5 HAZİRAN 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

‘Hattuşa İçin Çal’ şarkısını dinlememiş, klibini izlememiş olabilirsiniz. Tayfun Saçi, Instagram DM’den bana mesaj atıncaya kadar, benim de haberim yoktu böyle bir türkü ve klipten…

Dizilerde yönetmen asistanlığı yapan Çorumlu Tayfun Saçi, UNESCO’nun 1996’da Korunması Gerekli Dünya Miras Listesi’nin 377’nci sırasına kaydettiği Hattuşa’yı tanıtmak için ‘Hattuşa İçin Çal’ adlı bir klip çekti.

Saçi’nin Boğazkale Kaymakamlığı’nın desteğiyle Çorum türküsü ve halk oyunu ‘Miço’ya çektiği klipte, vokal yapmak ve oynamak için bakın kimler gönüllü oldu?

Boğazkale Kaymakamı Turan Soğukoluk…

Müzik öğretmenleri Anıl Doğan, Dilber Çolak, Zehra Turan Alıcı, Tülay Şirin, Tayfun Ay, Demet Uysal, Dinçer Şimşek, Aycan Bilgener, Cansu Hardal, Sibel Tercan, Sefa Kaynak, Tekin Karataş ve Barış Hardal…

Beden eğitimi öğretmenleri Çiğdem Güher, İbrahim Kalil Jamal ve Gökhan Yüksel…

Sınıf öğretmeni Muhammed Başat…

Uzman Hititolog Özgür Meriç…

Öğrenciler Ece Yalçın, Beyzanur Marım ve Arzu Arpaş…

Çözülen ilk Hititçe metnin okunmasıyla başlayan, insanlık tarihi kadar eski bir kültür mirasını tanıtmayı amaçlayan klibi hazırlayan ve emek veren herkesi kutluyorum. Anadolu’da görev yapan kamu görevlileri ve memurların hepsi değilse bile, en azından bir kısmı ‘Hattuşa İçin Çal’ diyenler gibi olsa, bambaşka bir Türkiye çıkar ortaya.

ASUMAN DABAK, DAHA NE YAPSIN?

Asuman Dabak’ı yürekten kutluyorum. Neden mi?

Setlerde uyuşturucu kullanımının arttığı, insanların sigara içer gibi uyuşturucu kullandığı açıklamasından geri adım atmayıp Posta’daki söyleşisinde, Alev Cimin Gürsoy’un “Bu açıklamayı yaparken tepki almaktan çekinmediniz?” sorusuna verdiği şu yanıt için:

“Neden çekineyim? Ne yapabilirler ki? Malumun ilanı bu… Kimse söylediğimi yalanlayamaz. Ancak ‘Aaa neden böyle bir şey söyledi?’ diyebilir. Onun da yanıtı net; gençleri korumak istiyorum.”

Dabak, başka ne yapsın?

Setlerde uyuşturucu kullananların videolarını mı çekip yayınlasın? İlk kez bir sanatçı çıkıp, “Kral çıplak” dedi.

Yetmedi, bazıları gibi “Sözlerim yanlış anlaşıldı” diyerek çark etmedi. Artık bundan sonrası, narkotik polislerinin işi…

‘SEDA’NIN STÜDYO ŞEFİ  SAÇIMI AÇMAMI İSTEDİ’ 

4 Mart’ta Seda Sayan’a saçı açık, 30 Mayıs’ta Esra Erol’a başı kapalı çıkan Ayla Hanım hakkındaki dünkü yazımı şöyle noktalamıştım:

Bu yaman çelişkiyi birileri çıkıp izah etmesi gerekmez mi kamuoyuna?

Yazım üzerine Ayla Tastemel aradı ve şunları söyledi:

“Tanıyanlar bilir, kapalı giyinen biriyim. Seda Sayan’ın programına gittiğimde Stüdyo Şefi Aydoğan Bey (Güvenilir), saçımı açmam gerektiğini söyledi. Gerçekten mağdurdum. Çocuğuma mama, bez alacak param yoktu.  Babası kaçtığı için çocuğuma kimlik kartı çıkarmanın savaşını verdiğim için o yayına çıkmak durumundaydım. O yüzden mecburen saçımı açtım.” 

Görüşünü almak için Aydoğan Güvenilir’i de aradım ama açan olmadı.

GÜNÜN SÖZÜ

Zor bir işi yapması için her zaman tembel bir insanı seçerim. Çünkü o işi yapmanın kolay yolunu bulur. (Bill Gates)