MİLLİYET CADDE – 19 Aralık 2012 Çarşamba  ALİCE

‘İntikam’ ve ‘Tozlu Yollar’ın kanalları farklı ama temaları aynı:
İntikam…
‘Tozlu Yollar’da “Namussuzlardan intikam almak için namusumdan vazgeçtim”, ‘İntikam’daysa “Bu hikayede kimse affedilmeyecek” sözleri ekrana yansıyor.

Yakında ATV’de başlayacak ‘Tozlu Yollar’la Kanal D’de ekrana gelecek ‘İntikam’ın ilk teaser’larını izlediniz mi?
İki dizinin yapımcıları, senaristleri, yönetmenleri, oyuncuları, kanallar farklı, ama tanıtım temaları aynı:
‘İntikam!’
Stil Medya’nın ATV için çektiği Yücel Erten, Selda Alkor, Burcu Kara, Seda Akman, Sinan Albayrak, Asena Tuğal, Burçin Bildik ve Nihat Altınkaya’nın oynadığı ‘Tozlu Yollar’da gelinliği andıran beyaz bir kıyafetle girdiği gölde kaybolan genç kızın ardından şu sözler yansıyor ekrana: “Namussuzlardan intikam almak için namusumdan vazgeçtim.”
İlk duyduğunda insana  “Vay beee” dedirten bir söz.
İn D House’un yapımcılığını üstlendiği, başrollerinde Beren Saat’le Nejat İşler’in oynadığı ‘İntikam’ın Kanal D’nin internet sitesindeki tanıtım metninin girişi Konfüçyüs’ten: “İntikam yolculuğuna çıkacaksan, kendin için de bir mezar kaz.”
Başrol oyuncusu Beren Saat’in dizinin ilk tanıtım filminde söylediğiyse şu: “Bu hikayede kimse affedilmeyecek.”

TÜRK’ÜN FUHUŞLA iMTiHANI

Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak ve Kumar Büro Amirliği ekiplerinin Aksaray’da yaptığı ‘fuhuş operasyonu’ndan çıkan haberin üzerine www.milliyet.com.tr’de yapılan yorumlar ilginç.
Aksaray’da bir eğlence merkezine müşteri gibi giren üç polis, buradaki kadınların bir saatlik ilişki karşılığında 250’şer TL istediğini saptayınca, operasyon yapılmış Rus, Ukrayna, Moldova, Belarus, Türkmenistan ve Kazakistan uyruklu 40 kadın gözaltına alınmış. O kadınlardan biri, “Kocam beni şarkıcı biliyor. Fuhuş yaptığımı öğrenirse beni boşar” demiş.
Şimdi gelelim bu habere yapılan yorumlara:
UlasKesk: Bu kadınları iş vaat ederek buraya getirip daha sonra tehditle korkutarak erkeklere pazarlayanlara caydırıcı cezalar verilmediği sürece bu tip olaylar bitmez.Neden yabancı kadınlar tercih edilir? Birincisi alımlı ve güzeldirler! İkincisi Türkiye’de sahipsizdirler. Ayrıca karaktersiz pazarlayıcılar Rusya’ya gidip orada bunu yapacak cesarete sahip değiller.
shahin09: İstatistiklere göre Türkiye fuhuşta en ileri gelen ülkelerden biriymiş. Eee hani bu ülkenin yüzde 99’u Müslüman değil miydi? Anlayamadım.
ipek83: Hep kadınlar suçlanıyor ve tutuklanıyor. Peki ya erkekler? Bu kadınları fuhuşa sürükleyenler? Bu kadınlarla birlikte fuhuş yapanlar? Onlara ne yapılıyor?
jasmine: Kocasına da acımamak lazım. İnsan karısının ne iş yaptığını, nasıl bir yerde sahne aldığını bilmez mi? Sesini merak etmez mi? Bu da ilginç.
animatio: Yuh artık be kocasında da sorumsuzluk var. Hiç mi gidip karını görmedin be.
abc: Dünyanın en eski mesleği. Niye bu kadar üzerine gidiliyor ki? Zorla yaptıranlar cezalandırılmalı.
manonthe: Hep aynı hikaye.
berri: Sosyal devletin olmadığı yerde fuhuş, hırsızlık, her türlü melanet vardır. Bir ülkede fuhuş çoksa, o devletin ekonomisine ve vatandaşın refah düzeyine bakmak yeterli. Fuhuşun satıcısı varsa alıcısı da var demektir.
BondTrav: Hep aynı ülke kadınları. Vize uygulaması  getirilmeli. Hatta vize şartları ağırlaştırılması lazım. Dünyanın en rahat girilen ülkesiyiz. Bu işin çözümü bu.
abla: Ne iğrenç. Kocasına acıdım.
10 yorumu da okudunuz.
Hepsi de birbirinden farklı ve ilginç.
Devleti yönetenler de bu insanlar kadar bu işe kafa yorsa, bu sorun bir şekilde çözülür müydü acaba?

KATiLLERiN ROL MODELLERi

Adam Lanza adındaki  20 yaşındaki ABD’linin başta annesi ve 20’si çocuk olmak üzere 27 kişiyi katletmesinden sonra “Dizi ve filmler insanları şiddete özendirir mi?” tartışması yeniden alevlendi.
İçinde şiddet barındıran binlerce film ve dizi var.
Takip edebildiğim kadarıyla ‘kurmaca hayatlar’ın ‘gerçek yaşamlar’ üzerindeki etkisini araştıranlar, “Evet, şu ölçüde etkiliyor” diye bir sonuç açıklamadılar kamuoyuna.
Ama buna rağmen ‘senaryo’ ile ‘gerçek’ arasındaki farkı, farkedemeyenlerin olduğunu         düşünenler var toplumda.
Ancak son olayda caninin, kimleri örnek aldığı açıkça ortada.
1.6 milyon dolarlık bir malikanede yaşayan cani, 27 kişiyi öldürmeden bir gün önce şöyle yazmış internette:
“Cuma günü kendimi öldüreceğim ve haber olacağım. Beni sabah 9 haberlerinde izlersiniz.”
Sayfaya 1999 yılında Columbine Lisesi’nde 12 öğrenci ve 1 öğretmeni öldüren Eric Harris’le Dylan Klebold’un ceset fotoğraflarını da koymuş ayrıca.

GÜNÜN SÖZÜ
Yumurtayı ilk yiyen kişiyi çok merak ediyorum. 40 yıl düşünsem benim aklıma gelmezdi tavuğun poposundan çıkanı yemek.