6 MART 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Yazılanlara bakılırsa ‘Kurtlar Vadisi Kaos’ çoktan ekranlarda olmalıydı; ama değil.
‘Kurtlar Vadisi Kaos’ için birçok kanalın adını telaffuz eden dizinin fanları, sonunda Show TV’de karar kıldı. Ancak kanal yönetimi bunu doğrulamadı.
‘Kurtlar Vadisi’ internette çok tık’landığından sosyal medyada çok beğenildiğinden mi bilmiyorum, haberlerin ardı arkası gelmedi.
Projede Savcı Leyla’yı canlandıran Çiğdem Batur, Instagram’da takipçileriyle yaptığı sohbette, “Kurtlar Vadisi Kaos’la ekrana dönecek misin?” sorusuna, “Bu konudaki her haberde adım var, fakat doğruluk payı yok” diye yanıt verdi.
İnternette ‘Kurtlar Vadisi Kaos’u köpürtmeye devam edenler ‘Kim Milyoner Olmak İster?’ ekrana ara verince bu kez yarışmanın sunucusu Kenan İmirzalıoğlu’nu da dizinin kadrosuna dahil etti. İmirzalıoğlu, “Arkadaşlar teklif geldiğini ben de gazetelerden okudum. Oyunculuğu bırakmadım. Teklif gelirse bakarız” dedi.
Kanal yalanladı, dizide oynayacakları yazılanlar, “Haberimiz yok” dedi.
O zaman bu yazılanların kaynağı ne?
Kanaatim o ki, Necati Şaşmaz’ın ‘Kaos’ üzerine yaptığı açıklamalar ‘Kurtlar Vadisi’ fanlarını da umutlandırıp gaza getirdi.
“Bir şeyi 40 defa söylersen olur” derler. ‘Olumlamanın gücü’ne inanan Necati Şaşmaz ve ‘Kurtlar Vadisi’ fanlarınınki de o hesap.
Nereden mi çıkardım bunu?
‘Kurtlar Vadisi Kaos başlıyor’ haberleri internette ilk çıkmaya başladığında basın danışmanına mesaj atıp, Şaşmaz’ın bu konudaki görüşünü istedim.
“Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Kaos adıyla ekrana dönecek mi?” soruma o gün Necati Şaşmaz’ın verdiği yanıt şuydu:
“Bu merak mı? Bumerang mı?”
Bir soruya soruyla yanıt vermek “Evet” veya “Hayır” yerine “Havet” demek; kırmızı ya da yeşil ışık yerine sarı ışık yakmak demek!

BİLİMSEL ARAŞTIRMAYA KARŞI ÇIKAN CAHİLLER

‘Karadeniz’de vaka sayılarındaki artışın nedenini öğrenmek için yapılması planlanan bilimsel araştırma başladı.’
Twitter’da paylaşılan bu habere yapılan yorumlar aramızdaki önyargılılar, bilgisi olmadığı halde fikri olanlar ve de cahillerin bilimsel araştırmaya neden karşı olduklarının en somut kanıtı. İşte o ‘çok bilmişler’in yazdıkları ve yanıtları:
“Bilimsel çalışmaya gerek yok! Karadenizliler dik kafalı ve kural tanımaz. Tek nedeni bu.”
Korona bir yıldır var, Karadeniz’de vaka sayıları bir aydır pik yaptı. O yüzden boş bir laf bu…
“Araştırmaya gerek yok, bunun sebebi Ak Parti’nin il kongreleri.”
Koronavirüs haritasında ‘kırmızı’yla gösterilen ‘çok yüksek riskli’ diğer iller değil, ama ailemin tümü mesleğe burada başladığım şehir olduğu için yıllardır yakından takip ederim Trabzon haberlerini… Oradan biliyorum Trabzon’da kongre yapıldığında Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde vaka sayıları zaten alarm veriyordu.
“Ne bilimsel araştırması? Aklımızla dalga geçmektir bu. Ülkede bilimsel araştırmanın ‘b’si yok. Olsaydı zaten şu yaşanan saçmalığı ortaya çıkarırdı bilim. Sonuç ve diyecekleri belli şimdiden. Maske takılmıyor, mesafe yok vs. gibi saçmalıklar.”
Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Trabzon’da vaka oranları 100 binde 220 civarında Trabzon’un nüfusu 807 bin 903 olduğuna göre toplam bin 800 civarında vaka demektir bu.
Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta’nın son açıklaması şu:
“İlimizde yaşanan bir vefat neticesinde yaklaşık 100 kişinin katıldığı cenaze töreni ve taziyeden bir hafta sonra 40 kişide Covid-19 tespit edilmiştir.”
Trabzon’da geriye kalan bin 760 korona hastasının virüsü nereden kaptıklarını ortaya çıkarmak da bilimin işi… Bırakın da bilim insanları işini yapsın! Meydan, bilimsel araştırmaya bile tahammülü olmayan cahillere kalmasın.

GÜNÜN SÖZÜ