MİLLİYET CADDE – 30 EKİM 2016 PAZAR  –  ALİCE

ekran-resmi-2016-10-25-09-19-03TRT 1’deki ‘Diriliş Ertuğrul’, birçok ilke imza atan bir yapım… Çarşamba akşamı üçüncü sezona “Merhaba” diyen ‘Diriliş Ertuğrul’, Total’de 11, AB’de 14’le ekranlarda reytingi çift haneli olan tek dizi…

Beykoz Kundura Fabrikası ve Riva’daki 85 bin metrekare alan üzerine kurulu dev platolarda çekilen dizinin aksiyon oyuncuları bile özel. Yapım şirketi Tekden Film, sporculardan oluşan 20 kişilik ekibini maaşlı olarak kadrosuna aldı.

Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan ve Esra Bilgiç, dizinin mevcut başrol oyuncularıydı… Bu sezon diziye Lebip Gökhan, Erden Alkan, Kürşat Alnıaçık, Cem Uçan, Gülçin Santırcıoğlu, Osman Albayrak, Elif Sümbül Sert, Cen Kangöz, Fırat Topkorur, Gülsim İlhan Ali, Sedef Şahin ve Batuhan Karacakaya gibi yeni isimler de katıldı.

ÖLÜMDEN DÖNDÜ, YAKINDA DİZİDE

Diziye hazırlanırken attan düşüp, elmacık kemiği, köprücük kemiği ve bileği kırılınca bir dizi ameliyat geçiren Çağdaş Onur Öztürk de birkaç bölüm sonra ‘Diriliş Ertuğrul’a
dahil olacak.

Dizinin Riva’daki setine gittiğimde haftaya yayınlanacak 63’üncü bölümün çekimleri yapılıyordu. Genç oyuncu Öztürk’ün akıbetini sorduğum yapımcı Mehmet Bozdağ, şunları söyledi:

“Çağdaş’ın sağlık durumu gayet iyi. Kısa sürede kendini toparladı. Birkaç bölüm sonra o da katılacak diziye. Çağdaş kaza geçirince, yeni sezonda ilk bölümden itibaren dizide olması gereken tapınak şövalyesi Simon rolünü Lebip Gökhan’a verdik. Çağdaş ise yine tapınak şövalyelerinden Vasilyus’u oynayacak.”

 

‘ÖMRÜMÜN YARISI SETLERDE GEÇTİ’ekran-resmi-2016-10-30-08-21-43

Bu sezon Simon’un kız kardeşi Maria rolüyle ‘Diriliş Ertuğrul’a katılan Sedef Şahin, dizilerden aşina bir yüz ve tanıdık bir isim. Çünkü 24 yaşındaki Şahin’in yarı ömrü setlerde geçti. 12 yaşından itibaren dizilerde oyunculuk yapan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro mezunu Şahin, ‘Diriliş Ertuğrul’daki rolü için şunları söyledi:
“Hayatımın yarısı setlerde geçti. ‘Belalı Baldız’dan ‘Adını Feriha Koydum’a kadar birçok dizide oynadım, ama Maria rolü bambaşka. Senaryoyu okur okumaz role aşık oldum ve oynamayı çok istedim. Her oyuncuya nasip olmayacak bir rol bu.”

Abisi Simon’la Ertuğrul’un sonunu getirmek için her yola başvuracak, kimi zaman dişiliğini, bazen savaşçılığını kullanacak Maria rolüne Şahin’in nasıl hazırlandığına gelince:

“Ciddi bir hazırlık dönemi geçirdim. At binmeyi, ok atmayı ve kılıç kullanmayı bilmiyordum. Çekimlerden üç hafta önce bunların eğitimine başladım. Çok fazla dublör kullanmadığımdan aksiyon sahneleri için eğitim almaya devam ediyorum. En kolay kılıç kullanmayı öğrendim. Çünkü okulda eskrim dersim vardı. Spor yaptığım için de at binmek beni çok fazla yormadı. Normal hayatta yapamadıklarımı kamera karşısında yapabilmek adına oyuncu olduğum için dizideki rolümü çok sevdim.”

unnamed-5‘KISMETİMDE SİMON’U OYNAMAK VARMIŞ’

Diziye hazırlanırken attan düşüp sakatlanan Çağdaş Onur Öztürk’ün yerine ‘Diriliş Ertuğrul’a Simon karakteriyle dahil olan Lebip Gökhan, 1999’dan bu yana Devlet Tiyatroları oyuncusu.
Müdürlüğünü de yaptığı Diyarbakır Devlet Tiyatroları’ndan üç yıl önce İstanbul’a gelen oyuncu, ‘Diriliş Ertuğrul’a, dizinin başrol oyuncusu ve arkadaşı Engin Altan Düzyatan sayesinde dahil olduğunu söyledi ve ekledi:
“Dizi başladığında görüşmüştüm yapımcımızla, ama o zaman kısmet değilmiş. Çağdaş, talihsiz bir kaza geçirince yapımcımızın aklına gelmişim. Görüştük ve başladım. Kısmetimde Simon varmış.”

Dizide, Ertuğrul’un düşmanı tapınak şövalyesi hancı Simon’u canlandıran Gökhan, 12 yıl Diyarbakır’da çalışırken sektörden uzak kalmasından yana hiç pişmanlık duymadığını     anlattı:
“Yıllarca Diyarbakır’da çalışınca çok sayıda oyunda oynama şansım oldu. Doğu’da birçok yerde kamyon üstünde tiyatro yaptım. Oyunu izledikten sonra, ‘Abi, hayatımda ilk defa canlı televizyon gördüm. Tiyatro çok güzelmiş’ diyerek duygularını dile getiren insanlara ulaşmanın keyfini yaşadım.”

Simon’un klişe kötü adamdan farklı bir karakter olduğunu vurgulayan Gökhan, “Simon, bir yandan parayı çok seven bir tacir, ama öte yandan güçlü bir asker. O nedenle benim için oynaması çok keyifli bir rol” dedi.