MİLLİYET – 6 MART 2017 PAZARTESİ  –  ALİCE

2007 yılında Show TV" href="http://www.milliyet.com.tr/show-tv/" target="_blank">Show TV’de başlayan, Star TV" href="http://www.milliyet.com.tr/star-tv/" target="_blank">Star TV, TNTatv/" target="_blank">ATV (iki kez) ve son olarak 2016’da Kanal D" href="http://www.milliyet.com.tr/kanal-d/" target="_blank">Kanal D’de yayınlanan “Kurtlar Vadisi Pusu" href="http://www.milliyet.com.tr/kurtlar-vadisi-pusu/" target="_blank">Kurtlar Vadisi Pusu” dizisinin akıbeti ne?

Malum 10 yıldır ekranlarda olan ve iyi reytingli dizi, yüksek maliyeti nedeniyle bu sezon kendine kanal bulamadı.

Kısa bir süre önce Pana Film" href="http://www.milliyet.com.tr/pana-film/" target="_blank">Pana Film ile TRT" href="http://www.milliyet.com.tr/trt/" target="_blank">TRTarasında görüşmelerin yapıldığı, tarafların prensipte anlaştığı şeklinde bir haber çıktı.

Kurtlar Vadisi Pusu”, Kanal D’de son sezonunda reyting kaybına uğrasa da, fanatik kitlesi olan bir dizi.

O nedenle dizi hakkında çıkan her iddia ya da haberi internet siteleri anında alıp kullanır.

Bu kez de öyle oldu.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisi seneye TRT’de” iddiası haberi bir hayli yankı uyandırdı.

Sizlerden gelen “Bu haber doğru mu?”  mesajları üzerine ben de aynı soruyu TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’e sordum. Eren’in yanıtı kısa ve netti:

“Haber doğru değil. Görüşmemiz bile olmadı.”

Eylül 2017’ye daha çok var. O zamana kadar ne olur bilemem, ama durum şimdilik böyle…

KADIN CİNAYETLERİNİ ÖN-LE-YE-Mİ-YO-RUZ!

8 Mart, dünyada olduğu gibi bizde de her yıl Dünya Kadınlar Günü" href="http://www.milliyet.com.tr/dunya-kadinlar-gunu/" target="_blank">Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

8 Mart yaklaşırken her gazeteci gibi benim de posta kutum “Dünya Kadınlar Günü” için yapılacak etkinliklerin duyurularıyla doluyor.

Dünya Kadınlar Günü”nü bu denli seven, bu kadar etkinlik yapan bir ülkenin değişmeyen sorunlarından biri ne?

Kadın cinayetleri

Gün geçmiyor ki bir kadın erkek şiddetinin kurbanı olmasın.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre Şubat 2015’te öldürülen kadın sayısı 18, Şubat 2016’da 28… Şubat 2017’de cinayete kurban giden kadın sayısı ise 30…

Yasalarda yapılan onca değişiklik, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği onca kampanyaya rağmen, kadın cinayetleri azalacağına artıyor Türkiye’de…

Maalesef yapabildiğimiz tek şey, öldürülen veya cinsel saldırıya uğrayan kadınlarımızın çetelesini tutmak…

ÖZÜRLÜ OTOPARKLARI VE BİR İNSANLIK AYIBI

1999 yılında Otopark Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik (Madde 4/g) şöyle:

“Otoparklarda, İmar Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine uyularak yangına karşı gereken önlemlerin alınması, özürlülerin kullanımına dönük düzenlemelerin yapılması zorunludur. Ayrıca, özürlülere ilişkin standartlarda dahil olmak üzere Türk Standartları Enstitüsü’nce hazırlanan ilgili tüm standartlara uyulur. Bu düzenin sağlanmasından ve yürütülmesinden belediyeler ve valilikler sorumludur.”

AVM’lerde ve sitelerin çoğunda asansörlere en yakın yerlerde özürlülere ayrılan otoparklar var.

Maalesef buralara fiziki özürü olanlar değil, insanlıktan yana özürü olanlar park ediyor.

Çünkü cezası yok bu insanlık ayıbının…

Oysa aynı kanunda, “Özürlü olmadığı halde, özürlülere ayrılan yere otomobilini park edene şu kadar para cezası kesilir” dense ve toplanan paralar özürlüler için kullanılsa, sonuç nasıl olurdu acaba?

GÜNÜN SÖZÜ

‘İnsanı güzel yapan güzelliği değil, kişiliğidir.’