2,w=985,c=0.bildAfganistan’a yaptığı sürpriz ziyaretin ardından ülkesine dönen Barack Obama, Amerika’nın yeni terörle mücadele planını açıkladı. New York’taki West Point Askeri Akademisi’nde konuşan ABD Başkanı Obama, Terörle Mücadele Ortak Fonu için Kongre’den yetki isteyeceğini söyledi..
Yıl sonuna doğru 13 yıldır savaştıkları Afganistan’dan çekilme kararı alan ABD Başkanı’nın yeni törerle mücadele planında Türkiye ile işbirliği de var.
Nasıl mı?
İşte Obama’nın bu konuda yaptığı açıklama:

“Yeni terörle mücadele kopsentinin önemli bir odağı da Suriye’de devam eden kriz olacak. Bugün açıkladığım ilave kaynaklarla, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Irak, Suriye’nin komşularını destekleme çabalarımıza hız vereceğiz. Suriye’de teröristler ve acımasız bir diktatöre en iyi alternatifi oluşturan Suriyeli muhaliflere desteği artırmak için Kongre ile birlikte çalışacağım.”

ABD’nin taşeron sistemi

Obama’nın yaptığı açıklamada böyle bir ayrıntı yok, ama ABD medyasında şöyle yorumlar var:
“Terörle mücadele için daha az askeri operasyon yapmaya, ama daha çok maddi kaynak ayırmaya karar veren Amerika yönetimi, Suriye’de hem Esad’la hem de El Kaide yanlılarıyla da mücadele edecek. ABD, bu amaçla Suriye’ye komşu ülkelerin birinde hem Esad’a, hem El Kaide’ye karşı savaşan ılımlı muhalifleri Suriye’ye komşu ülkelerden birinde askeri eğitimden geçirecek. Askeri eğitimden geçen ılımlı grupla Suriye’ye bu kez hem bilgi, hem de daha güçlü silahlarla girip Esad’ın askerleri ve El Kaidecilerle savaşacak.”