30 Mart 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Yıllardır köşemde yazıyorum bu konudaki değişmeyen gerçeği…

İki ünlü hakkında bir iddia ortaya atıldığında, gazeteciliğin evrensel ilkesi gereği tarafların görüşlerini alsanız da, her zaman gerçek tam manasıyla çıkmaz ortaya…

 

Çünkü bazı ünlülerin, gerçeği açıklamak yerine işlerine geleni söylemek gibi huyları var.

Hakan Güngör’ün ‘Biz Güzel Bir Aileyiz’ kitabında buna dair çok çarpıcı bir örnek var.

Kitabın 83’üncü sayfasındaki ‘Emel Sayın–Tarık Akan Magazin Haberlerine Konu Oluyor’ başlıklı bölümden bu satırlar:

“Bu süreçte (Mavi Boncuk filminin çekiminde) Tarık Akan ve Emel Sayın, özel hayatlarıyla da basında yer buluyordu. Filmin gösterime girdiği yıl (1975), magazin basını Emel Sayın’ın boşanma haberlerine geniş yer verecekti. Emel Sayın, eşi İsmet Kasapoğlu’ndan boşanıyordu. Emel Sayın’la Tarık Akan’ın birlikte rol aldıkları ilk film ‘Feryat’tı.

‘Asla olmadı’

31 Ekim 1972’de Günaydın’daki habere göre, İsmet Kasapoğlu, evlilikleri süresince Emel Sayın’ın menajerliğini de üstlenmişti. Bir süre sonra Sayın ile Kasapoğlu boşandı. Emel Sayın’ın Tarık Akan’la yaşadığı ilişki, boşanmanın sebebi olarak gösteriliyordu. 27 Mart 1975’te Okey dergisindeki ‘Gerçek nerede?’ başlıklı haberde, Emel Sayın, eşinden ayrılmasının Tarık Akan’la ilgisi olmadığını vurguluyordu.

Emel Sayın, kocasından boşanmasıyla ilgili olarak Tarık Akan’la aralarında ilişki olduğu konusundaki söylentileri kesinlikle yalanlayıp, ‘Böyle bir şey asla olmadı, olmayacak da. Tarık Akan sadece filmlerdeki rol arkadaşımdır, başka bir şey değil’ dedi.

‘Tam dört yıl sürdü’

Tarık Akan ise yıllar sonra verdiği bir röportajda isim vermeden şu ifadeleri kullandı:

‘Hep aşık delikanlıyı oynamıştım, ama aşkı yaşamamıştım. Sonunda sırılsıklam aşık oldum. Önce aramızdaki elektriğe engel olmaya çalıştık. Hele o çok direndi. Ancak aşka set çekilmiyor. Tam dört sene sürdü.’

Tarık Akan, 16 Eylül 2016’da hayatını kaybettiğinde Emel Sayın, oyuncuyla birlikte bir fotoğrafını Instagram hesabından kullanarak, ‘Güle güle sevgili… Tarık’ yazarak, sevgilisini uğurladı…”

Aralarında aşk olduğu söylenenlerden biri, ‘Böyle bir şey asla yaşanmadı’, diğeri ‘Tam dört sene sürdü’ dedi.”

Kitapta yazılanları olduğu gibi aktardım, sizce kimin söylediği doğru, kiminki yalan?

Karar sizin!

Yapay zekâyla kıt zekâ farkı

Destekledikleri adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi için o kişinin vaatlerini anlatmak yerine, rakiplerini yıpratmak için yalan makinesi gibi çalışanlar var.

Yalanları ortaya çıkınca özür dilemeyip, bildiklerini okumaya devam eden utanmazlar bunlar…

Habertürk TV’den Mehmet Akif Ersoy, Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu konuk ettiği yayında, “Şeriat istiyor musunuz?” diye sormadığını, onun da, “Sadece istemiyoruz, getireceğiz” diye bir yanıt vermediğini Twitter’da defalarca açıklamasına rağmen hâlâ bu yalan ve iftirayı pazarlayanlar, üstüne yorum yazıyorlar.

Dünyadaki bazı sazanlar, yapay zekânın ürettiği beyaz şişme kabanlı Papa ve Donald Trump’ın polislerce gözaltına alındığı görsellerini gerçek sanırken, bizde de Kız Kulesi’nin restorasyon sonraki görüntüsü üzerine, “Bu iktidardan da başka bir şey beklemiyorduk” diye yazanlar var.

GÜNÜN SÖZÜ

“Başkaları için ölmeden önce kendin için yaşamayı öğren.” (İbrahim Ateş)