MİLLİYET TELEVİZYON – 9 MART 2013 CUMARTESİ  –  ALİCE

Show TV’nin durumu malum… Yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle uzunca bir süredir “yeni proje” ekrana getiremiyordu kanal…
O yüzden de dönüp dönüp “Pis Yedili”yi yayınlıyorlardı…
Alice’yi takip edenler bilir, defalarca yazdım Show TV’nin bu durumdan kurtulup, eskisi gibi sektörün güçlü oyuncularından biri olması için yapımcıların kanala destek vermesi gerektiğini.
Yazdıklarımın ya da Ali Gündoğdu, Gani Müjde ve Birol Güven’le yüz yüze yaptığımız sohbetlerde Show TV’nin yarıştan çekilmesi halinde bu işten en büyük zararı yapımcıların göreceğini anlatmamın ne kadar etkisi oldu bilemem, ama sonunda altı yapımcı kanal yönetimine, “Size desteğe hazırız” dedi…
Dizi yapımcılarının Show TV’ye destek sözü havada da kalmadı, birkaç ay içinde ete – kemiğe büründü. Aylardır yeni proje ekrana getiremediği için reyting kaybına uğrayan Show TV, altı yapımcıdan aldığı destekle küllerinden yeniden doğacak gibi..
İşte size Show TV’nin nisan ayından itibaren ekrana getireceği bir yarışma ve beş dizi projesinin içeriği…

Ben Burdan Atlarım
Medyapım, “Ben Burdan Atlarım” adlı bir yarışma yapacak Show TV’ye…
2012’nin en iyi formatlarından biri seçilen ve yayınlandığı ülkelerde büyük ilgi gören ve orijinal adı “High Diving” olan yarışma 10 hafta sürecek. “Ben Burdan Atlarım” 18 ünlünün yarışacağı bir program. 10 metre kadar yükseklikten havuza atlamaya çalışacak yarışmacılardan şimdilik isimleri kesinleşenler şunlar:
Asena, Sema Çelebi, Şener Üşümezsoy, Tuğba Özay, Verda Penso, Flaş TV Ana Haber Spikeri Gökhan Taşkın ve Tolga Karel’in eşi Günay Musayeva…
Konusunda uzman üç ismin jüri üyeliği yapacağı “Ben Burdan Atlarım”da yarışmacılar, uzmanlardan aldıkları eğitimden sonra olimpik özelliklere sahip atlama havuzuna çeşitli yüksekliklerdeki tramplenlerden atlayacak.
Her hafta jüri üyelerinden en düşük puan alanın eleneceği yarışmayı birinci tamamlayacak kişi, para ödülünün de sahibi olacak.

Her Şey Yolunda Merkez
Limon Yapım, Show TV’ye “Her Şey Yolunda Merkez” adlı komedi – aksiyon dizisi çekecek. Dizi, bir polis okulundaki öğrenci ve öğretmenlerin yaşadıkları ilginç ve komik olayları ekrana taşıyacak.
“Her Şey Yolunda Merkez”, okulda aldıkları eğitimleri, yaşadıkları sıkıntıları, onları bekleyen zorlukları ve polis mesleğinin gerçeklerini kimi zaman komik, kimi zaman da dramatik bir dille anlatacak.
Dizinin oyuncu kadrosunda Bora Akkuş, Aslıhan Güner, Berk Atan gibi genç yeteneklerin yanı sıra ipek Tuzcuoğlu, Bülent Alkış, Murat Akkoyunlu, Hakan Bilgin ve Orçun Kaptan gibi tanınmış oyuncular da var.

Gizli Patron
Mint Yapım’ın çekeceği dizinin senaryo yazarı Birol Güven ve Hamdi Alkan. Romantik komedi tarzındaki dizinin konusu şöyle:
Varlıklı bir ailenin iyi eğitim almış, en iyi okullarda okumuş, en güzel otomobillere binmiş oğlu, okulunu bitirip yurda döner. Holdingde bir oda beklerken babası onu, “İşi en alttan öğreneceksin” deyip fabrikasında işe başlatır…
Kimliği gizli tutulan genç veliaht, hayatının aşkını bu fabrikada bulur. Furkan Palalı’nın oynayacağı gizli patronun gönlünü kaptırdığı işçi kız, aynı zamanda sendika lideridir.

Benim Hâlâ  Umudum Var
Gold Film – Faruk Turgut’un Show TV’ye çekeceği dizinin türü dram… “Benim Hâlâ Umudum Var”ın konusuna gelince:
Umut, annesinin zorunlu olarak yürüttüğü evlilik nedeniyle, çıkarcı üvey baba, gaddar üvey abi ve kıskanç üvey kardeşlere rağmen hayata tutunmaya ve güçlü olmaya çalışan güzel bir genç kızdır.
Karşısına önce sürpriz bir aşk çıkar, ardından da hayatının fırsatı… Umut artık hızla tırmanmaya başlar şan ve şöhret basamaklarını…

Salih Kuşu
Nisan ayında Show TV’de başlayacak komedi dizisinin yapımcısı Süreç Film – Ali Gündoğdu, senaryo yazarı ise Gani Müjde. Dizinin konusu şöyle:
Öykünün kahramanı “Bahtiyar” eşi, iki çocuğu, kayınvalidesi ve başını sürekli belaya sokan kayınçosuyla ay sonunu zor getiren bir dar gelirlidir. Ancak bir gece sokakta bankta uyurken hayatını değiştirecek bir olay gerçekleşir.
“Bahtiyar” adamları tarafından günlerdir aranan zengin holding patronu “Salih Bey” sanılarak işadamının köşküne götürülür. Bu hayatı seven ve “Salih”i oynamaya devam eden “Bahtiyar” çeşitli sebeplerle gerçek ailesini de köşke getirtir. Ancak bu ihtişamlı hayatın sürmesi pek de kolay değildir.

Feyruz
Show TV’ye yeni bir dizi çekecek şirketlerden biri de “Muhteşem Yüzyıl”ın yapım şirketi Tims… Malum Show TV’nin “gerileme devri” de Tims’in çektiği “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin kanaldan ayrılmasıyla başlamıştı. Aynı yapım şirketi şimdi “Feyruz” adlı bir dizi çekecek Show TV’ye. İşte “Feyruz”un öyküsü:
Ailesi Suriye’de ölen Feyruz, kardeşiyle birlikte Türkiye’deki akrabalarına ulaşmak için zorlu bir yolculuğa çıkar. Bu tehlikeli yolculukta kardeşini kaybeden Feyruz, Antep yakınlarındaki babaannesine geldiğinde onu bambaşka bir hayat karşılar. Feyruz, Antep’te sadece  aşkla değil, nefret ve düşmanlıkla da tanışır.

TRT Bandrollü şifre çözen uydu alıcısı!

Lig TV’nin şifresini kırıp izlettirmek ve izlemek suç mu?
Suç…
Çünkü sadece abonelerine hizmet veren bir kuruluş Lig TV…
Benim her ay 100 lira ödediğim Lig TV’yi bu ülkede başkalarının bir cihaza sadece bir kere 39 lira vererek izlemesi mümkün mü?
“Öyle şey olur mu?” diyenler olabilir, ama maalesef mümkün bu…
Yıllarca resmi makamlara çaktırmadan satılıyordu şifreli maç yayınlarını ya da erotik kanalları izlemeye meraklı insanlara “şifre kıran decoder”ler…
Kanallar şifrelerini değiştirdikçe, satıcılar o decoderlere güncelleme yapıyor, televizyonlar önden, korsan izleyiciler peşlerinden, yıllardır sürüp gidiyor bu düzen.
Yapılan hukuki değildi, ama bir fiili durum söz konusuydu…
Bütün şifreli yayınları çözen bu decoderlerin satışı artık radyo ve televizyonlarda yayınlanmaya başladı.
Cihazın tanıtımını yapanlar açık açık söylüyorlar “İstediğiniz erotik kanalı, maç yayınını artık seyretmeniz mümkün” diye…
Her türlü şifreyi kıran uydu alıcısının televizyon reklamlarında cihazın “TRT bandrollü” olduğu da vurgulanıyor ayrıca…Bu nasıl iştir Allah aşkına?
Sahte paraya Merkez Bankası’nın onay verip kalpazanların önünü açmasıyla, “Pay TV”lerin şifrelerini kırma garantisiyle satışa sunulan “uydu alıcısı”na “TRT bandrolü” vermenin   ve bu cihazların reklamlarını yayınlamanın ne farkı var?
Şifreli yayınların şifrelerini kırıp izlemek suç…
Yasaları hiçe sayan bu uydu alıcılarına TRT bandrolü vermek suç…
Bu cihazların reklamlarını yayınlamak suç…
Şayet bunların hiçbiri suç değilse o zaman tek suçlu hatta keriz biziz.
Biz kim miyiz?