25 Nisan 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk’ün siyasi görüşü ve söylemleri ilgilendirmiyor beni… Ancak Deniz Harp Okulu Komutanlığı yapmış emekli bir Tuğamiralin sosyal medyada dolaşan, “Kemal Sunal’ın yasaklı filmi… Tek bir sahnede Türkiye’nin son 70 yılını özetlemiş” yalanını “Durum hâlâ budur!” diye paylaşmasına itirazım var. Çünkü meslek icabı çok iyi bildiğim bir konu bu…

Türkiye sansürden yıllarca çok çekti, ama sansür ve yasaklı filmler dönemi biteli çok oldu.

Kemal Sunal’ın ‘Köşeyi Dönem Adam’ filmindeki 1 Mayıs görüntüleri sansüre takıldı, ama yasaklı filmi hiç olmadı.

“Vikipedia’da ‘Kemal Sunal’ın oynadığı filmlerin çoğu televizyonda yayınlanırken, ‘Zübük’ neredeyse yayınlanmamıştır’ yazıyor ama” diyenler olabilir. O satırları yazan bile ‘yasak’tan bahsetmiyor, sadece “Neredeyse yayınlanmamıştır” diyor, ama o da doğru değil…

Ertürk gibi yanılmamak ve yanıltmamak için Türk sinemasının canlı hafızası ve sinema yazarı Ali Can Sekmeç’e sordum konuyu.

“Kemal Sunal’ın yasaklı filmi” diye paylaşılan videonun ‘Zübük’ filminden olduğunu söyleyen Sekmeç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kemal Sunal’ın ‘İnek Şaban’ olmadığı tek filmdir ‘Zübük’… Aziz Nesin’den uyarlama… Kim söylemiş yasak olduğunu? Sinemada da oynadı, televizyonda da… Hem de defalarca… Video zamanı VHS kasetleri hem burada hem de Almanya’da peynir ekmek gibi sattı. Film hem politika yapıyor hem de politikacılarla dalga geçiyor.

Bir Erler Film-Türker İnanoğlu yapımı. Türker Abi’nin hangi filmini, hangi güç yasaklayabilir? Kemal Sunal filmleri içinde çok özeldir ‘Zübük’… Bu filmden önce çektiği ‘Köşeyi Dönen Adam’da yer alan 1 Mayıs görüntüleri sansüre takılmıştı. Film, o sahneler çıktıktan sonra vizyona girmişti.”

Demet Akalın’ın ‘mavi tik’i nasıl geri geldi?

Twitter, yönetimin aldığı karar uyarınca aylık abonelik ücreti ödenmeden alınan ‘mavi tik’leri bir günde kaldırdı.

Bu karara tepki gösterenler arasında Demet Akalın da vardı. Twitter’ın patronu Elon Musk’a, “Sen yokken biz vardık buralarda” diye sitem eden şarkıcı, mavi tik için para vermeye niyetli olmadığını açıkladı.

23 Nisan’da şarkıcı, “Mavi tiki kim hediye aldı bana, Elon sen misin?” diye tweet atınca takipçileri, bu jesti eski eşi Okan Kurt’un yapmış olabileceğini yazınca şarkıcı, “Yok, ‘Almadım’ diyor” karşılığını verdi.

Peki ‘mavi kuş’ nasıl geri geldi?

Twitter, bir milyon ve üzeri takipçisi olan Beyonce, Harry Kane, Richard Osman ve Victoria Beckham gibi ünlülerle, BBC News gibi resmi hesapların ‘mavi tik’lerini geri verdi. Demet Akalın’ın mavi kuşu da öyle geri geldi.

TCG Anadolu’yla gurur duyanlar ve alay edenler

Türkiye’nin en büyük askeri ve dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu, geçen hafta Sarayburnu’ndaydı. TCG Anadolu’yu gezmek isteyenler Sarayburnu Sahili’nde kilometrelerce kuyruk oluşturdu.

Halk TV’de, “Yukarıdan atılacak iki bombalık işi var” diyen Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı gibi bardağın boş tarafına bakıp, dolu tarafını görmeyenler, TCG Anadolu’yu yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret etmesini veya 177 bin 467 kişinin, 60 bin lira kapora yatırıp, TOGG’a ön sipariş vermesinin ne ifade ettiğini anlayabilir mi?

Ne gezer!

İktidar düşmanlığı yüzünden Türkiye’nin gurur duyulacak her eserini ve hamlesini küçümseyenlerle, bayramda Eminönü’ndeki kalabalığı tren yolcusu Bangladeşliler, nehir ve deniz kenarına akın eden Hintliler yapanlarla düne kadar yurdum insanıyla ‘göbeğini kaşıyan adam’ diye alay edenler aynı…

O yüzden bu seçim; İHA, SİHA, TOGG ve TCG Anadolu’yla gurur duyanlarla onları küçümseyenler arasında geçecek ve taraflardan biri kazanacak, diğeri kaybedecek.

GÜNÜN SÖZÜ

“Mantığının eleştirdiğini, merhametinin savunmasına izin verme. (Jane Austen)