MİLLİYET CADDE – 18 Ekim 2012 Perşembe  ALİCE

RTÜK’te radyo ve televizyon yayınlarını izleyen bir daire var. Mehmet Baransu’nun Aziz Yıldırım hakkında sarf ettiği sözler Habertürk TV’de cezayı gerektirecek bir ihlal sayılıyor da, başka kanallarda söylediğinde sayılmıyorsa o başka!

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 26.09.2012 tarihinde yaptığı toplantıda Habertürk TV’ye 51 bin 208 TL ceza kesti. RTÜK bu kararı durup dururken vermedi. Aziz Yıldırım’ın avukatı Yasemin Merçil, programa katılan gazeteci Mehmet Baransu’nun ‘Türkiye’nin Nabzı’ programında FB Başkanı aleyhindeki açıklamaları nedeniyle RTÜK’e başvurdu.
Konuyu görüşen RTÜK, avukatın yaptığı başvuruyu haklı buldu.
Sebep, Baransu’nun sarfettiği şu sözler:
“Bir dakika, askerlikle ilgili bir şey 10 saniyelik bir şey söyleyebilir miyim? Aziz Yıldırım o meşhur 3 gün önceki konuşmasında askerlikle ilgili de konuştu ve çürük raporu bunun da iftira olduğunu söyledi. Canlı yayından ben bunu soruyorum eğer onuru, gururu, her şeyi varsa gelsin canlı yayında iki tane bacağını ölçelim. 7 santim kısa mı değil mi tüm Türkiye görsün ve o 7 santimlik kısalık raporun kim adına alındığını tüm Türkiye görsün?
… Fenerbahçe TV’de de ölçebiliriz, hiç fark etmez. 7 santim kısa mı değil mi? Aziz Yıldırım’ın bacağı o rapor nasıl alındı görelim kimin adına alındı görelim?”

‘Özel hayatı ihlal’ cezası
RTÜK üyeleri, Baransu’nun bu sözleriyle, ‘kişinin sadece onun çok yakınları tarafından bilinen ve bu kişilerle paylaşmak istediği yaşam görünümleri’, ‘herkes tarafından bilinmeyen, özel araştırma ve bilgi edinme ile sağlanan kişiye ait hususlar’, ‘kişilerin gizli hayat alanlarında yapmış oldukları faaliyetlerin başkaları tarafından bilinmemesini istedikleri taraflar’ yani ‘özel hayatı ihlal’e girdiğine karar verip, Habertürk TV’ye,  5 milyon 120 bin 802 lira 48 kuruş  olan Haziran 2012 reklam gelirinin yüzde biri olan 51 bin 208 TL idari para cezası kesti.
Başkan Davut Dursun ve Yönetim Kurulu Üyeleri A. Vahap Darendeli ve Süleylam Demirkan’ın karşı oylarına rağmen RTÜK bu cezayı verdi. Habertürk TV’nin bu yayınını izlemedim, ama bu sözleri Mehmet Baransu’nun ağzından başka bir kanalda da duydum ben.
RTÜK’ün kararlarını taradım, aynı gerekçeyle o kanala ve programa verilmiş bir cezaya rastlamadım.
Baransu’nun Aziz Yıldırım hakkında sarf ettiği bu sözler Habertürk TV’de cezayı gerektirecek bir ihlal sayılıyor da, başka kanallarda söylediğinde sayılmıyorsa o başka!
Varsayalım ki Yıldırım ve avukatı o yayınları izlemediği için şikayet etmedi.
RTÜK’te radyo ve televizyon yayınlarını izleyen bir daire var.
RTÜK görevlileri bu kanalları izlemiyor mu, yoksa izledikleri halde yapılan ihlalleri ıskalıyor mu?
Sebep ne olursa olsun sonuçta çifte standarttır bu.

ÇIKTIĞI HER KANALA CEZA ALDIRAN DOKTOR

RTÜK’ün son kararları  arasında bir şey dikkatimi  çekti. O da Dr. Mustafa Eraslan yüzünden Kanal T, Cem TV, Dost TV ve Çay TV’nin aldığı para cezaları.
RTÜK, Okan Karacan’ın sunduğu ‘Mutlu Yaşam’ programına katılan  Dr. Mustafa Eraslan’ın yaptığı açıklamalarla ‘Genel sağlığa, zarar verecek davranışları teşvik edemez’ hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle aylık reklam geliri 2 bin 943 lira olan Kanal T’ye 11 bin 026 lira ceza kesti.
Dr. Eraslan, 2 Ağustos 2012’de Cem TV’deki  ‘Doktorunuz Sizinle’ye katılıp damar hastalıkları, şeker,  kolesterol, iktidarsızlık gibi  sorunların tedavisinde alternatif tıp önerilerinde bulundu.
RTÜK, temmuz ayı reklam geliri 70 bin olan  Cem TV’ye de 11 bin 26 TL ceza kesti.
Çıktığı her kanala ceza aldıran Dr. Eraslan,  24 Ağustos’ta da Çay TV’de  Cavit Özdoğan’ın sunduğu programa katıldı.
RTÜK, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın hazırladığı rapor doğrultusunda Dr. Eraslan’ın burada da aynı ihlali yaptığı için temmuz ayı reklam geliri 32 bin 997 lira 78 kuruş olan Çay TV’ye de 11 bin 26 TL ceza verdi.
Dr. Eraslan yüzünden  ceza alan kanallarından biri de Dost TV.
Haziran 2012’deki aylık ticari iletişim gelirini 50 bin TL olarak beyan eden Dost TV’ye RTÜK’ün verdiği ceza da ‘alt sınır’ olan 11 bin 26 TL.
Bu doktor yüzünden RTÜK, aylardır ceza yağdırıyor çıktığı kanallara.
Dr. Eraslan’ın, kalp ve  damar hastalıkları, iktidarsızlık, kolesterol, şeker,  yüksek tansiyon ve varis gibi rahatsızlıklara iyi geldiği  tavsiyesiyle pazarlanan bitkisel ürünlerden bu kanalların kazandıkları paralar, RTÜK’ün verdiği cezaların yanında devede kulak olmalı ki bile bile onu ekrana çıkarmaya devam ediyorlar.

GÜNÜN SÖZÜ
Ucuz insanların üzerine kurduğunuz hayaller size daima pahalıya patlar.