MİLLİYET CADDE – 4 ŞUBAT 2014 SALI  –  ALİCE

NTC Medya’nın Star TV’ye çektiği ‘Kardeş Payı’nın yayın günü belli oldu. Star TV Drama Müdürü Ümmü Burhan, başrollerini Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in paylaştığı ‘Kardeş Payı’nı perşembe PT2’ye koyduklarını söyledi.
O saat diliminde iki güçlü rakibi var ‘Kardeş Payı’nın.
Biri ‘Kurtlar Vadisi Pusu’, diğeri ‘Arkadaşım     Hoşgeldin’.
O saatte ekran karşısında olan 100 seyirciden (Total) 30-35’i ‘Kurtlar Vadisi Pusu’yu izliyor. 100 kişiden 20-25’i ise ‘Arkadaşım Hoşgeldin’i… 100 seyirciden geriye kalan 40-45’ini de onlarca kanal paylaşıyor.
‘Kardeş Payı’nın ‘Kurtlar Vadisi Pusu’dan seyirci transfer etmesi zor, o yüzden ‘Arkadaşım Hoşgeldin’den ne kadar seyirci kaparsa o kadar kazançlı çıkacak. Ama bu da pek kolay gibi gözükmüyor.
Çünkü oğlum fanatik ‘İşler Güçler’ciydi, bir süredir TV’de izlediği tek iş Tolga Çevik’in şovu.
‘Kardeş Payı’nı ‘Arkadaşım Hoşgeldin’in karşısına koydular, hangisini seyredeceksin diye sordum, “Tolga Çevik”i dedi.
O yüzden şimdiden merak     etmeye başladım ‘Kardeş         Payı’nın perşembe PT2’de     alacağı reytingi…

BASINA SOSYAL MEDYA AYARI!

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, görülen lüzum üzerine Doğan Grubu gazetecilerine bir uyarı yaptı.
Aydın Bey’in bunu yapmasının tek sebebi sosyal medya…
Doğan Yayın İlkeleri’nin, bütün dijital platformlarda yapılan yayıncılık ile gazete, dergi çalışanları ve dışarıdan katkıda bulunanların sosyal medyadaki faaliyetlerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlendiğini açıklayan Doğan’ın yaptığı şu vurgular çok önemli:
“Bazı çalışanlarımızın sosyal medya ağlarında, gazetelerinde yazamayacakları, TV kanallarında söyleyemeyecekleri veya gösteremeyecekleri hususları kurumsal kimliklerini de kullanarak paylaştıklarını üzüntü ile görmekteyim. Yazılı ve görsel medyamızın itibarını ve kurumsal kimliğini zedeleyen bu gibi faaliyetlere izin verilmesi mümkün değildir.
Öte yandan sosyal medya ağlarında bazı yazarlarımız ve ekran yüzlerimiz adına sahte hesaplar açıldığı ve mesaj trafiği yapıldığı da görülmektedir.
Bunu önlemek için yazılı ve görsel medya çalışanlarımızın sosyal medya ağlarında şeffaf olmaları, kimliklerini saklamamaları, medyadaki konumlarını anlaşılır şekilde belirtmeleri gereğine de ilkelerimiz arasında yer verilmiştir.
Aynı ilkeler arasında tüm çalışanlarımızın ‘paylaştığı bağlantılar, yönlendirdiği iletiler ve yanıtladığı tweet’lerin doğruluğunu kontrol etmek, kaynak göstermek ve yanlış olduğunu öğrenmesi halinde izleyen bir mesajla düzeltmek yükümlülüğü’ de bulunmaktadır.”
Aydın Bey’in açıkladığı bu kararlar Doğan Grubu’nda çalışanları bağlar.
Doğan Grubu, 2012’de aldığı kararları 2014’te güncelleme ihtiyacı hissediyor da mensubu olduğumuz en büyük meslek kuruluşu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti acaba niye harekete geçmiyor?
‘Basın Meslek İlkeleri ve Etik Değerleri’nin yeniden yazılması gerekmez mi?

İLGİNÇ UYARI

Cübbeli Ahmet’in, sosyal medyayı kullanan damat adaylarına yaptığı uyarı ilginç:
“Eski dolaştığı kızları koymuş sosyal medyaya, sonra da gidiyor hacının kızını istemeye. Hacı da uyanık, bakıyor sosyal medyaya. ‘Kırmadığın çanak kalmamış, sen benim kızımı nasıl istersin diyor?’ Dikkatli olmak lazım.”
Cübbeli’nin tavsiyesinden benim anladığım şu:
İstediğin kadar çanak kırmakta özgürsün, ama bunların fotoğraflarını sosyal medyaya yükleme, gizle…

RUH SAĞLIĞI ÖNEMLİ

Müzik dünyasının nev-i şahsına münhasır tiplerinden Zerrin Özer’le Harun Kolçak, yine kendilerine yakışır açıklamalarda bulunmuş.
Zerrin Özer, “Artık kimseye güvenmiyorum, kendime bile” demiş, Harun Kolçak ise “Hayata anlamı kazandıran bence ölüm”…
Sevgili Zerrin ve Harun; Allah aşkına ne içiyorsanız bize de söyleyin…

GÜNÜN SÖZÜ
“Dostlarını tanımak mı istiyorsun? Hata yap!”