3 NİSAN 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

“Pandemiden önceki dönemde tele-vizyon izleme alışkanlıkları değişmişti. Televizyonlardan mobile kaymıştı izleyici. Ancak salgından sonra televizyon izlenme süresi beş saatin üzerine çıktı ve bu çok fazla.”
Koronavirüs pandemisinden önce ve sonra Türkiye’deki televizyon izleme alışkanlıklarının nasıl değiştiğine dair bu tespiti yapan kim?
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin…
Peki televizyon kanalları mobile kayan izleyicilerin geri dönmesini fırsat bilip, bunu değerlendirdi mi?
Bunu anlamanın tek yolu, televizyon kanallarının yayınlarını salgın öncesiyle mukayese etmek…
Pandemi öncesiyle sürecinde bir fark görüyor musunuz kanallarda?
Yanıtınız “Yok”sa bu da demektir ki,
koronavirüs biter, geri gelen seyirci, “Hadi bize eyvallah” der ve gider.
Haber Global’de ekrana gelen Candaş Tolga Işık’ın programına konuk olan RTÜK Başkanı, çok şikayet edilen şiddet içerikli dizilere ilişkin bir soruyu, “Bu bir sarmal. En çok şikayet edilenler reytinglerde en üst sıralarda” diyerek, yanıtladı.
RTÜK’ün kurulduğu günden beri değişmeyen bir gerçek bu…
Anlaşılan o ki, ‘yurdum insanı’, Albert Einstein’ın “Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir” sözünü kulağına küpe yapmamış.
Ekranda istemediği bir yapımı hem izleyip hem de RTÜK’e şikayet etmek yerine seyretmeyerek reyting mezarlığına göndermediği sürece de ülkemizde devam edecek bu sarmal…

‘BİR ZAMANLAR’IN REYTİNG REKABETİ

TRT 1’in yeni dönem dizisi ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ı, perşembe akşamlarının reyting birincisi ATV’deki ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın karşısına koyarak, nasıl bir sonuç elde edeceği merak konusuydu.
Her perşembe gibi bu hafta da ‘En Çok İzlenen 100 Yapım’ listesinin bir numarası ‘Bir Zamanlar Çukurova’ dizisi oldu.
‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ ise ilk bölümüyle, “Perşembe akşamlarının reyting yarışında artık ben de varım” dedirten bir sonuç elde etti.
Total’de iki dizi arasındaki reyting farkı 5.28, ama ‘AB’ grubunda ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’, ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın ensesinde… Aradaki fark 0.39.
‘Bir Zamanlar Çukurova’, geçtiğimiz haftaya oranla Total’de bir puan reyting kaybına uğramış olsa da, ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ın bu kulvarda ATV’nin yapımını en azından yakın vadede geçmesi zor. TRT 1’in projesi bu gidişle yakında oturur ‘AB’ reytinglerinde birincilik koltuğuna.

MOBİLE KAYAN İZLEYİCİ PANDEMİDE GERİ GELDİİki dizinin karnesi

‘Bir Zamanlar Çukurova’
Total: 11.40 reytingle birinci.
AB: 7.79 reytingle birinci.
‘Bir Zamanlar Kıbrıs’
Total: 6.12 reytingle altıncı.
AB: 7.46 reytingle ikinci.

ALKIŞLAR SHARON STONE’A

Sharon Stone, ‘The Beauty of Living Twice’ kitabındaki anılarıyla gündem yaratmaya devam ediyor. Ünlü oyuncu, çocukken büyükbabasının tacizine uğradığı, 2001’de geçirdiği operasyonda cerrahın kendisinden izin almadan göğüslerini büyüttüğüne dair itiraflarından sonra bu kez Leonardo DiCaprio anısıyla haber oldu.

Stone, ‘The Quick and the Dead’ (Hızlı ve Ölü) filminin kadrosunda istediği DiCaprio’ya film stüdyosu “Hayır” deyince, oyuncunun parasını kendi cebinden ödediğini yazdı:
“Bence seçmelerde başarılı tek kişi Leonardo DiCaprio’ydu. Role girip ağlayarak, babası o sahnede ölürken kendisini sevmesi için ona yalvaran tek kişi oydu. Stüdyo ise çok bilinmeyen bir oyuncuyu seçmeye hevesli değildi. ‘Neden bilinmeyen biri Sharon? Neden sürekli kendi ayağına sıkıyorsun? Eğer bu kadar çok istiyorsan, ona kendi ücretinden ödeme yapabilirsin’ dediler, ben de öyle yaptım.”
Helal olsun Sharon Stone’a…
Meslek aşkı ve idealistlik budur.
Egoların tavan yaptığı bir dünyada, “Bu rol onun hakkı” diyerek, bir oyuncunun parasını cebinden ödemek alkışlanacak bir hareket!..

GÜNÜN SÖZÜ

“Üç çeşit doğru vardır; benim doğrum, senin doğrun ve doğru.” (Çin atasözü)