30 Nisan 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

2018 yılında radikal bir kararla İstanbul’u terk edip Urla’ya yerleşen İclal Aydın, “Şimdilik elveda” dedi İzmir’in bu gözde ilçesine… Salı akşamları Kanal D’yi zirveye taşıyan ‘Üç Kız Kardeş’ dizisi nedeniyle bir süredir Ayvalık’ta yaşayan oyuncu, Urla’daki havuzlu villasını satışa çıkardı. Ayvalık’ta kızı, annesi, kedisi ve köpeğiyle rahat yaşayacağı bir ev kiralayan Aydın, Urla’ya veda kararını Instagram’dan şöyle duyurdu:
“Bir dönemin daha sonuna geldik. Urla’da zıt duyguların salıncağında çok huzur bulup, çok yalnız hissettiğim, çok saklanıp, çok ürettiğim, ama çok güldüğüm dört yıl geçirdim.
Bahçemi ve komşularımı çok sevdim. Kendimi Urla çocuğu görüyorum. Dönmek üzere çıktım ve bir süreliğine Ayvalık sakiniyim artık. … Bir gün geri dönmeye niyet ve dua ederek çıktım kapıdan. Urla sen ne güzel büyüttün beni.”
Yazdıklarını okuyunca şu mesajı attım oyuncuya:
“Hani ‘Urla süper’di, ne oldu?”
Aynı adlı kitabından uyarlanan ‘Üç Kız Kardeş’ dizisinin başrol oyuncusunun yanıtı şu oldu:
“Hâlâ süper… Seneye devam ediyor dizi. Ayvalık’ta bir ev kiraladım. 1-2 yıl buradayız inşallah, Allah izin verirse. Dizi devam ederse onun için. Etmezse sonraki roman için Allah sağlık verirse. Sonrasında Urla’da toprak alıp kendi istediğim gibi bir ev yapmak istiyorum. Güneş enerjisi, kuyusu, kendi suyu olan bir yer. İki yıl sonrası için Allah’ın izniyle planım bu.”

GÜLÇİN ERGÜL’DEN AĞIT GİBİ BİR ŞARKI

Erdal Şeyda Lafçı’yı 12 Aralık 2021’de birlikte geçirdikleri trafik kazasında kaybeden Gülçin Ergül, yeni bir single çıkardı.
Sevgilisinin öldüğü, şarkıcının hafif yaralı kurtulduğu kazadan beş ay sonra müziğe dönüşünü erken bulanlar olabilir. Ancak ‘Gökyüzü Çağırdı Aşkı’, Ergül’ün evlilik hayalleri kurduğu aşkını genç yaşta toprağa vermenin acısını yansıtan bir şarkı. Anadolu’nun kadim tarihi genç yaşta kaybedilen sevgililere, eşlere ya da çocuklara yakılan ağıtlarla doludur. Sanatçıların derleyip TRT repertuvarına kazandırdığı o ağıtlar; nesiller değişse de her dinleyenin yüreğini dağlar…
Söz yazarı Genco Ecer, ama bu şarkı Ergül için sevgilisine ağıt gibi geldi bana. Yanlış bir şey yazmamak için Gülçin Ergül’e mesaj attım, “Gökyüzü Çağırdı Beni’ trafik kazasında kaybettiğin sevgilin ve aşkın için yazılmış bir şarkı mı?” diye…
“Evet, şarkının sözleri benim de katkılarımla duygularımı yansıtacak şekilde yazıldı” diye yanıt verdi bana.

GÖKYÜZÜ ÇAĞIRDI AŞKI

Acıttı her nefes her gün biraz daha…
Alışmak imkansız sensiz uyumaya…
Kabulü zor bunun, gerçek mi yokluğun?
Gücüm yok eskisi gibi yine dimdik durmaya!
Tutmuyor bir damla uyku,
Bakışlarım resimde soldu,
Gözlerimde çarpan kalbim,
Yıldızın mı oldu?
Gökyüzü çağırdı aşkı…
Yalnız kaldım aşkım,
Evrene dardı aşkım,
Bitmez içimde aşkım,
Acılar gözyaşım, hayalin sırdaşım…
Yürümek kolay mı sensiz bu yolları?
Kabulü zor bunun, kabus mu yokluğun?
Tuttu buz ellerim, nerede sıcaklığın?

‘SENİ GİDİ BENİ’ KADIKÖY’DE

Aralık 2021’de film festivali için gittiğim Malatya’da sıkça sohbet ettiğim Arzu Yanardağ, pandemi nedeniyle ara verdiği tiyatroya döneceğini söylemişti. Yanardağ dediğini yaptı ve Tiyatroname’nin yeni oyunu ‘Seni Gidi Beni’yle tiyatroya döndü.
Nami Esatgil’in yazıp yönettiği iki perdelik komedide Arzu Yanardağ’ın rol arkadaşları Murat Tavlı, İpek Tanrıyar, Nilay Dorsa ve Zeynep Buse Kale.
İstanbul’da olsaydım 30 Nisan’da (bu akşam) Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki oyunu izlemeye gidecektim, artık 19 Mayıs’ta Cevahir’deki gösterilerine gitmek niyetim.

GÜNÜN SÖZÜ

“Etrafımız o kadar çirkefle dolu ki, temiz kalmak için tek çare, kendi dünyamıza çekilmek.” (Sabahattin Ali)