21 OCAK 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Dünyada adına festivaller düzenlenecek kadar müzisyenliğine saygı duyulan
Fazıl Say’ın Türkiye’de yaşadıklarına bakar mısınız?
Düne kadar muhalif tavrı yüzünden belli bir kesimin linç ettiği Fazıl Say, annesi vefat ettiğinde taziye için kendisini arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ankara’daki konserine davet etti. Davete olumlu yanıt veren Erdoğan, eşiyle birlikte konsere gidince düne kadar Say’ın yanında olanlar bu kez “linç cephesi”ne geçti.

Toplumsal kutuplaşmanın pik yaptığı bir dönemde sandığa giden seçmenden yüzde 52,6 oyla Türkiye’nin Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın, muhalif kimliğiyle tanınan Fazıl Say’ın konserine gitmesi, kuliste sohbet ettiği sanatçıya Aşık Veysel’in “Benim Sadık Yarim Kara Topraktır” plağını hediye etmesi, sağduyu sahibi her insanın alkışlaması gereken bir tablo.

Buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fazıl Say’ın toplumsal barışa ciddi katkı sağlayacak, siyasi kutuplaşmanın bitmesine hizmet edecek buluşmasından rahatsız olanlar ünlü piyanisti sosyal medyada adeta linç etti.
Fazıl Say’ın “Truva Sonatı”, farklı fikirdeki insanların huzur içinde yaşamasını istemeyen, toplumsal çatışmadan beslenenleri, gizlendikleri “Truva Atı”ndan çıkardı. Koro halinde saldırıya geçti hepsi…
Ayıptır, günahtır…
Bırakın insanlar, hakaret ve suç içermeyen fikirlerini istedikleri gibi dile getirsin, diledikleri gibi yaşasın…
Çünkü demokrasi ve insan haklarına saygı bunu gerektirir.

TRT 1 ANA HABER’İN SUNUCUSU DEĞİŞTİ

Işıl Açıkkar, üç yıla yakındır TRT 1’in hafta sonu ana haber bültenini sunuyordu. TRT yönetimi, Açıkkar’ı hafta sonundan alıp, hafta içine verdi.

Bu akşamdan itibaren TRT 1 Ana Haber Bülteni’ni Işıl Açıkkar sunacak.

Başarılı bir haber spikeri olarak gördüğüm Açıkkar, TRT 1’in hafta sonlarında olduğu gibi hafta içinde ekrana gelecek Ana Haber Bülteni’ni sunmayı hak ediyordu. Açıkkar, sonunda hak ettiği yere geldi.

Bakmakla yükümlü olduğu annesinin rahatsızlığı sebebiyle İstanbul’da ikamet eden Açıkkar, her hafta sonu haber bülteni sunmak için Ankara’ya gidip, geliyordu. Bildiğim kadarıyla TRT, iki aya kadar Ana Haber Stüdyosu’nu radyonun olduğu Harbiye’ye taşıyacak. Böylece Açıkkar’ın da işi kolaylaşacak.

NTV DE BUNU YAPARSA!

TBMM’de kabul edilen yeni Sinema Kanunu’na dair bir haber izledim NTV’de. Şöyle deniyordu haberde:

“Sinema işletmeleri promosyonlarla patlamış mısır fiyatlarını bilete dahil ediyor, bu duruma yapımcılar, ‘Bilet fiyatları yükseliyor, seyirci film izlemiyor’ diye karşı çıkıyor.”

Oysa yapımcıların karşı olduğu şey, bilet fiyatlarının yükselmesi değil, sinemaların ciro artırmak için yaptıkları kampanyalar yüzünden kendilerine bilet başına kalan paranın sürekli azalmasıydı. Türkiye’nin bir aydır tartıştığı sorunu editörün yanlış algılayıp ekrana taşıması NTV’ye yakışmadı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Her insan kendi görüş sahasının sınırlarını dünyanın sınırları olarak kabul eder.” (Arthur Schopenhauer)