İngiliz Daily Mail’in manşetinden bu haber…
Daily Mail’in internet sitesi, “Kendi kendine dönen bu heykel, eski Mısır firavunların bir laneti mi?” başlığıyla verdiği haber gerçekten de ilginç.
Bir mezardan çıkarıldıktan sonra 80 yıldır müzede muhafaza edilen heykelin, kendi ekseni etrafında 180 derece döndüğünü müzeye yerleştirilen kameralar gözler önüne serdi.

article-2346758-1A77A3D6000005DC-40_964x354 Sadece Daily Mail’de yok bu haber… The Sun’da da var… İki haber sitesi, sadece fotoğraflarla değil, heykelin geceden sabaha ekseni etrafında nasıl da döndüğünü gözler önüne seren videosunu da yayınladı.
Heykelin ekseni etrafında dönmesini tesadüf sonucu keşfeden müze görevlisinin söylediği şu:sphinx2_1750727asphinx1_1750726a “Heykelin birgün öğleden sonra baktığı istikametle ertesi günkü yönünün farklı olduğunu gördüm. Olayı anlattığım hiç kimse inanmadı. Sonunda kamera yerleştirdik o bölüme. Ertesi gün kayıtları izlediğimizde benim ne denli haklı olduğum ortaya çıktı. Çünkü videoda heykelin dönüşü açık açık görülüyordu” dedi. Daly Mail’in görüşüne başvurduğu uzmanlar arasında, ilginç teoriler ortaya atanlar var, ama okuyanı tatmin edecek bir beyanda bulunan yok henüz…

sphinx4_1750729asphinx620_1750734aFizikçi Brian Cox, heykelin dönmesini manevi bir olay olarak açıklarken Manchester Müzesi çalışanlarını korkutan olay hakkındaki en çarpıcı tezse şu:
“Bir diferansiyel sürtünme söz konusu. Gün boyu ziyaretçilerin zeminde yarattığı titreşimler, müzenin tabanında ince titreşimler yaratıyor, bu da heykelin oturduğu cam kaideyi harekete geçiriyor.” Kendi kendine dönen heykelle ilgili şimdiye kadar uzmanların yaptıkları açıklamanın kendilerini tatmin etmediğini söyleyen müze yetkilileri, “Biri bu gizemi çözse de biz de rahat etsek” dedi.

ÖNEMLİ NOT:
Bu olayın videosunu izlemek isteyenler, s
ayfanın sağındaki DÜNYA MEDYASI bölümündeki Daily Mail‘i veya The Sun‘ı tıklayabilir. İkisinde de hem haber, hem video var.