4 Eylül 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

“Haşırt Dı Bilekbord” kitabında Trabzon’la ilgili anılarını “Ganita” başlıklı bölümde anlatan Zafer Algöz, “Ken Taç Dis” adlı yeni kitabında ise Trabzon’a 12 sayfa ayırdı. Çünkü oyuncunun çocukluğunun bir kısmı Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’nde geçti. Algöz, kitabında Kars’tan gelip Trabzon’a yerleşen bir çocuk olarak denizin tadını nasıl çıkardıklarını anlata anlata bitiremedi. Oyuncunun gözüyle o yıllardaki Trabzon yerine, Türkiye yeni bir eğitim ve öğretim yılına hazırlanırken Zafer Algöz’ün ilkokul öğretmeniyle ilgili anısını olduğu gibi alıntılamak istedim.

Çünkü okuyunca, “Kaldı mı böyle öğretmenler?”  dedirten bir anı bu: 

“Tam 4,5 sene kaldık Trabzon’da. Babamın tayini çıktı. ‘Ankara’ya mı, yoksa Bursa’ya mı gidelim?’ dediler. Sonunda anam kararı verdi; ‘Bursa’ya gidelim, ablam Meloş (Melahat) orada, hiç olmazsa ona yakın olalım.’

 

İlkokulu Dumlupınar İlkokulu’nda bitirmek kısmet olmadı. Sömestr arasında Bursa’ya gitmek için otobüs biletleri alındı, eşyalar toplandı.

Annem, babam ve üç çocuk Trabzon garajına geldik. Bavullar, çantalar otobüsün bagajına verildi. Bir baktım, öğretmenim beni uğurlamaya gelmiş… Benim güzel öğretmenim Engin Hatuncuk Hafızoğlu beni yalnız bırakmadı… Üstelik sınıf arkadaşlarımın hepsini de yanında getirmişti… Hepsine sarıldım, kucakladım, son olarak öğretmenime sarılırken gözlerim doldu. Kendimi otobüse zor attığımı hatırlıyorum.

4,5 sene önce Kars’tan buraya gelmiştim. Babam gelirken, ‘Merak etme oğlum, Trabzon’a âşık olacaksın’ demişti… Evet, buraya alıştım, Trabzon’u sevdim, âşık oldum. O zaman neden ayrılıyoruz? Otobüs hareket ederken el sallayanları bir daha ne zaman göreceğim kim bilir diye düşündüm… Otobüs onlardan biraz daha uzaklaşınca camdan dışarı bakar gibi yapıp ince ince ağladım.

Bana şahane bir çocukluk yaşatan Ganita gençliğine ve Trabzon’uma sevgilerle…”

ROL ARKADAŞĞI VE SEVGİLİSİ CAN YAMAN İÇİN NE DEDİ?

Kaldı mı böyle öğretmenler

Kariyerine İtalya’da devam eden Can Yaman’ın başrollerini Francesca Chillemi ve Simona Cavalları ile paylaştığı ‘Viola Coma İl Mare’ adlı yeni dizisi 30 Eylül akşamı Canale 5’te yayınlanacak. Can Yaman’ın ‘Komiser Francesco Demir’i oynadığı dizi hakkında şimdiden medyada bolca haber ve sosyal medya paylaşımları var.

Sosyal medyada, Francesca Chillemi’nin bir söyleşisinden alıntıya rastladım. İtalyan oyuncunun orada Can Yaman için dediği şu:

“Can ile çalışmaktan çok keyif aldım. O işe kendini adamış, çok şey veren bir adam.” 32 yaşındaki Francesca Chillemi’nin dizideki partneri Can Yaman, aynı zamanda gerçek sevgilisi.

MADONNA, KATE MOSS VE KANYE WEST COŞTU!

ABD’li üç yıldızın aynı gün medyaya yansıyan üç haberinin bel altı olması dikkatimi çekti. Üstelik üç haberin de kaynağı ikinci ya da üçüncü şahıslar değil yıldızların bizzat kendisi. İşte üç yıldızın yoruma yer bırakmayan ‘özel hayatın dibi’ haberleri:

“Madonna son dönemdeki takıntısının seks yapmak olduğunu söyledi. 64 yaşındaki şarkıcı Youtube kanalındaki son videoda, ‘Favori zevkin nedir?’ sorusuna ‘Seks’ diye cevap verdi. Ardından, son zamanlardaki en büyük takıntısının ne olduğu sorulan şarkıcı, bunu da ‘Seks yapmak’ diye yanıtladı.”

“Eski manken Kate Moss, iki elmas kolyesinin şaşırtıcı hikâyesi hakkında konuştu: ‘Akşam yemeği için dışarı çıkmak üzereydik. Johnny (1990’lardaki sevgilisi Johnny Depp), ‘Popomda bir şey var, bakabilir misiniz?’ dedi. Elimi pantolonuna soktum ve elmas kolyeyi çıkardım.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Kıyaslamayı başkalarıyla değil, kendiyle yapan sürekli gelişir.” (Doğan Cüceloğlu)