MİLLİYET CADDE – 1 OCAK 2013 SALI   ALİCE

Bugüne kadar pek çok yapımda rol alan Melda Bekcan, diş hekimliğiyle oyunculuğu yıllardır bir arada götürüyor. Bekcan, şimdilerde ‘ısırık izi uzmanı’ olmak üzere. “Isırık izi” deyip geçmeyin, bakın nelere yarıyor?

TV izleyicileri için tanıdık bir isim o… ‘Deli Yürek’, ‘Dünya Yetmez’, ‘Yusuf Yüzlü’, ‘Mavi Rüya’ ve ‘Yeşeren Düşler’ gibi yapımlarda oyuncu olarak tanıdığımız Melda Bekcan’ın asıl işi diş hekimliği. Üniversiteden 2002’de mezun olan Bekcan, diş hekimliğiyle oyunculuğu yıllarca bir arada yürütmeyi başardı. Şimdi  ‘Mavi Rüya’ adlı bir de kitap çıkardı. ‘Aksiyon’ dergisinde çıkan yazılarını kitabında toplayan Bekcan, hayatına yepyeni bir sayfa daha açmaya kararlı. Bekcan, İstanbul Üniversitesi Adlı Tıp Enstitüsü’nde doktora öğrencisi. Hedefiyse altı ay içinde doktorasını verip, iyi bir ‘ısırık izi uzmanı’ olmak.

“Isırık izi” deyip geçmeyin. Adli diş hekimliğinin altı temel alanından biri. Geçenlerde belgesel kanallarından birinde seyrettim bir Amerikalı’nın bu uzman sayesinde idamdan nasıl kurtulduğunu. Boşanmak üzere olduğu eşini öldürmekten idam cezasına çarptırılan ve infaz edileceği günü bekleyen adam bir ‘ısırık izi uzmanı’nın yaptığı titiz çalışma sayesinde yırttı.
Çünkü ısırık uzmanı, ölen kadının vücudundaki ısırık izinin, iddia edildiği gibi idama mahkum edilen adama ait olmadığını kanıtladı.

TUBA BÜYÜKÜSTÜN’LE BEREN SAAT’İN SINAVI

Star, Tuba Büyüküstün’ün dizisi ‘20 Dakika’yı ilk kez bu akşam getirecek ekrana… O saatte iki ciddi rakip var karşısında.
Kanal D’de ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’, ATV’deyse ‘Benim İçin Üzülme’…
Salı akşamları ekran karşısında olan 100 seyirciden 40’ını bu iki dizi alıyor, kalan 60’ı da diğer kanallar paylaşıyor.
Fox’un ‘Fetih 1453’ filminin ilk bölümünü yayınladığı hafta gördük ki, iki diziye rağmen ve onlardan da birer puan alarak 9-10 reytingle gün birincisi olması mümkün.
‘Fetih 1453’, ilk bölümüyle bunu başardı ama ikinci hafta o da reyting kaybına uğrayıp birincilikten üçüncülüğe düştüğüne göre anlayın salının ne denli zor bir akşam olduğunu…
‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’yle ‘Benim İçin Üzülme’ karşısında çok zor Tuba Büyüküstün’ün işi.
2013’ün üçüncü gününde sınav verme sırası bu kez Beren Saat’te olacak. Disney’in ‘Revenge’ dizisinin yerli versiyonu ‘İntikam’, 10 yıldır reyting krallığını sürdüren ‘Kurtlar Vadisi Pusu’yla yarışacak. Beren Saat, Tuba Büyüküstün’e oranla daha şanslı. Çünkü Saat’in karşısındaki güçlü rakip sayısı bir, Tuba Büyüküstün’ünse iki…

ÜNLÜLERiN ÇOCUKLARI

2012’nin son günlerinde ünlüler ve çocuklarına dair bir dizi gelişmeye tanık olduk. Gazeteci Kenan Erçetingöz’ün oyunculuk yapan kızı Burcu’yu ‘Elde Var Hayat’ın setinde tanıştığı Ahmet Kural canlı yayında isteyince, iki yıldır süren ilişki ilk kez resmiyet kazandı.
Yapımcı-senarist Birol Güven’le müzisyen Burcu Güven çiftinin İtalyan Lisesi’nin yanı sıra yarı zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda okuyan oğulları Cem Güven, bestecilik yolunda emin adımlarla yürümeye kararlı.
Piyano eğitimini sürdüren Cem Güven, babasının şirketi Mint Yapım’ın çektiği ‘Zengin Kız Fakir Oğlan’ dizisi için müzik yapmaya başladı. Cem Güven’in ‘Yeşil Minör’ adını verdiği piyanosuyla yorumladığı müzik, hangi sahnede kullanıldı biliyor musunuz? Türkiye’nin ‘Benimle Dans Eder Misin?’ yarışmasıyla tanıdığı Yasemin Yalçın’ın kızı Eylül, ‘Filiz’ karakteriyle katıldığı ‘Zengin Kız Fakir Oğlan’ dizisinde Cem Güven’in besteleyip çaldığı müzik eşliğinde dans etti.
Nebil Özgentürk’ün hazırladığı ‘Sanatımızın Hatıra Defteri’ adlı belgeselin Denizbank’ın Genel Müdürlüğü’ndeki tanıtım toplantısında karşılaştığım Hürriyet’in ekonomi yazarı sevgili Vahap Munyar, dinlemem için bana kızı Sırma’nın albümünü verdi. CNN Türk Ekonomi editörü Emine Munyar’la Hürriyet ekonomi yazarı Vahap Munyar’ın Robert Kolej mezunu kızlarının Boston’da Berklee College of Music’te eğitim gördüğüne dair bilgim vardı ama sesini ve şarkılarını dinlememiştim. Sırma Munyar’ı ilk kez dinledim ve beğendim.

GÜNÜN SÖZÜ
Yolun ışıklandırılmış olması, gittiğin yerin aydınlık olduğu anlamına gelmez.