11 Haziran 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Yaşayan veya aramızdan ayrılan sanatçılara saygı adına her bir eserlerini farklı şarkıcıların okudukları saygı albümlerine iki tane daha eklendi şu günlerde.

Bunlardan biri bizim kuşağın adını ezbere bildiği, yeni neslin ise eserlerini farklı şarkıcılardan dinlediği, ama adını bilmediği bir besteci ve söz yazarı. Bu vurguyu yapmamın sebebi Türkiye’deki Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği’nin öncüsü olan Fecri Ebcioğlu aramızdan ayrılalı tam 34 yıl oldu.

Fecri Ebcioğlu’nun unutulmaz eserlerinin, birbirinden değerli ses sanatçılarının seslendirdiği “100 Yıllık Şarkılar” albümünün yapımcısı ise şimdiye kadar Aysel Gürel için “Aysel’in”, “Kayahan’ın En İyileri”, “İşte Benim Zeki Müren”, “Muazzez Abacı Sezen’imin Şarkıları” ve “Fikret Şeneş & Kimler Geldi Kimler Geçti “ albümlerinin yapımcısı Murat Yıldırım. Moko Yapım etiketiyle iki gün önce raflarda yerini alan, yaşadığı yıllarda eserlerini Ajda Pekkan, Ayten Alpman, Semiramis Pekkan, Tanju Okan, Nesrin Sipahi, Nilüfer gibi isimlerin seslendirdiği Fecri Ebcioğlu’na saygı albümünde 12 eser var. Dağıtımını DMC’nin yaptığı albümde yer alan eserler ve onları okuyan şarkıcılar şunlar:

Candan Erçetin – Kalbin Yok mu?

Sertab Erener – Boş Sokak

Ufuk Baydemir – Sarhoş

Kalben – Her Yerde Kar Var

Deniz Çakır – Boş Vermişim Dünyaya

Tuğkan – Dünya Dönüyor

Elif Kaya – Mesut Ol Sen

Ege – Deniz ve Mehtap

Begüm & Melih Şengül – Üç Kalp

Yağız Çınar – Param Olsaydı

Gökçe Kasacı – Hayalimdeki Resim

Lokomotif Band – Yaşa Fenerbahçe

Erkal’ın üç çocuğu babaları için söyledi

2017’de aramızdan ayrıldığında İbrahim Erkal 51 yaşındaydı. Genç yaşta ölümü sadece hayranları değil herkesi üzen Erkal’dan geriye üç çocuk ve çoğu hit olmuş onlarca eser kaldı.

İbrahim Erkal’ın yapımcısı İskender Ulus, ölümünden altı yıl sonra sanatçının ölümsüz eserlerinden oluşan albüm serisi hazırladı. Üç albümdeki şarkılar üçer hafta arayla single olarak yayınlanacak.

Yapımcı İskender Ulus’un iki yılı aşkın bir süredir üzerinde çalıştığı “İbrahim Erkal – Hürmet” albümlerinden satışa sunulan ilk üç eser ve onları söyleyen müzik dünyasının üç ünlüsü şöyle:

Gökhan Türkmen – Sevme

Bilal Sonses – Aşkından Yanayım mı?

Serkan Kaya – Dönemem

Üç albümün tanıtımı 26 Eylül’de yapılacak ve “İbrahim Erkal – Hürmet”in CD’leri plakları aynı gün satışa çıkacak. İbrahim Erkal’ın şarkılarını söyleyenler arasında hiç no name yok. İbrahim Erkal için yapılan saygı albümlerinde onun eserlerini okuyanların hepsi müzik dünyasının ünlü isimleri. Müzik dünyasının 45 yıldızı, İbrahim Erkal şarkılarını stüdyolarda kendi aranjörleriyle çalışarak okudu. İşte o isimlerden bazıları:

Funda Arar, Atiye, Serdar Ortaç, Ferman Akgül, Melek Mosso, Alişan, Gülben Ergen, Linet ve Hakan Altun.

İbrahim Erkal’a saygı albümleriyle ilgili öğrendiğim çok özel bir bilgiyi de paylaşmak isterim; o da şu:

İbrahim Erkal’ın üç çocuğu; Dilara Hatice, Eralp ve Elif Su, babalarının anısına stüdyoya girip birlikte “Balam” şarkısını okuyacak.

‘Ben Bilirim’ deyip bilememek nedir?

Alper Ateş’in sunduğu 360’taki “Ben Bilirim”in tekrar bölümlerinden birine denk geldim. Sunucunun yarışmacılara yönelttiği soru şuydu: “2020’de göreve gelen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin beşinci Cumhurbaşkanıdır.

….. Tatar”

Sanatçılar için saygı albümleri

İki kadın iki erkek dört yarışmacı KKTC Cumhurbaşkanı’nın adını bilemeyince başladılar atmaya:

Kaan Tatar, İhsan Tatar, Hasan Tatar, Metin Tatar, Kenan Tatar.

Kapalı beş kutudan sonuncusu açıldı, N harfi ortaya çıktıktan sonra da devam ettiler sallamaya:

Tahsin Tatar, Füsun Tatar.

Sunucu bir kutuyu daha açtırdı; tablo ..S.N olduktan İngilizce öğretmeni Aleyna ‘Ersin Tatar’ dedi.

Arkadaş üç yıldır hiç mi haber izlemediniz, gazete okumadınız, internet ve sosyal medyayı takip etmediniz ki Ersin Tatar’ı bilemediniz?

GÜNÜN SÖZÜ

“Alçak yerin tepesi, kendini dağ sanırmış.” (Sinasi)