MİLLİYET CADDE – 11 ARALIK 2013 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Eskiden haftanın çoğu gününü gün birincisi olarak kapatan Kanal D’nin bugün ne gün birinciliği var ne de en çok izlenen 100 yapım arasında birinci olan dizisi…

A.Ş.K
“A.Ş.K”
"ÇALIKUŞU"
“ÇALIKUŞU”

TV sektörünün önemli oyuncularından Show TV’nin durumu parlak değil de Kanal D’nin iyi mi? Show TV ile mukayese edildiğinde Kanal D’nin durumu iyi. Ancak karşılaştırmayı Show TV ile değil de Star TV ile yaptığınızda pek de parlak değil Kanal D’nin durumu…
Yıllarca kanallar arasında açık ara bir numara olan Kanal D, Acun Ilıcalı aradan çekilinceye kadar Star TV’den birinciliği geri alabilecek gibi görünmüyor.
2013 yılına kadar televizyon dünyasını forse eden kanal durumundaki Kanal D’nin gelinen noktadaki   pozisyonu ya Star TV’nin ardında ikincilik ya da ATV’nin ardından üçüncülük.
Eskiden haftanın çoğu gününü gün birincisi olarak kapatan Kanal D’nin bugün ne gün birinciliği var ne de en çok izlenen 100 yapım arasında birinci olan dizisi…

Son haftanın reytingleri

"İNADINA YAŞAMAK"
“İNADINA YAŞAMAK”

653795İşte Kanal D’nin bir haftalık reyting karnesi şöyle:
Pazartesi: “Kayıp” 2.56 reytingle “Total”de 24’üncü, 2.36 reytingle AB’de 19’uncu. “A.Ş.K” dizisi 2.42 reytingle “Total”de 26’ncı 2.39 reytingle AB’de 18’inci.
Salı: “Çalıkuşu” 4.17 reytingle “Total”de 15’inci, 5.56 reytingle AB’de 6’ncı.
Çarşamba: Yeni dizi “Vicdan” 3.64 reytingle “Total”de 18’inci, 5.51 reytingle AB’de 3’üncü, geçen sezonun dizisi “Merhamet” 2.95 reytingle “Total’de 22’nci, 5.02 reytingle AB’de 4’üncü.
Perşembe: Beren Saat’li “İntikam” 3.49 reytingle “Total”de 18’inci, 4.35 reytingle AB’de 7’nci. Oktay Kaynarca ve Sanem Çelik’in başrolünü paylaştığı yeni dizi “İnadına Yaşamak” ise 3.00 reytingle “Total”de 23’üncü, 4.38 reytingle AB’de 6’ncı.
Cuma: “Yalan Dünya” 3.70 reytingle “Total”de 16’ncı, 4.81 reytingle AB’de 3’üncü…
Cumartesi: “Arka Sokaklar” 6.37 reytingle “Total”de  3’üncü, 4.05 reytingle  AB’de 9’ncu.
Pazar: “Güneşi Beklerken” 5.68 reytingle “Total”de 5’inci, 8.05 reytingle AB’de 2’nci.

"KAYIP"
“KAYIP”

“Gün birinciliği”ne  hasret!
Yıllarca haftanın çoğu günlerinde reyting rekorları kıran dizileri sayesinde “gün birinciliği”ni elinde tutan Kanal D’nin bugününü gösteren tablo ortada.
Kanal D’nin ne gün birincisi olan dizisi var ne de “gün birinciliği”…
“İntikam” ve “Merhamet” gibi eski dizilerinin reyting kaybı sürerken Kanal D’nin yeni ve iddialı dizileri “Kayıp”, “Çalıkuşu”, “Vicdan”, “İnadına Yaşamak” ve “A.Ş.K.”ın iş yapmaması, “Fatih”in düşük reyting yüzünden kalkması tesadüf olabilir mi?
Kanal D’nin Star TV’ye kaptırdığı gün birinciliğini geri alması mümkün mü?
Acun Ilıcalı’nın Star TV’den ayrılmasından sonra Kanal D’nin var böyle bir şansı… Ancak Kanal D yönetimi, son yıllardaki gibi, “Piyasayla çalışmam, dizimi de, yarışmamı da kendim çekerim” mantığıyla devam eder ve reyting birincisi oldukları dönemde taraflarına bakmadıkları ya da başka sebeplerle küstürdükleri yapımcılara barış çubuğu uzatıp, güç birliği yapmazlarsa zor işleri…

O zaman ‘Çare Sarıgül’!

Şunu da unutmamak gerekir ki, düne kadar TNS, 20 bin ve üstü nüfusun yaşadığı yerlerde yapıyordu reyting ölçümünü, yeni yasa uyarınca bu sınır kalktı. Artık köylerde, kırsalda bile yapılacak reyting ölçümü. O nedenle planlarını yeni reyting evrenine göre yapmayanların bundan böyle zirveye oynaması zor.
Dünkü yazım üzerine “Peki Show TV, kaybettiği seyirciyi yeniden nasıl kazanacak?” diye soranlar oldu.
“Çare Sarıgül”!
“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim. Nasıl ki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı AK Parti’den alabilmek için TDH lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü transfer etti, Show TV’nin yapacağı da tutmuş dizilerden birkaçını transfer etmek.
Show TV’nin reklam kampanyasındaki “Show başlıyor”u hayata geçirebilmek için mecbur buna.

GÜNÜN SÖZÜ
“Toprak, sevdiklerimizi aldığı için mi böyle güzel kokar?” (Turgut Uyar)