8 Mayıs 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşayan talihsiz bir milletiz.

Üç tarafımız deniz, ama dört bir yanımız düşman.

Osmanlı’yı içten içe çökertip ülkeyi ele geçirmek isteyenlere, yedi düvele Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu toprakların Türk yurdu olduğunu gösterdi.

Türkiye’yi dışarıdan ele geçiremeyenler yıllardır ajanları ve onların maşalarıyla ülkeyi içten çökertip amaçlarına ulaşmanın peşinde.

O yüzden de bir türlü rahat vermiyorlar bize.

Türkiye’deki mülteci, göçmen ve sığınmacı sorunu yeni mi?

Hayır.

Peki, son günlerde niye gündemde bu konu?

Çünkü birileri öyle istedi!

Twitter’da Pakistanlı gibi davranıp paylaşımlar yapan bir hesap sahibinin Pakistanlı olmadığının ortaya çıkması da birilerinin toplumu provoke etmeye çalıştığının kanıtı.

Yabancıların ülkenin demografik yapısını bozmasına karşı olmak, ‘milliyetçi’–‘mülteci’ çatışmasına kapı açmamalı.

Toplumun huzurunu bozmaya kalkanlara bir de kadın şarkıcılara karşı olan kafa eklendi bu hafta.

Düzce’de Ece Seçkin 

2.Lig’e yükselen Düzcespor’un kutlamalarında Ece Seçkin’in sahne alacak olmasına Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, şu paylaşımla karşı çıktı:

“Düzcespor’un şampiyon olmasından çok mutlu olduk, tebrik ettik, sevindik. Ancak kutlama için bir bayan şarkıcıyı getirmeleri Düzcespor’a ve Düzceliye yakışmaz. Düzce muhafazakâr bir yerdir. Dini değerlerine bağlıdır. Sevinelim, kutlayalım, ama sınırları aşmadan.”

Bu konu sosyal medyada tartışılırken benzer bir sorun Batman’da çıktı.

Batman Belediyesi, Petrolspor’un 2. Lig’e yükselmesi ve Batman’ın kuruluşunu kutlamak için Hande Yener’le anlaştı. Belediye, konserin duyurusunu yapar yapmaz birileri karşı atağa geçti.

Batman’da Hande Yener 

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, “ifsad nesnesi” (arabozuculuk, kötü ve çirkin davranışlar sergileme) dediği Hande Yener’in müstehcenlik içerdiğini, inançlarına ve geleneklerine aykırı olduğunu söyledi ve konserin iptalini istedi.

Hande Yener’in Batman konserine karşı #konseriiptaledin hashtagiyle başlatılan kampanya Twitter Türkiye Gündemi’nde 1 numaraya kadar yükseldi.

Her yıl yüzlerce kadının erkekler tarafından öldürüldüğü yetmiyormuş gibi dini gerekçelerle kadın şarkıcıların sahneye çıkmasını engellemek istemek nedir Allah aşkına?

Dün başörtülülere karşı uygulanan mahalle baskısı gibi, bugün belli bir kesim tarafından kadın şarkıcılara yapılanlar ayıptır, zulümdür. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti demokratik ve laik bir ülke.

O yüzden, talep olduğu, yetkili makamlar izin verdiği sürece her şarkıcı bu ülkenin her yerinde özgürce konser vermeli, verebilmeli.

2023’te Ay’a sert iniş yapacak uzay aracı göndermeyi planlayan Türkiye’ye yakışmıyor çağın gerisinde kalmış bu kafa…

 

HİT OLACAK ŞARKI İSTİYOR ’50 BİN LİRA ÇOK’ DİYOR!

“Bir kızı tavlamak için milyonluk otomobil alan adam, tüm ülkeyi tavlayacak şarkı istiyor ve 50 bin lira ‘Çok’ diyor. Hadi bas ga…”

Mustafa Sandal, Nalan, Hakan Peker, Petek Dinçöz ile Ebru Yaşar gibi ünlülerin şarkılarını okuduğu söz yazarı ve besteci Yalçın Polat’ın Facebook hesabında yaptığı bu paylaşımla kastettiği şarkıcı kim bilmiyorum.

Kullandığı ‘tavlamak’, ‘otomobil’ ve ‘bas ga…’ sözcüklerine bakıp daha önce eser verdiği şarkıcılardan birini kastettiğini tahmin etmek mümkün, ama yanıltıcı da olabilir bu.  Kesin olan bir şey varsa, o da şu:

‘Sıfır kilometre şarkı’ların fiyatı 50 bin liraya kadar yükseldi.

 GÜNÜN SÖZÜ

“Dünyanın gösterişli halleri, yapmacık, çıkarcı insanları çekmiyor dikkatimi. Bana bir parça, yüreği güzel, samimi insan lazım.” (Maksim Gorki)