MİLLİYET CADDE – 11 HAZİRAN 2013 SALI  –  ALİCE


562800Dün Yeni Şafak’ın, sahnelediği ‘Mi Minör’ adlı oyunla aylardır Gezi Parkı eylemlerinin provasını yaptığı iddiasıyla manşete taşıdığı Memet Ali Alabora’ya ait yukarıdaki başlık…
Gezi Parkı eylemleri başladıktan sonra sistemli olarak hedef gösterildiğini söyleyen Alabora, Gezi Parkı eylemini anlatacağı Avrupa seyahatini iptal edip Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Cağaloğlu’ndaki lokalinde basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısına ilgi büyüktü. 43 basın mensubu izledi toplantıyı..
.


Annesi Betül Arım, babası Mustafa Alabora’nın yanı sıra Olgun Şimşek, Füsun Demirel, Janset Paçal, Nur Sürer, Şebnem Sönmez, Nehir Erdoğan, Suzan Kardeş, Mahir İpek, Ercan Kesal, Mustafa Avkuran, Metin Ceylan ve Harun Tekin gibi sanatçılar da yalnız bırakmadı Alabora’yı. Gezi Parkı sürecinin neresinde olduğuna ilişkin üç sayfalık basın açıklamasını okuduktan sonra kendisini hedef gösteren Yeni Şafak’tan kimsenin olup olmadığını sordu Alabora…
Behlül Çetinkaya adlı muhabir, “Yeni Şafak’tan ben varım” dedi, bunun üzerine Alabora “Yeni Şafak gazetesine tiyatroyu bu kadar ciddiye aldığı için teşekkür ediyorum” deyince sanatçılar, salonu alkıştan inletti.
Gezi Parkı eylemleri sürecinde toplam 14 tweet attığını, 11 RT yaptığını, 5 kişiye cevap yazdığını, 1 Haziran’dan bu yana tansiyonu düşürmek için elinden geleni yaptığını anlatan Alabora, aldığı tehditler üzerine yetkili makamlardan koruma talebinde bulunduğunu açıkladı.
Gezi Parkı’na özgürlük isteyen sanatçıların can güvenliğinden endişe eder hale gelmesi, düşündürücü değil mi?

İSTANBUL’UN VALİSİ GEZİ PARKI’NA GİTSE!

“Gençler, Gezi Parkı’nda kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu bir sabah varmış doğru mu? Aranızda olmak isterdim.”
İstanbul Valisi Hüseyin  Avni Mutlu, Twitter’da takip  ettiğim insanlardan biri değildi.
Takip ettiklerim RT edince gördüm beni şaşırtan  tweetlerini…
İstanbul Valisi’nin Gezi Parkı eylemlerinin 13’üncü gününde, “Ferdi hata ve aşırılıklar için özür dilerim” diye tweet atması, elbetteki takdire şayan…  İstanbul’un Valisi keşke bu hoşgörüye, bu anlayışa sahip olsaydı ilk günden… Ne üç insan ölmüş, yüzlercesi yaralanmış ne de ülke bu hale gelmiş olurdu.
O yüzden İstanbul’un Valisi’nin, “Gençler, Gezi Parkı’nda kuş sesleri, ıhlamur kokusu ve arı vızıltısıyla huzurlu bir sabah varmış doğru mu?” diye sormasını şöyle okudum ben: “Gençler, polisler haddinden fazla biber gazı sıkmıştı Gezi Parkı’na. Normale döndü mü orada hava? Kuşların sesi, ıhlamurun kokusu, arıların vızıltısı duyuluyorsa tamamdır.”
İstanbul Valisi   Hüseyin Avni Mutlu’nun, Gezi Parkı eylemcilerine, “Aranızda olmak isterdim” diye tweet atıp, “1 numaralı” yöneticisi olduğu kentin göbeğindeki insanların yanına gitmiyor ya da gidemiyor olmasıysa düşündürücü.
İstanbul Valisi Mutlu’dan yaşanan süreçten duyduğu mutsuzluğu dile getiren   tweetlerden sonra beklediğim hamle, Gezi Parkı’na   ziyaretidir…

FENA MI YAKALANDI, DOĞRU MU YAPTI?

imagesNTV Spor’un spikeri Roksan Kunter hakkında “Fena yakalandı” başlığıyla medyaya yansıyan habere itirazım var.
Nedenini anlatmadan önce canlı yayını ya da videosunu izlememiş ve haberi okumamış olanlar için NTV Spor spikeri Roksan Kunter hakkında medyaya yansıyan haberi paylaşmak isterim. “Spiker fena yakalandı” başlıklı haber şöyle:
“Kunter, ‘Roland Garros’la ilgili hem özel yayın yaptık, hem de haberlerde yer veriyoruz. Bu nasıl bir mantık? Reklam bile vermiyorlar’ diyerek tepkisini dile getirdi.”
Bu haberi böyle verenlerle aynı fikirde değilim. Roksan Kunter’in söylediklerini bu haberin videosundan dinledim ama NTV Spor’un söz konusu yayınını izlemedim. O nedenle Roland Garros haberinin nasıl verildiğini bilmiyorum.
Bilmediğim bir konuda yorum yapmam… Ancak bir spikerin, çalıştığı kanala kimlerin reklam verdiği, kimlerin vermediğiyle ilgilenmesi güzel bir şey…
Roksan Kunter’in “Reklam bile vermiyorlar” dediği marka, NTV Spor’a reklam verse, Doğuş Grubu, “Bu da senin payın” deyip, ekstra bir ödeme mi yapacak ona? Hayır… Hal böyleyken Roksan Kunter’in bu sözleri sarf etmesi, çalıştığı kurumu nasıl da sahiplendiğini, tüzel   kişiliğini ne denli savunduğunu  göstermesi açısından  önemli bir veri…
Doğuş Yayın Grubu yöneticilerinin yerinde olsam, sırf bu nedenle ödüllendirirdim ünlü basketbol antrenörü Erman Kunter’in kızı Roksan’ı.

GÜNÜN SÖZÜ
İnsanları sürekli yargılarsanız, onları sevmeye zaman bulamazsınız. (Rahibe Teresa)