MİLLİYET CADDE  –  21 Ağustos 2012 Salı  ALİCE

Şarkıcı Emrah’ın iki yıldır üzerinde çalışıp senaryosunu yazdığı ve ilk kez yönetmen koltuğuna oturacağı ‘Gelmeyen Bahar’ın çekimleri önümüzdeki ay başlayacak. Yönetmen Emrah’ın her hamlesini, Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz’in yaptıklarıyla karşılaştıracak insanlar. Emrah, ‘Gelmeyen Bahar’la ikinci baharını yaşayabilecek mi?

Birkaç ay önceydi… Rahmetli Osman Yağmurdereli gibi dizi yapımcılığıyla uğraşan eşi Esin Yağmurdereli, sonbaharda bir sinema filmi çekeceklerini anlatmıştı bana.
Dizi işi gibi değil sinema…
Dizi işinde kar ve zararın limitleri belli, ama sinema farklı.
Yatırdığınız paranın tümünü kaybetme riskiniz de var, bir koyup     10 katı kazanma şansınız da…
Bunları anlattıktan sonra ne filmi diye sorduğumda, şu yanıtı vermişti bana:
“Emrah’ın senaryosunu yazıp, yönetmenlik yapacağı bir sinema filmi bu.”
Malum Mahsun-Özcan-Alişan, bir dönem Prestij Müzik ailesinin üçüzleri gibiydi.
O ekipten önce Mahsun, ardından Özcan, şarkıcılığı ikinci plana atıp sinemaya “Merhaba” dedi…
O yüzden genel beklenti Alişan’ın da aynı yoldan gideceği yönündeydi.
tvem’deki programımıza konuk olduğunda da söylediği için biliyorum Alişan’ın, Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz gibi ‘sinemacı’ olmaya yok niyeti.
Ama bir başka şarkıcı Emrah’ın var…

Emrah, kamera arkasında
Emrah’ın iki yıldır üzerinde çalışıp senaryosunu yazdığı ve ilk kez yönetmen koltuğuna oturacağı ‘Gelmeyen Bahar’ın önümüzdeki ay başlayacak çekimleri.
Esin Yağmurdereli, yeğeni Çağrı Bingüller’le birlikte yapımcılığını üstleneceği filmin cast çalışmasının son aşamaya geldiğini söyledi.
Emrah, ister sinema filmi olsun, ister dizi, müzik dünyasından sinemaya geçiş yapan Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz’den daha eski ve de tecrübeli…
‘Küçük Emrah’ olarak yıldızı parladıktan sonra 10 yıl içinde çektiği 20 sinema filmi, sonrasında da her biri iyi reyting yapan sekiz dizisi var.
Emrah’ın arabesk yıldızı ya da ‘Acıların Çocuğu’ olarak başrolünde yer aldığı filmlerin sinemalarda ne denli izdihama yol açtığına defalarca tanıklık etmiş biriyim.
Ancak devir değişti.
O yıllarda Emrah için sinemalarda kuyruk oluşturanlarla, bugün sinemaya gidenler aynı dünyanın insanı değil.

‘Gelmeyen Bahar’la bahar!
İşin bir de ‘psikolojik harp’ boyutu var. ‘Yönetmen Emrah’ın her hamlesini, Mahsun Kırmızıgül ve Özcan Deniz’in yaptıklarıyla karşılaştıracak insanlar. Emrah, bakalım aldığı bütün risklere rağmen, çocuk yaşta fırtınalar estirdiği sinemada yazıp, yöneteceği ‘Gelmeyen Bahar’la ikinci baharını yaşayabilecek mi?

Yeliz Şar’ın, “İnanılmaz bir hikaye yazmış. Senaryoyu okuduğum anda tüylerim diken diken oldu. Bu işin içinde ben de olmalıyım” dediği Emrah filmini şimdiden merak etmeye başladım.
Not: Senaryosunu yazdığı ve başrolünü oynadığı filmi yönetme işinin şarkıcı olarak öncüsü İbrahim Tatlıses’tir. Ancak Tatlıses’in filmleriyle Kırmızıgül ve Deniz’in çektiklerinin türleri farklı. O yüzden Tatlıses’i katmadım işin içine…

GALENA  VE EKİBİ KLİP İÇİN GELDİ

Alice’yi yakından takip edenler için tanıdık bir konu bu… Çünkü Bulgaristan seyahatimin ardından     14 ve 20 Haziran’da olmak üzere iki kez yazmıştım T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sofya Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin Türkiye’yi Balkanlarda tanıtmak için başvuracağı yeni yöntemi. Türkiye’nin Sofya Kültür ve Tanıtma Müşaviri Cemal Tekkanat’ın gayretleriyle hayata geçen projenin şuydu:
Balkan çoğrafyasının ünlü şarkıcıları T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın misafiri olarak Türkiye’ye gelecek ve ülkemizin tarihi ve turistik yerlerinde hiç para harcamadan klip çekecek. Balkanların önemli üç müzik kanalı da Türkiye’de çekilen bu klipleri sıkça ekrana getirecek. Bu kapsamda klip çekmek için Türkiye’ye gelecek ilk şarkıcının da Bulgar Galena olduğunu yazmıştım. Ve Galena, 40 kişilik ekibiyle birlikte önceki gün İstanbul’a geldi.
Bulgar şarkıcı, sadece klip ebiyle gelmedi. Galema, dönüşte medyaya servis edeceği İstanbul fotoğrafları için Bulgaristan’ın ödüllü fotoğrafçısı Kostadin Krastev’i de yanında getirdi. ‘Pak Li’ adlı şarkının klip çekimi, bakanlığın bir günlüğüne ziyarete kapatacağı Yerebatan’da başlayacak ve Boğaz’da devam edecek. Tekkanat, “Bu projeyi hayata geçirmek en büyük hayalimdi. İlk adımı attık, devamı gelecek” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Elalemin çocukları hep birinci oluyor” diyen anneme, “Bak anneler neler doğuruyor, sende iş yok” dedim, yine terlik yedim!