17 NİSAN 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İnsanlık tarihinde iz bırakan çoğu büyük olayları bir bakışta çok iyi anlatan simge fotoğraflar vardır.
Bir yılı aşkın süredir dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisinin simgelerinden biri hiç kuşkusuz ki maske…
Koronavirüs salgınından önce bilhassa Japon turistlerin yüzünde görünce yadırgadığımız maske, artık hepimizin vazgeçilmez aparatı.
Şimdi sokakta maskesiz insan görünce kızıyoruz.
Koronavirüs pandemisi bizi sadece maskeye ve evlerimize hapsetmedi; hayatımızdaki birçok alışkanlığı da değiştirdi.
El sıkışma, kucaklaşma gibi kadim alışkanlıklar bile tarih oldu.

PANDEMİ SÜRECİNDE YILIN BASIN FOTOĞRAFIO yüzdendir ki, Danimarka’da yayınlanan Politiken gazetesi foto muhabiri Mads Nissen’in 5 Ağustos 2020’de çektiği, bir hemşireyle 85 yaşındaki huzurevi sakininin pandemi koşullarındaki temassız kucaklaşması, 130 ülkeden 4 bin 315 fotoğrafçının katıldığı yarışmada ‘Yılın Fotoğrafı’ seçildi.
Koronavirüs pandemisinin hepimizi düşürdüğü durumu anlatan bu fotoğraf için çekenin dediği şu:
“Hemşire Adriana Silva da Costa Souza, kendisini virüsten korumak için giydiği şeffaf plastik pelerinle adeta bir melek gibi sarılmıştı 85 yaşındaki Rosa Luzia Lunardi’ye. Benim için en zor zamanlarda umut ve aşk hikayesiydi bu kare.”

‘SENİ ÇOK BEKLEDİM’ ÇARŞAMBAYA ALINDI

Star TV’nin iki diziyi yerinden ederek 29 Ocak 2021’de yayınlamaya başladığı, Özcan Deniz’le İrem Helvacıoğlu’nun başrollerini paylaştığı ‘Seni Çok Bekledim’in şimdi de yayın günü değişti. Skala Yapım ve DNZ Film’in ortak yapımcılığında çekilen ‘Seni Çok Bekledim’, yayın günü olan cuma akşamlarında beklenen reytingi bir türlü yakalayamadı.
‘Arka Sokaklar’ ve ‘Kırmızı Oda’ karşısında tutunamayan bir dizi ‘Kuruluş Osman’la ‘Sadakatsiz’den reyting alabilir mi?
İmkansız değil, ama çok zor… ‘Seni Çok Bekledim’e mevcut seyircisi sadık kalsa bile çarşamba akşamları olsa olsa ‘Total’ reytinglerde ilk 10’a giremeyip, ilk 20’de yer kapma savaşı veren FOX’un ‘Masumiyet’i, TRT 1’in ‘Benim Adım Melek’i ve Kanal 7’nin ‘Emaneti’yle yarışır.

CANSU CANAN’DAN İLK ROMAN

Cansu Canan Özgen, ilk kez kitap yazarı olarak çıkmıyor okurlar karşısına… Sunucunun tarihi sohbet programı yaptığı dönemlerde alanında uzmanlarla yazdığı beş kitabı var.
‘Türklerin Serüveni’, ‘Türklerin Büyükleri’, ‘Selçuklu’nun Şifreleri’, ‘Osmanlı’nın Şifreleri’ ve ‘Küresel Düzenin Şifreleri’nin ortak yazarlarından olan Özgen, ilk romanını yazdı. Sunucu, Alfa’dan çıkan ‘Dalgakıran’ını şöyle anlattı:
“Dalgakıran’ı yıllarca heybesinde taşıdığı acıları hayatlarının en taze deminde yaşayan çocuklar, küçüklük anılarını boğazını sıkan bir düğümle yaşamaya çalışan gençler, çocukluklarından yara alarak çıkan ve iyileşmenin yeşil çayırlarında huzurla gezmeyi arzulayan yetişkinler için yazdım.”

PANDEMİ SÜRECİNDE YILIN BASIN FOTOĞRAFI

TÜRK FORMATI ‘40’IN AMERİKA’YA SATILMASI

İlk yayınlandığı CNN TÜRK’te, ardından Jülide Ateş’in sunumuyla Haber Global’de büyük ilgi gören ve son olarak Gain’e geçen Türk formatı ‘40’, ABD’ye satıldı.
Şimdiye kadar Lübnan, Romanya, İngiltere, Almanya ve İskandinav ülkelerinin haklarını satın aldığı ‘40’a bu kez dizi ve format ihracatında dünya lideri ülkeden EMMY Ödüllü şirket talip oldu.
Yapımcılığını ve format tasarımcılığını BBO Yapım Şafak Bakkalbaşıoğlu ile Mahperi Altun Uçar’ın üstlendiği ‘40’ın haklarını alan J.P. Connelly, Amerika’da ‘Masked Singer’, ‘The Voice’ gibi çok izlenen Emmy Ödüllü programlarının yapımcısı. İhraç ettiği formatlar 23 ülkede yayınlanan ve büyük ilgi gören J.P. Connelly, çok yakında ‘40’ı ABD izleyicisiyle buluşturacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kendine ait küçük bir evle karakterli bir eş; dünyanın tüm altın ve incilerine bedeldir.” (Goethe)