19 OCAK 2023 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Temmuz 2012’de yayınlanan ‘Gangnam Style’ ile müthiş bir şöhret yakalayan, K-Pop’un dünyaya yayılmasına öncü olan aynı PSY’nin New York Times’a anlattıkları, şov dünyasındaki herkesin okuyup, dersler çıkarması gereken ibretlik bir öykü…
Neden mi?

Güney Koreli PSY’nin bir şarkıyla dünyada fırtınalar estirmesinin üstünden tam 10.5 yıl geçti… 15 Temmuz 2012’de yayınlanan şarkı YouTube’da 1 milyar izlenmeyi geçen ilk video oldu. Şarkı bir yıl içinde üç Guinness Rekoru kırdı. Müzik dünyasının yeni starı PSY, Seul’den ayrılıp, Los Angeles’a yerleşti. Tek şarkıyla ‘Dünya Turu’ yaptı, New York Madison Square Garden’da Madonna’yla aynı sahneyi paylaştı. PSY, ünlü popçu Justin Bieber’ın menajeriyle kontrat imzaladı, rapçi Snoop Dogg’la parça yaptı, ama hiçbiri ‘Gangnam Style’ın yanına bile yaklaşamadı.

KORELİ ŞARKICININ İBRETLİK ÖYKÜSÜ

Her şey aynı ama…

Eleştirmenler, ‘Gangnam Style’da derin anlamlar ararken, “Ben sadece insanları eğlendirmek istemiştim” diyen PSY, 10.5 yıldır o başarının sırrını çözemediğini ve şaşkınlığının sürdüğünü söyledi ve ekledi:

“Sözleri aynı kişi yazdı, koreografiyi aynı kişi yaptı, şarkıları aynı kişi seslendirdi. Her şey aynıydı ama ‘Gangnam Style’ı özel kılan neydi?”

Değil PSY, dünyada hiç kimsenin yanıtını bilmediği bir soru bu…

Zaten müzikte bu sihirli formülü çözen, anında dolar milyarderi olur…

Sinemada bile aynı bileşenler üzerine yapılan seri filmlerin üç aşağı beş yukarı gişesi aynı olur…
Birçok sektörde aynı malzemeleri, aynı formülle bir araya getirenler, standart başarıyı yakalar, ama hit olacak şarkının bilinen bir formülü yok…

KORELİ ŞARKICININ İBRETLİK ÖYKÜSÜ

Mirkelam fırtınası

Hatırlarsanız bizde de Mirkelam, 1995’te yayınladığı ‘Her Gece’nin klibiyle bir gecede fırtınalar estirmişti Türkiye’de…
Mirkelam, sonrasında ‘Her Gece’den çok daha iyi şarkılar yaptı, ama hiçbiri onun kadar başarılı olamadı…

Bir dönem gözünü döndüren şöhretin yokluğuna alıştığını anlatan PSY’nin, gönlü de aynı şeyi söylüyor mu?

Hayır tabii…

İşte Güney Koreli şarkıcının bu konudaki samimi itirafı:

“Hangi bulutun yağmur getireceğini bilemezsiniz. Tekrar tekrar, ‘Hadi bir tane daha yapalım’ diyorum. Yeniden iyi bir parça çıkarırsam ve başarı tekrarlanırsa harika olur. Olmazsa da olmasın. Şimdilik hak ettiğim yerde işimi yapmaya devam edeceğim.”

ÜÇ HABER, BİR GERÇEK

Son günlerde üç ünlü hakkında çıkan üç haberlere dikkat!

Haber 1: “Instagram’da 4.3 milyon takipçisi olan, lüks yaşantısını sergilemekten hoşlanan sosyal medya fenomeni ve güzellik uzmanı Dilan Polat, eşinin evine gönderdiği 100 dolar’lardan oluşan kırmızı gül ve pırlantalı hediyeyi, ‘Paşa kocam’ notuyla paylaştı.

 

Haber 2: “Seyhan Soylu, Nihat Doğan’ın oğlunu paraya boğdu. Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Nihat Doğan, ‘Çeyrek tak’ dedi halasından Badıkan’a… ‘Sünnet parasını şimdiden takalım, çeyrek milyon yakışır’ dedik. Sırada Seren Serengil Halası var. Bakalım o ne takacak?” diye yazdı.

Haber 3: “Şarkıcı Doğuş, eşi Hoşkadem Hidayetkızı’na doğum günü nedeniyle bir yarış atı ve spor model bir otomobil hediye etti.”

Dikkat ettiyseniz üç haberin kahramanları farklı, ama haber olma sebebi aynı…

Ne demişti Nasreddin Hoca?

“Parayı veren düdüğü çalar!”

Bugün de aynısı geçerli… Bazı ünlülerin haber olmak için meslekleri adına yeni bir şeyler yapmasına gerek yok… Eşine, sevgilisine, arkadaşının çocuğuna pahalı hediyeler verip, parasıyla hava atan ünlüler için haber garanti!

GÜNÜN SÖZÜ

“Kişiliğini makamdan alanlar, makamdan sonra kişiliksiz kalırlar.” (Hz. Ömer)