MİLLİYET TV – 24 OCAK 2015 CUMARTESİ  –  ALİCE

YEMEK MASASINDA BU KIYAFET VE KOLYE VARDI ÜZERİNDE...
YEMEK MASASINDA BU KIYAFET VE KOLYE VARDI ÜZERİNDE…
MASADAN KALKIP BANYOYA GİTTİĞİNDE KOLYE AYNI, AMA KIYAFET BÖYLEYDİ...
MASADAN KALKIP BANYOYA GİTTİĞİNDE İSE BU KIYAFET… ŞEBNEM DÖNMEZ’İN KOLYESİ İKİ KIYAFETTE DE KOLYESİ AYNIYDI…

Sahne ismi “Dynamo” olan bir sihirbaz var Türkiye’den de yayın yapan yabancı belgesel kanallarında… Onu izledikten sonra “Yetenek Sizsiniz Türkiye”de yaptıkları numaralara bayıldığımız insanlarınki çocuk oyuncağı valla… Dünyanın dört bir yanında öyle numaralar yapıyor ki sokaklarda, şaşırıp kalıyor insanlar…
Akşam geç vakit eve gidince oğlum Yağız, “Baba ‘Medcezir’de yine bomba bir hata vardı. Birazdan düşer Youtube’a” dedi.
Nitekim de öyle oldu, “Medcezir”deki diğer çekim hataları gibi o da anında düştü Youtube’a… Merakla izledim Yağız’ın bahsettiği sahneyi.
“Medcezir”deki ailelerden biri topluca yemek yerken kazayla meyve suyu devriliyor “Selim Serez”in (Barış Falay) üstüne. Başta “Sude Beylice” (Şebnem Dönmez) olmak üzere herkes şaşkın. Falay, yerinden kalkıp banyoya gidiyor üstünü başını temizlemek üzere… Şebnem Dönmez de gidiyor peşin sıra… Masada otururken kırmızı renkli askılı bir kıyafet giyen Dönmez’in banyo sahnesinde ise başka renkte kapalı bir kıyafet var üstünde. “Medcezir”in “Dynamo”su mübarek. Yemek masasından banyoya gidene kadar kıyafetini değiştiriyor, ama kolyesi aynı kalıyor.

BİR DEVRİN SONU

Perşembe akşamı arabesk müziğin iki simge isminin ortaklaşa albüm tanıtımı vardı. Levent’teki Hatay Medeniyetler Sofrası’nda… Rahmetli olana kadar Müslüm Gürses’le birçok projeye imza atan Yunus Bülbül, bu kez Hakkı Bulut’la çıktı medyanın karşısına.
Hakkı Bulut, 60’ıncı albümünü tanıttı, Yunus Bülbül ise 41’inci albümünü…
Yeni hitler üretemeyenlerin tutunamadığı müzik dünyasında yıllarca ayakta kalmak ve mekanik satışların dibe vurduğu bir dönemde hala albüm çıkarıyor olmak çok önemli…
ATİ Müzik İbrahim Zeytinoğlu’nun yapımcılığında çıkan Hakkı Bulut’un “İtiraf” albümünün repertuvarına baktım “Enişte”nin remiksi hariç dokuz şarkı var içinde…
Yunus Bülbül’ün 41’inci albümü “Damarbesk – Of Be İstanbul”da ise 11 şarkı…
Müzik dünyasına “İkimiz Bir Fidanız”,  “Ben Buyum”, “Falcı”, “Ben Köylüyüm”, “Dokunmayın Dünyama”    ve “Seven Kıskanır”ın da aralarında bulunduğu hit olmuş onlarca arabesk şarkı kazandıran Hakkı Bulut, şu özellikleri de olan bir isim:
47 yıllık müzik yolculuğunda, arabeske geçit vermeyen TRT’nin kapılarını “Acısız Arabesk”le açan ve şarkılarından 12 sinema filmi yaptı.
45 yıl önce “Merhaba” dediği şov dünyasına 350 beste, 64 sinema filmi, 31 televizyon dizisi kazandıran Yunus Bülbül’ün kendisinin yanı sıra Müslüm Gürses, Bülent Ersoy, Ayşe Mine ile Kibariye gibi birçok ünlünün okuyup, insanlara sevdirdiği şarkıları bazı şarkıları şöyle:
“Sevmemeli”, “Karar Verdim İçmemeye”, “Gençlik Baharı”, “Doğum Günü”, “Peri Kızı”, “Gurbet Yolcusu”, “Çocuksun”, “Yar Gibisin”,  “Sevmemeli”, “Boşa Beni” ve “Kul Kuldan Beter”…
Hakkı Bulut ya da Yunus Bülbül, müzik dünyasına bugün adım atsalar, aynı meziyetleriyle aynı şöhrete ulaşabilir, bu kadar hit şarkı yapabilirler miydi? Aynı şey Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur için de geçerli… “Bin yıl sürecek” denilen 28 Şubat sürecinin bile birkaç yılda bittiği Türkiye’de bir döneme damgasını vuran “arabesk müziğin babaları”nın yaptıkları     elbette ki şapka çıkartılacak kadar önemli… Ama şu da bir gerçek ki arabesk müzik bitmedi, arabesk müziğin star yaratma devri bitti.

MODERATÖR DEYİP GEÇMEYİN

Geçen gün bir gazeteci, çıktığı TV programından dert yandı. “Canlı yayında ne dediğim belli, ama moderatör sürekli, ‘Şöyle mi demek istedin?’ dedi ve sinir etti beni” deyince, şu tavsiyede bulundum ona. Bazı moderatörler sen ne söylersen söyle tutanağı istediği gibi yazan polislere benzer. İfade vermek için onlara, kendini ifade etmek için diğerlerine çıkacaksın.