18 MART 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Yeni Zelenda’da Cuma namazını kılanlara kurşun yağdırıp, 50 kişiyi öldüren caninin çektiği katliam videosunu izlediniz mi?

Önce kamerasının kayıt düğmesine, ardından otomatik silahının tetiğine basan caninin, secdedeki savunmasız insanlara kurşun yağdırışına ancak birkaç saniye tahammül edebildim.

Sırf Müslüman oldukları için insanları katleden caninin yaptığı kadar, dünya medyasının bu olay karşısındaki tavrı vicdan sahibi Ricky Martin’i çileden çıkardı. Sanatçı, isyanını sosyal medya hesabında şöyle dile getirdi:

“40’tan fazla Müslümanı öldüren ve
20 kişiyi ağır yaralayan adam. Bütün uluslararası medya ondan bahsederken tetikçi ve aşırılık yanlısı olarak bahsediyor ama ona terörist demiyor! Neden, çünkü o bir Müslüman değil!”

“Terörist”e “terörist” diyememek
Ricky Martin’in ilk kez fark edip, tepki gösterdiği bir durum, ama bizim alıştığımız bir ikiyüzlülük!

Yıllardır PKK’yı “terör örgütü” olarak görmeyen, PKK’lı teröristlere “gerilla” diyenlerle yaşıyoruz bu ülkede…

Sadece bizde değil, maalesef dünyada da durum böyle. İnsanlar arasında dil, din ve ırk ayrımı yapan, “Benim teröristim iyidir” diyen, insanlığa karşı işlenen suçlarda üç maymunu oynayan “dilsiz şeytanlar” var.

Son yıllarda savunmasız, masum insanlara yapılan saldırıları kınayan ünlülere bakın, iki elin parmaklarını geçmiyor sayıları.

Yeni Zelanda’daki Müslüman katliamını dünyaca ünlü yıldızlar arasında sadece Ricky Martin ve Kylie Jenner kınadı. Türkiye’den ise Alişan, Metin Şentürk, Reynmen, Devrim Özkan, Gamze Özçelik, Acun Ilıcalı, Didem Soydan, Gülben Ergen, Ayşegül Aldinç, Hadise, Oktay Kaynarca, Özlem Yıldız, Işın Karaca ve Yıldız Tilbe.

Savunmasız, masum insanlar katledilirken insanoğlunun tek vücut olamaması acı…

Not: Internet ve sosyal medyada yaptığım özenli aramaya rağmen, paylaşımlarını gözden kaçırdığım ünlüler varsa, özür dilerim.

BİZDE GEORGE MICHAEL GİBİ ŞARKICILAR VAR MI?

Üç yıl önce 53 yaşında vefat eden İngiliz şarkıcı George Michael’ın eklektik sanat koleksiyonu Londra’daki müzayedede satışa çıktı. Şarkıcının sanat koleksiyonundaki 150’den fazla resim ve heykelin yarattığı ekonomik büyüklük ne kadar biliyor musunuz?

9,3 milyon sterlin, bizim paramızla yaklaşık 67,4 milyon lira…

Bir şarkıcının resim ve heykele bu denli önem vermesi, 53 yıllık ömrü boyunca, zamanla fiyatını katlayacak eserlere yatırım yapmış olması ilgimi çekti.

İngiliz medyasının geniş verdiği George Michael’ın müzayedede satılan eserleri haberlerini okuyunca şu soruyu yönelttim kendime.

Bizim sanatçılar arasında da, müzayedeye çıktığında George Michael’ınkiler gibi iyi para edecek, kıymetli sanat eserlerine yatırım yapanlar var mı?

Bildiğim kadarıyla Cem Yılmaz’la Ozan Güven var, sanat eserlerine iyi para harcayan. İki oyuncunun dışında, değerli birkaç sanat eseri satın alanlar da vardır mutlaka, ama George Michael gibi zengin sanat koleksiyonu olan hiç Türk şarkıcı gelmedi aklıma.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir erkekle mutlu olmak istiyorsan onu anla, sevmesen de olur. Bir kadınla mutlu olmak istiyorsan onu sev, anlamasan da olur.” (Paulo Coelho)