MİLLİYET CADDE  –  10 Eylül 2012 Pazartesi  ALİCE

Magazincilerin uzaktan, gizlice çektiği fotoğraflar üzerine kurulu haberlerin yarattığı “Özel hayatın sınırları ihlal edildi mi, edilmedi mi?” tartışmasını bir yana bırakıp, olayın şu yönüne bakmak lazım. Bu haberlerle tiraj patlaması yaşayan gazete var mı? Yok… O zaman ‘günün sonu’nda ne var elimizde?

Gülben Ergen’in selülitleri… Deniz Seki’nin bikinili ve göbekli hali… Murat Boz’un denizden çıkarken ki memişleri…
Oktay Kaynarca’nın eşiyle birlikte yatta çekilen fotoğrafları…
Geride bıraktığımız bir yaz boyunca magazincilerle ünlüler arasında gerilim yaratan haberler bu kadar.
Topu topu dört haber…
Magazincilerin uzaktan, gizlice çektiği fotoğraflar üzerine kurulu bu haberlerin yarattığı “Özel hayatın sınırları ihlal edildi mi, edilmedi mi?” tartışmasını bir yana bırakıp, olayın şu yönüne bakmak lazım.
Günde ortalama 30 civarında magazin yer alıyor gazetelerde. Bu magazinlerin hemen hemen yüzde 80’i ‘açık istihbarat’ ürünü…
Yani, her gazetede olan konser ya da başka bir etkinlikten yansıyan, PR’cıların medyaya servis ettikleri basın bültenleri gibi rutin magazinler. Geri kalan yüzde 20’siyse ünlülerle yapılan söyleşiler ya da özel haberler…
Sadece günlük magazin ilavesi veren gazeteleri baz aldığınızda aylık binlerle ifade edilen toplam magazin haberi çıkar karşınıza… Bütün bir yazı dikkate aldığınızda da en az üçe katlamak gerekir bu sayıyı ki ortalama 6 bin civarında haber demektir bu… 6 binde 4’ün istatistiki değeri nedir? 0.06… Binde bir bile değil…

Tiraj patlaması yapan gazete var mı?
Bir de ‘marjinal fayda’ açısından bakalım bu olaya: Gülben Ergen, Murat Boz, Deniz Seki ve Oktay Kaynarca’nın eşiyle birlikte çekilip kullanılan o fotoğraflar yüzünden sonuçta ne var elde?
Magazincilerle ünlüler arasında gerilime yol açan bu fotoğraflar ve haberler nedeniyle tiraj patlaması yaşayan gazete var mı?
Yok… O zaman ‘günün sonu’nda ne var elimizde? Gülben Ergen’in selülitli görüntülerini kullanan tele- vizyonlara RTÜK’ten ceza geldi. Deniz Seki, o fotoğraflarını çekip, kullananları mahkemeye verdi. Murat Boz, tartışılan o fotoğraf ve o fotoğrafa yapılan yorumlar nedeniyle magazin basınına ‘boz’uk… Oktay Kaynarca, teknede eşiyle birlikte kendisini çekip, yayınlayanlara karşı isyan bayrağı açtı. Şimdi oturup bir ‘kâr-zarar’ hesabı yapmak gerekmez mi?

‘HELLO!’, PAPARAZZiLiKTEN NiYE ÇEKiLDi?

Sadece bizde mi çekiliyor ünlülerin mayolu-bikinili fotoğrafları? Hayır. Batı’da da oluyor bu. Sadece popüler kültürün yıldızlarını değil siyasetçileri, first lady’leri de çekip, yayımlıyorlar. Fotoğrafın tamamını görmek için o yayınların sonrasında neler olduğuna da bakmak lazım. Fransa’nın first lady’si Valerie Trierweiler, bikinili fotoğraflarını yayımlayan ‘VSD’ dergisine 30 bin euro’luk tazminat davası açtı. ‘VSD’yi 1500 euro tazminata mahkum eden mahkemenin kararındaki şu ayrıntı çok önemli: “Plajda başkaları tarafından görüntülene-bileceğinizi bilmeliydiniz.”

Yine Avrupa’dan bir başka ilginç gelişme. Geçen hafta, magazin basınının önemli dergilerinden ‘Hello!’, radikal bir karar alıp, bundan böyle ünlülerin gizli çekilmiş fotoğraflarını yayınlamama kararı aldı. ‘Hello!’ artık, ‘yaşam ve moda’ ağırlıklı bir yayın yapacak.
Siz hiç, iyi para kazanan bir mağazanın vitrinine, “İş değişikliği nedeniyle zararına/maliyetine satışlar” diye bir tabela astığını gördünüz mü? Ünlülerin gizli çekim fotoğraflarına verdikleri paralar, o fotoğraflar yüzünden ünlülere ödedikleri tazminatlar ‘Hello!’nun tiraj ve reklamdan gelen gelirini zorlamamış olsa, böyle bir radikal değişikliğe giderler miydi?

PLAJA GİDEN ÜNLÜ ÇEKİLİR, AMA
YAYIMLAYAN DA TAZMİNAT ÖDERGülben Ergen’in selülitleri, Deniz Seki’nin göbeği, Murat Boz’un memişleri, Oktay Kaynarca’nın eşinin bikinili fotoğraflarının çekilip yayınlanmasını ‘özel hayat’ı ihlal olarak görmüyor olabilirsiniz. Ama ‘özel hayat’ın korunması adına Medeni Kanun’da yapılan değişiklikleri, örnek aldığımız Batı’da olan biteni yok sayamayız. Fransa’da first lady’nin açtığı davada mahkemenin verdiği karardan, ünlülerin de magazincilerin de alması gereken ders şudur:
Gülü seven, dikenine katlanır…
Ünlüler, plajda denize girerken fotoğraflarının çekilebileceğini, o fotoğrafları gizli çekip basanlar da, bu yüzden tazminata mahkum olacağını hesap etmeli.

GÜNÜN SÖZÜ
Kime sorsan, “Önemli olan insanın iç güzelliği” der, ama insanoğlu işte…
Dışını beğenmediği birinin içini merak etmez.