MİLLİYET CADDE – 9 Ağustos 2012 Perşembe  ALİCE

Ozan Güven, ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yeni bölümlerinde oynamak için önceki gün yapım şirketi Tim’s’le     anlaşma imzaladı. ‘İbrahim Paşa’nın kim tarafından öldürüldüğüne dair çeşitli rivayetler var, ama şu kadarını söyleyeyim. Ozan Güven’in canlandıracağı rol, ‘Pargalı’nın sonunu getirecek kişi olacak.


‘Muhteşem Yüzyıl’, sadece yüksek reytingiyle değil, senaryosu, oyuncu kadrosu, kostümleri, takıları ve dekoruyla da dikkat çeken bir dizi.
‘Muhteşem Yüzyıl’ başladığında ‘Osmanlı’ dönemini ekrana taşıyan başka bir dizi olmadığı için rakipsizdi.
Çok geçmeden TRT 1, ‘Son Osmanlı Kıyam’ı ekrana getirdi.
Ancak arada dağlar kadar fark vardı ve o yüzden ‘Son Osmanlı Kıyam’, ‘Muhteşem Yüzyıl’a rakip bile olamadı.
Bugüne kadar olduğu gibi ‘Muhteşem Yüzyıl’ bundan böyle de rakipsiz mi geçirecek ekran serüvenini? Sanmıyorum.
Çünkü ‘Muhteşem Yüzyıl’ı Star’a kaptıran Show TV, sinemada tüm zamanların gişe rekorunu kıran ‘Fetih 1453’ filminin dizi versiyonunu getirecek bu yayın döneminde ekrana.
Dün Medyapım’ın ortağı Fatih Aksoy’la birlikte ‘Fetih’ için hazırlanan platoyu gezdik.
Senaryosunu bilemem, ama dekor müthiş.
Bu konuyu çok özel fotoğraflarıyla cumartesi günü Milliyet Televizyon’da yazacağım.
Bugün ‘Muhteşem Yüzyıl’ı gündeme taşıma sebebime gelince.
‘Muhteşem Yüzyıl’, yeni yayın dönemine Nebahat Çehre’siz başlayacak.
Çünkü Çehre’nin canlandırdığı ‘Valide Sultan’ sizlere ömür.
Nebahat Çehre’nin ayrıldığı ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ekibine genç kuşağın çok ünlü bir ismi katıldı.
Ozan Güven, ‘Muhteşem Yüzyıl’ın yeni bölümlerinde oynamak için önceki gün yapım şirketi Tim’s’le anlaşma imzaladı.
Peki Ozan Güven, kimi oynayacak dizide? ‘İbrahim Paşa’nın yani ‘Pargalı’ için ne deniyor? ‘Yaşarken ‘Makbul’, öldükten sonra ‘Maktul’ olarak anılan Paşa.’ ‘İbrahim Paşa’nın kim tarafından öldürüldüğüne dair çeşitli rivayetler var, ama şu kadarını söyleyeyim.
Ozan Güven’in canlandıracağı karakter, ‘Pargalı’nın sonunu geti-recek kişi olacak. Güven ‘Muhteşem Yüzyıl’dan 25 bin TL alacak.

ÇEKTiĞiMiZ BU BELGESELiN ‘SANATSAL DEĞERi YOK’MUŞ!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’nun kararlarına ilişkin bir yazı yazmıştım geçenlerde. Başta Başkanları Reis Çelik olmak üzere, Kurul Üyeleri’ni kızdıran, başvuruları kabul edilmeyenlerilse mutlu eden yazımla ilgili dün bir eposta daha aldım.
Belgeselci Turhan Yeşilçiçek’in yazdıklarını gelin hep birlikte okuyalım: “Sayın Eyüboğlu, ‘Belgesel İçin Kredi Kuyruğu’ isimli yazınızı okudum. Yazınızda diyorsunuz ki; ‘Devlet para vermeyince ilham mı gelmiyor size?’ tam yerinde bir soru. Biz de bir belgesel projesiyle başvuruda bulunduk. Kağıt üzerinde bir proje yapıp verelim yardım alırsak çekeriz, almazsak boşveririz demedik. Yüzde 80’ini çektik.
Projemin konusu; Karadeniz’in, horon, müzik estrümanları, kıyafet ve yemekleriyle, Yunanistan’da yaşayan Rumlar’ın folklorik özellikleri arasındaki benzerlik. Bu benzerliğin sebebi, 1923’te Karadeniz’den, Yunanistan’a göç eden Rumların buradan götürdükleri değerlere birebir sahip çıkmaları ve dejenere etmeden geliştirmeleri. Karadeniz’de neredeyse yok olan bu değerler, orada dipdiri yaşamakta.

Ama Yunanistan, bu değerlerin Karadeniz’den gelme değil, kendi değerleri olduğunu iddia etmektedir. Biz bu çalışma sırasında (ana temamız olmamakla beraber) Yunanistan’ın sahiplendiği müzik estrümanlarının, horonların ve bazı yemeklerin, aslen Yunanlar’a ait olmadığını; Karadenizden giden Rumların onları Yunanistan’a götürüp orada yaşattığını anlattık. Oturduğumuz yerden yapmadık bunu. Tamamen kendi imkanlarımızla Yunanistan’a gittik. Orada yetkili ağızlara bunu söylettik. Bunların hepsini film formatında çektik. Karadeniz’de de çekimler yaptık. Üniversite ve diğer sivil kuruluşların uzmanlarıyla konuştuk. Filmimizin ana konusu, Karadeniz ve Yunanistan’da yaşayan bu değerlerin, birbiriyle olan bağları, 1923’ten bu yana gerek Karadeniz ve gerekse Yunanistan’da bu folklorik değerler üzerinde oluşan değişimler, aynı kalan yönler.
Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; bütün bu çabalarımız sonucu Kültür Bakanlığı’ndan ‘sanatsal değer taşımadığı’ gerekçesiyle red cevabı aldık! Kaynaklarım tükendi, ama ben bu filmi bitirmek için her çareye başvuracağım.”

GÜNÜN SÖZÜ
Karnında dokuz ay bir bebeği, kalbinde sonsuza kadar bir erkeği taşıyabilen muhteşem varlığa “kadın” denir.