30 EKİM 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İbrahim Tatlıses, durdu durdu, yine patladı. Tatlıses, “Adam gibi adamdır” dediği Mehmet Ali Erbil’i ziyaret ettiği hastaneden çıkışta, yine sanatçıların vefasızlığını gündeme getirdi, ama bu kez ağır konuştu:

“Beni zaten iki kişi arıyor. Biri Hülya Avşar, diğeri Sibel Can’dır. Can’ın sesini de severim. Adam gibi adamdır. Bunlar benim gerçek dostum. Diğerleri sevmediğim tipler. Piyasa bunlarla dolu, pirinç gibi ayıklayamıyorsun. Kimseye ihtiyacım yok ama biz böyle terbiye almadık. İnsan yalandan da olsa bir hal hatır sorar. Herkes çok terbiyesiz olmuş.”

Tatlıses, bu açıklamayı yaptığı gün Sibel Can’ın Girne Merit Park Otel’de konseri vardı, ben de oradaydım. Sahne öncesi sohbet ettiğim şarkıcıya, bu konuyu sordum. Can, “Benim için de çok kıymetlidir o… Aslında bütün sanat camiamızın göz bebeği, bir tanesi, kıymetlimizdir, başımızın tacıdır” dedi.

Can, sanatçıların vefalı olup olmadığı konusunda ise şunları söyledi:

“Yıllardır hep böyle şeyler vardır. Benim öyle çok görüştüğüm insan yoktur sanat dünyasından. Az ve özdür. Bunların başında İbrahim Bey gelir. En ufak bir şeyde aradığım kişidir, sevgili Tarkan ve Sezen Aksu aynı şekilde… Bunlar benim pamuklara sarıp, kalbimin en güzel yerinde sakladığım çok kıymetlilerimdir.”

‘Ailem beni Orhan Abi’ye emanet etti’  

– Sibel Can’ın Orhan Gencebay’ı söylememesi dikkatimi çekti. O yüzden sordum “Kıymetlim” dediklerin arasında Gencebay niye yok?

Orhan Abi, benim baba yerine koyduğum çok kıymetlimdir. Orhan Abi, Sevim Abla… Ailemin içinden birileri gibi düşünelim onları. Bambaşkadır. Annemin, babamın beni emanet ettiği kişidir Orhan Abi. Camiamızda böyle şeyler hep vardır. Vefasızlıklar, tatsızlıklar ve kıskançlıklar… Bilirsin, hiçbir zaman böyle şeylerin içinde olmadım. Çünkü öyle yetiştirilmedim. Annemi de, babamı da iyi tanıyorsun. Çok kıymetli bir annenin, babanın evladıyım. Sevgiyle büyüdüm. Evimizde olmazdı ki öyle tatsızlıklar… O yüzden aile çok önemli bu konuda.

Bazıları için sadece ‘İstanbul’da bir semt adı’ olan Vefa’ya çok yakın Karagümrük’te büyüdün. O yüzden sende vefa var da sanat dünyasında mı yok?

Öyle demeyelim.

– Ben demiyorum, İbrahim Tatlıses diyor.

Aslında bunları söylememiz hiç doğru değil. İbrahim Tatlıses söylediği zaman ben utanıyorum. Çünkü böyle büyümedim. Özüm temizdir, bilen bilir zaten. Kimseyle kırgınlık, küskünlük yaşamam. Bende geçer her şey.

O yüzden mi uzak duruyorsun sanat camiasından?

İşimin dışında hep uzak kalmışımdır, çoluğumla çocuğumla başka bir ortamda yaşıyorum.

Başka bir evrende mi yaşıyorsun?

Sanat camiasının dışında bütün dostluklarım ve arkadaşlıklarım…

– Ailece görüştüğün sanatçı yok mu?

Orhan Abi, her zaman gelir. Sanat camiasından evime gelen insan çok azdır. Biliyorsun, İbrahim benim Miami’deki evde mangal bile yaktı (Gülüyor). Hastaneden getirmiştim onu, moral olsun diye.

‘Klibim 50 milyon izlendi,  YouTube’dan telif gelmedi’  

Sahne çalışman olmayınca ne yapıyorsun?

Yeni şarkı arayışlarım hiçbir zaman bitmez. Yeni albüm çıktı, 4.5 ay önce. İnanılmaz bir başarı yakaladı. Her şey çok güzel gidiyor. ‘Senden Başka Kimsen Yok’ şarkım, YouTube’da neredeyse 50 milyona yaklaştı. Bir klip daha çektik. Buna rağmen yeni parça arayışı içindeyim. Çünkü müzikle doğdum, öyle de devam ediyor.

– YouTube’da  50 milyon izlenen klip için telif aldın mı?

Oradan hiç öyle bir gelir yok.

– Yorumcu olarak MÜYORBİR’den telif almıyor musun?

Alıyorum, ama yeni albümle ilgili henüz telif almadım.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir erkeğin ihtiyacı olan tek şey, zeki bir kadının onu sevmesidir.” (Tolstoy)