MİLLİYET – 6 OCAK 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

Ülkemizde şimdiye kadar birincisine 2 milyon lira para ödülü veren bir yarışma olmadı. O nedenle bir ilk olacak dünyaca ünlü müzik yarışması “X Factor”ün birincisine vereceği para…
Büyük ödülünden ve jüri üyelerinin seçiminden anladığım o ki, “X Factor Türkiye”, 2014’te Kanal D’nin en iddialı projelerinden biri…
“X Factor”de jüri üyelerinden birinin Gülşen olacağı açıklanmıştı 2013’ün son günlerinde.
Medyapım ve Kanal D’nin birkaç gün içinde “X Factor” hakkında kamuoyunu bilgilendireceği basın toplantısında açıklayacağı diğer jüri üyeleri kimler olacak?
Benim aldığım istihbarat şu:
Mazhar Alanson, Mustafa Ceceli ve Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık “X Factor”de Gülşen’le birlikte jüri üyeliği yapacak diğer isimler…
Türkiye’de bir dönem format yarışma denince akla gelen ilk şirket olan Medyapım’la Kanal D’nin işbirliğinden ilk “Popstar” gibi yüksek reytingli bir “X Factor” çıkar mı?
İmkânsız değil, ama zor…
Çünkü Türkiye’nin yeni SES ölçeği ve yeni denek yapısına göre proje üretmekte zorlanan bir kanal ve yapım şirketi var karşımızda.
Yaptıkları işler “genel izleyici”ye değil, hâlâ “AB”ye göre…
“X Factor”ün jüri üyeleri bile çok “AB”…
Şayet Medyapım ve Kanal D, “AB” izleyici grubunu kaybetmeden “genel izleyici”ye de cazip gelecek renkler katabilirse “X Factor”e, ulaşmaları mümkün planladıkları hedefe…

HALİL ERGÜN’ÜN BAŞINA GELEN

Gold Film’in sahibi Faruk Turgut ile yapımcısı olduğu ve düşük reyting yüzünden 4’üncü bölümde yayından kalkan “Gün Akşam Oldu”nun başrol oyuncusu Halil Ergün arasındaki alacak  verecek davası sonuçlandı.
Dizi için aldığı paranın 400 bin lirasını iade edip, 140 bin lirasını ise “4 bölüm çekildikten sonra dizi yayından kaldırıldı. Maddi ve manevi yönden sarsıldım. Ben üstüme düşeni yaptım. Sözleşmenin feshi yüzünden bir sezon işsiz kaldım” gerekçesiyle şirkete vermeyen Ergün, hem yerel mahkeme, hem Yargıtay’ca haksız bulundu.
Özge Eğrikar’ın Hürriyet’teki haberinden anlıyoruz ki, mahkemenin Faruk Turgut’u haklı, Halil Ergün’ü haksız bulmasının dayanağı şu:
“Çekilmeyen bölümler için Halil Ergün’ün bir emek ve çabası söz konusu değil. Bir oyuncunun yıllarca işsiz kalması da normal.”
Dava dosyasını incelemedim, ama kanaatim o ki, Türkiye’deki birçok davada olduğu gibi bunda da hakim, “bilirkişi raporu”na dayanarak vermiştir hükmü.
Faruk Turgut, “Gün Akşam Oldu”da rol alan oyunculardan niye sadece Halil Ergün’e 540 bin lira gibi bir parayı peşin ödedi?
Çünkü o dizinin kadrosundaki oyunculardan kaşesi en yüksek oyuncu Halil Ergün’dü.
O dönem birçok yapımcının çalışmak istediği Ergün’ün önüne Turgut, parasını peşin ödemek gibi cazip bir seçenek koyunca, oyuncu da Gold Film’i tercih etti.
Sonuçta o dizi tutmadı ve Halil Ergün bir sezon işsiz kaldı.
Ergün’ün, bir sezon işsiz bırakmasının bedeli olarak Gold Film’e kestiği 140 bin lira faturayı mahkeme reddetti.
Peki Halil Ergün, yapımcı Faruk Turgut’tan peşin para almak yerine onunla şöyle bir şöyle sözleşme yapsaydı:
“Yapımcı, oyuncuya, dizinin yayınlandığı bölüm sayısı çarpı şu kadar para öder. Dizi sözleşmede yazılı bölüm sayısından önce kaldırılırsa, yapımcı oyuncuya yayınlanmayan bölümler için de bölüm başına şu kadar para öder.”
Ortada böyle bir sözleşme olsa hakim, “Sözleşme ortada. Öde oyuncunun parasını” derdi yapımcıya.
Umarım iyi bir ders olmuştur bu olay ünlü oyuncuya…

GÜNÜN SÖZÜ
“Aldığımız nefesi bile geri veriyorsak, hiçbir şey bizim değil.” (Necip Fazıl Kısakürek)