1 Haziran 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

“Ben demokrasiyi de sorguluyorum, vergi veriyorum, niye vergisini vermeyen ‘dağdaki çobanla’ benim oyum eşit mesela, niye?”

Manken Aysun Kayacı, bunu 7 Mart 2008’de söyledi.

Aradan 15 yıl geçti, Kayacı ortadan kayboldu, ama Müjde Ar, Pınar Kür ve Çiğdem Anad’la birlikte yaptıkları NTV’deki programdaki bu sözleri hâlâ insanların hafızasında…

Kayacı, 2021’de “Yeter artık, düşsünler yakamdan. O sözü söylediğimde 20 yaşındaydım. Söylediğim anda da pişman oldum” diye açıklama yaptı, ama her seçimden sonra belli bir kesim, kendi adaylarına oy vermeyenlere hakaret etmenin, onları aşağılamanın peşinde. 2008’de dağdaki çobanla kendi oyunun eşit olmasına itiraz eden sadece eski mankendi, şimdilerde sosyal medyaya bakın Aysun Kayacı kaynıyor.

2008’de Kayacı, demokrasinin verdiği eşit hakları sorguluyordu, bunlar karşı fikirde olanlara hakaret ve küfür yağdırıyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir tweet üzerine, hafızamın beni yanıltıp, yanıltmadığını test etmek için Kayacı’nın o lafı ettiği programı bir kez daha izledim.

O yayında Kayacı’ya en çok tepki gösterenin Müjde Ar olduğu vardı hafızamda; yayını izleyince yanılmadığımı anladım.

Kayacı, vergi verenle vermeyenin oyunun eşit olmaması gerektiğinde ısrar edince oyuncu itiraz ediyor:

“O zaman en çok vergi veren 60 oy hakkına sahip olsun. Öyle saçma şey olur mu?”

Kayacı, 2002’de AK Parti’yi iktidara taşıyan seçmen için, “Şu an ayak takımının iktidara getirdiği partiden şikayet etmiyor muyuz?” deyince de Ar’ın yanıtı, “Hayır… Hiç öyle bir şey söylemedik biz” oluyor.

2008’de dağdaki çobanı ve gecekonduda yaşayanları savunan Müjde Ar, 28 Mayıs 2023’te Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, “Biz bu halkın cahilliğini fazla hafife aldık” diye tweet atar mı?

Benim tanıdığım Müjde Ar bunu yapmaz, ama insanoğlu bu, belli olmaz.

57 bin takipçili o hesabın tweet’lerini alıntılayıp, sosyal medya sazanı olanların durumuna düşmemek için Müjde Ar’ı aradım.

Oyuncu, “Yıllardır tanıyorsun beni, sence ben öyle bir tweet atar mıyım?” dedi ve ekledi:

“Adıma açılan bir sürü sahte hesabı kapattırmayı başaramayınca, yıllarca sosyal medya ile işi olmayan ben bugün Twitter’da hesap açtım. Sahtekârlara ve hakaret edenlere karşı da hukuki süreci başlattım.”

‘@MujdeArOfficial’ adlı hesaptan attığı ilk tweet’te, “Hukuksuzca adımı kullanan kişilere karşı kendi hesabımı açmak zorunda kaldım” diye yazan Müjde Ar, sosyal medya kullanmayan muhalif ünlüler adına hesap açıp, paylaşım yapanın CHP yönetimindeki bir milletvekilinin adı bende saklı- ekibinden ayrılan kişi olduğunu söyledi.

 

Yalanı 13 milyon izledi gerçekleri de 1 milyon

“İstanbul, Taksim İstiklal Caddesi’nde Afgan bir erkek dans ediyor. Ancak bu dans bildiğimiz danslardan değil. Erkek çocukların istismar edildiği ve dans ederek diğer erkekleri eğlendirdikleri ‘Bacha Bazi’ geleneği Türkiye’ye ulaştı. Sadece kadınlarımız değil, erkek çocuklarımız da tehlikede!”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın video eşliğinde yaptığı paylaşımı görüp, şarkı söyleyen ve oynayanı tanıyan bir Twitter kullanıcısı, ardından da ‘@teyitorg’, Zafer Partisi Genel Başkanı’nı şu bilgilerle yalanladı:

“Video, Taksim’de ‘baça bazi’ dansı yapan bir Afgan’ı göstermiyor.

Video’ya müzik sonradan eklenmiş.

Video’daki kişi, sokak müzisyeni Hatice Kaya’nın performansı sırasında dans ediyor.

Hatice Kaya’nın menajerlik ajansına göre dans eden kişi Türk.”

Montaj var…

Yalan var…

Hile var…

Kandırmaca var…

Özetle görüntünün dışında her şey yalan, ama bu olayın bize bir kez daha gösterdiği acı gerçek şudur:

Ümit Özdağ’ın paylaşımını 13 milyon insan görüntüledi, ‘@teyitorg’un açıkladığı gerçekleri ise sadece 1 milyon…

GÜNÜN SÖZÜ

“Şeytanın iki adı vardır; biri şeytan, öteki yalan.” (Victor Hugo)