 yılında Türk erkeklerinin yüzde 77’si bıyıklıydı, 2011’de bu oran yüzde 34’e düştü. 1997’de 100 erkekten 18’i sakallıydı, 2011’de 100 erkekten 24’ü sakallı.
WSJ, sakallı Türk erkeği sayısındaki artışı AKP iktidarına bağladı.

ÇÖP TORBALARI ARASINDA BİR STAR

1,w=559,c=0.bild2,w=650,c=0.bild6 Mayıs 1961 doğumlu George Clooney, 52 yaşına “Merhaba” dedi. Bir süredir film çekimi için Almanya’da bulunan aktör, yaş gününü arkadaşlarıyla Wernigerode’de Asya yemekleriyle ünlü Orkide adlı restoranda kutladı.
Restoran çıkışında hayranları bekliyordu ünlü aktörü.
Arkadaşları ön kapıdan çıktı, George Clooney’se hayranlarını atlatmak için arka kapıdan.
Ama burada bir sürpriz bekliyordu onu.
Çünkü 30 kadar hayranı ondan daha uyanık çıktı ve basın mensuplarıyla birlikte arka kapıyı tuttu. Clooney, tebrikleri kabul ettiği çöp torbaları arasında hayranlarına imza dağıtmak zorunda kaldı.

POPSTAR’DA PUANLAR NASIL HESAPLANIYOR?

fotoğrafStar’da yayınlanan ‘Popstar 2013’te sıra o hafta kimin eleneceğine geldiğinde ekrana gelen oranlar, ilginç.
İşte size son haftadan bir örnek:
Jüriden yüzde 9.2, SMS’lerden de yüzde 27.1 alan yarışmacının ortalaması yüzde 14.6.
Oysa 9.2 ila 27.1’i toplayıp, ikiye böldüğünüzde ortaya çıkan rakam 18.15.
‘Popstar’ı yapanlar 14.6’yı nasıl buluyor peki?
Bu sorunun yanıtını yarışmanın yapımcısı Osmantan Erkır verdi:
“Jüri Ortalaması: Bir program boyunca bütün jüri üyelerinin tüm yarışmacılara verdiği tüm puanların toplamı alınır. Buna ‘jüri genel toplam’ diyoruz. Bir yarışmacının tüm jüriden aldığı toplam puanın jüri genel toplama göre yüzde kaç olduğu hesaplanır ve böylece o yarışmacının jüri ortalaması hesaplanmış olur.
SMS Ortalaması: Yine aynı mantıkla, tüm yarışmacılara gelen tüm SMS’lerin toplam sayısı belirlenir. Buna ‘SMS genel toplam’ diyoruz. Bir yarışmacının aldığı toplam SMS sayısının SMS genel toplamının yüzde kaçı olduğu hesaplanır. Bu da o yarışmacının SMS ortalamasıdır.
Kurallara göre sonucu, jürinin ortalaması yüzde 70, SMS ortalamasıysa yüzde 30 oranında etkiler. Ayrıca tüm bu işlemler noter huzurunda ve denetiminde yapılmaktadır.
Bir konuyu daha belirtmek isterim. Biz yapım şirketi olarak en adil sonuca ulaşabilmek için bir telefondan en fazla 10 SMS atma sınırlaması getirdik ve 2007 yılından beri bu uygulamayı sürdürüyoruz. Böyle bir sınırlama getirmeyip daha çok gelir elde edebilirdik ama biz parası olanın, arkası sağlam olanın değil hak edenin, kendini daha çok kişiye beğendirebilenin kazanmasını istiyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz.”

GÜNÜN SÖZÜ
Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir. (Sadi Şirazi)