16 OCAK 2023 PAZAR   –  MİLLİYET  –  ALİCE

Üç yıldır görev yaptığı Kuveyt merkezli Jazeera Airways’in geçen ay ilk kadın kaptan pilotu olan Elif Güveyler, 13 Ocak 2023’te kokpitten çekilen bir fotoğrafını Twitter’da şu notla paylaştı:

“Daha güzel bir ışık bulamazdım foto çekmek için. Yedi saatlik gecikmeyle uçsak da şükürle, mutlulukla…”

Dubai’nin milli hava yolu şirketi United Arab Emirates’in A320/A380 pilotu Safiye Ademoğlu Türkyılmaz, Elif Güveyler’in fotoğraflı tweet’ini alıntılayarak şunu yazdı:

“Elif Kaptanım çok güzelsiniz, çok başarılısınız. Bence uçağı uçururken böyle bir fotoya ihtiyacınız yok. Kaptan camdan dışarı bakarak poz veriyor, yardımcı pilot da kaptan pilotun fotoğrafını çekiyor. Uçağı kim uçuruyor? Tamamen mesleğime saygımdandır bu yazım. Emniyetli olsun.”

Bu yorum yüzünden Türkyılmaz’ı destekleyenler de oldu ama eleştirenler çoktu.

Eleştirilerin bir kısmını görmezden gelen Türkyılmaz, bazılarına ise anında yanıt verdi.

Türkyılmaz’ın, “Bu uyarıyı keşke özelden yapsaydınız, o zaman hem daha anlamlı olurdu hem de meslektaşınız ve hemcinsinizi korumuş olurdunuz. Bu uyarı şekli biraz medyatik olmuş” eleştirisine yanıtı şu oldu:

“Ben herkes gibi fikrimi söyledim. Kimsenin korunmaya ihtiyacı yok. Ben ve medyatiklik hiç olmamış. O ben değilim. Zira çok farklı yerlerde olurdum şimdi.”

Türkyılmaz, “O yüzden mi profil fotoğrafınız kokpitten?” diye yazana ise “Yerde beklerken evet, çekiyorum” yanıtını verdi.

‘Çünkü zirvedeyim’

Daha sonra her eleştiriye tek tek yanıt vermekten vazgeçen kadın pilot, ardından şu tweet’leri attı:

“Ben asla havadayken görevimi yaparken foto çektirmem ve kimseyi de çekmem. Görevim, uçuşu emniyetli bir şekilde yapmak. Mesleğe olan saygımdan. Pilotajı, çocuklarımızı, özellikle de kızlarımızı başka yollarla da çekebiliriz. Havada fotomuz olmasa da olur. Neden hemen yanlış anlıyorsunuz ki?”

“Ve bir şey daha; benim kadar genç kızlarımıza bu mesleği sevdiren, yardımcı olan başka bir kadın kaptan olduğunu düşünmüyorum. O yüzden bana kadın pilotaj destek gibi söylemlerde bulunmayın. Çünkü zirvedeyim bu konuda. Konu kapanmıştır. Saygılar.”

Emirates’in kaptan pilotu, “Konu kapanmıştır” diye yazdıktan iki saat sonra ise şu tweet’i attı:

“Ben uçuş emniyeti dedim, herkes ‘Uyarını özelden yapsaydın’ diyor. Şaka mısınız? Doğrularımı paylaştım. Siz yolcu olarak bir uçakla uçarken kendinizi eğer bu şekilde güvende hissediyorsanız böyle kaptanları korumaya devam edin.”

Türkyılmaz’ın yazdıklarına Güveyler hiç yanıt vermeyip, sessiz kaldı.

Uyarısı tanıdık geldi

Elif Güveyler, sosyal medyadan tanıyıp, takip ettiğim, köşemde mesleki başarısından bahsettiğim bir pilot.

Hakkındaki “Dünyanın en büyük yolcu uçağının ilk kadın Türk pilotu”, “Kadın pilotlar hava derbisi olarak anılan ABD’deki ‘Air Race Classic’ adlı yarışa katılan ilk Türk kadın pilot” gibi haberler çıkan Safiye Ademoğlu Türkyılmaz’ı tanımıyorum ama kokpit kurallarına dair yazdıkları bana çok tanıdık geldi!

Nereden mi?

National Geographic’te her bölümünü merakla izlediğim “Uçak Kazası Raporu” adlı belgeselden.

Şimdiye kadar uzmanlar, uçak kazalarının sebeplerini araştırırken enkaza ve kara kutudaki kokpit konuşmalarına bakıyordu. İleride uçak kazalarını araştıranlar, pilotların kokpit konuşmalarının yanı sıra sosyal medya hesaplarında ne zaman ne paylaştıklarına da bakacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Ne olursan ol, ama önce nefsinin öğretmeni, vicdanının öğrencisi ol.” (Platon)