9 EKİM 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

FOX’da yayınlanan ‘Fulya ile Umudun Olsun’da 1 Ekim’de yaşananlar, ‘gerçek yaşamlar’la ilgili bardağı taşıran son damla oldu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) harekete geçti.
RTÜK, Öztürk’ün programında, Celal Bilgin’in cinsel içerikli bir video’daki kadının eşi olduğunu iddia edip, sunucuya izletmesini gündemine aldı.
RTÜK’ün ilk toplantısında ‘Fulya ile Umudun Olsun’a yaptırım uygulanıp, uygulanmayacağı oylanacak. Oradan ne karar çıkacağını bilemem, ama RTÜK’teki kaynaklarımdan aldığım yeni bilgi şu:
RTÜK, televizyon kanallarının sahiplerine ve yöneticilerine gündüz kuşağında yayınlanan ‘gerçek yaşamlar’ kategorisindeki programlarla ilgili sert bir uyarı mektubu yollama kararı aldı.
RTÜK, bununla yetinmeyip, kanal yöneticileriyle konunun masaya yatırılacağı bir toplantı yapacak.
Mektupta belirtilen ve toplantıda yinelenecek yayın ilkelerine uyulmadığı taktirde RTÜK’ün ne yapacağını ise zamanı gelince göreceğiz.
Hatırlarsanız izdivaç programlarında da benzer bir süreç yaşanmıştı. Günün sonunda kanallar evlilik programlarını kaldırmıştı. Bu programların sonu da izdivaçlar gibi olacak sanki!

SÖZÜNÜ HATIRLATMAMA ÇOK BOZULMUŞ ŞAHAN!

Marmaris yangınında Instagram’dan yaptığı yayınların video’larını kullananlar için ne demişti Şahan Gökbakar?
“YouTube üzerinden yayınlanan ve bu şekilde haksız gelir elde eden kişiler ve kanallar, elde ettiğiniz gelir cebinize değil, yangın mağdurlarına gidecek. YouTube ile konuşup bu yanlışı hayır işine döndürdük.”
YouTube o telifleri çoktan ödediği için geçtiğimiz salı günkü yazımda fikri takip yapıp, bu işin akıbetini sormama çok bozulan Şahan Gökbakar, “Ali Abi yakalar” adlı bir video’yla yanıt vermiş bana, ama dalga geçen ve küçümseyen bir üslupla…
Herkes kendine yakışanı yapar! Gökbakar, “Araştırmacı, soruşturmacı gazeteci” vurgusu yapınca hatırladım; Rumelihisarı’nda aldığı villanın kaçak bölümleri ve sokaktaki haksız işgaliyle ilgili komşularının şikayetini sorduğumda oyuncuyla aramızda geçen muhabbeti…
Ben yazmasam kimse öğrenemeyecekti Şahan’ın yangın video’larının kaç para ettiğini?
“Üzerimden haksız gelir elde ediyorlar” diye yangın yapan Şahan’ın o görüntülerinin telif gelirinin topu topu 123 dolar 62 cent olduğunu sayemde öğrendi kamuoyu.
İlk haberim manşet olduğunda yıl 1979’du. Şahan Gökbakar ise 1980 doğumlu. Mesleki kıdemim kadar yaşı olmayan, hayatında tek haber yapmamış birinin bana gazetecilik dersi vermeye kalkması da ‘Recep İvedik’ hadsizliği.

ANILARIN ORTAYA ÇIKARDIĞI TACİZLER

Helle ThorningSchmidt, Danimarkalı siyasetçi; Emily Ratajkoswki, İngiltere doğumlu, ABD’li model ve oyuncu…
Danimarka’nın ilk kadın başbakanı Helle ThorningSchmidt (54) ile modellik yaparak yıldızı parlayan Emily Ratajkoswki (30), farklı ülkelerde farklı kültürlerde yaşasa, aralarında kuşak farkı da olsa sırf erkekler yüzünden başlarına gelenler aynı; cinsel taciz.
Anılar anlatılınca gün ışığına çıkan tacizciler de dünyaca tanınan isimler…
Ratajkoswki’nin tacizcisi şarkıcı Robin Thicke.
Ratajkowski, 2013’te ‘Blurred Lines’ klibinin çekimlerinde yaşadığı tacizi ‘My Body’ adlı kitabında şöyle anlattı:
“Birdenbire bir yabancının çıplak göğüslerime arkadan dokunan ellerini hissettim.”
Eski Danimarka başbakanını taciz edense eski Fransa Cumhurbaşkanı.
Bunun nasıl olduğu ise yayınlanan anılarıyla ortaya çıktı:
“Kopenhag’daki Fransız Büyükelçiliği’nde iş yemeğindeydik. Yanımda oturan Giscard, masanın altından kalçamı tuttu, hemen yer değiştirdim.”
İki mağdur kadın başlarına geleni anılarına saklamak yerine anında açıklasaydı, iki ünlü erkeğin tacizleri yanlarına kâr kalmazdı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır.” (Theodore Roosevelt)