MİLLİYET TELEVİZYON – 15 Aralık 2012 Cumartesi  ALİCE

Çarşamba gününü TRT 1’in en yüksek reyting alan dizisi “Seksenler”in setinde geçirdim.
Alice’yi takip edenler bilir, Kartal’daki platoya yeni yayın döneminden önce de gitmiştim ve “Seksenler”in yeni dekorunun fotoğraflarını sizlerle paylaşmıştım.
Bu sefer gidiş nedenim, hem setin havasını solumak, hem de dizide “pek yakında” yapılacak operasyona dair bilgiler almak.
Dizinin bu hafta 41’inci bölümü yayınlandı.
Ben sete gittiğimde ise 44. bölümün çekimleri yapılıyordu.
Çoğu sette bir, bilemedin iki kamerayla yapılır çekimler.
“Seksenler”de baktım üç kamera var.
Üç kameranın yaptığı çekimleri önündeki üç monitörden takip eden yönetmen Müfit Can Saçıntı’ya, bir bölümü kaç günde çektiklerini sordum.
Saçıntı, “Üç günde çekiyoruz bir bölümü” dedi.

Bazı sahneler doğaçlama

Normalde dizilerin bir bölümü için 80 – 90 sayfadır senaryolar.
“Seksenler”in 43’üncü bölümünün senaryosunun 56 sayfa, 44’üncü bölümün senaryosunun 57 sayfa olduğunu görünce sormadan edemedim dizinin yapımcısı Birol Güven’e, sizde niye böyle diye?
Güven, “Müfit, doğaçlamayı seven bir yönetmen… Oyuncularımız da doğaçlama yeteneği olan oyuncular. O yüzden senaryolarımızın sayfa sayıları azaldı” dedi.
Gelelim Rasim Öztekin, Özlem Türkad, Şoray Uzun, Yasemin Çonka, İlker Ayrık, Vural Çelik, Serhat Kılıç, Ayşe Tolga, Pelin Akil, Berat Yenilmez, Ceyhun Fersoy, Münis Düşenkalkar gibi isimlerin oynadığı “Seksenler” dizisinde çok yakında olacak sürprizlere…
“Seksenler”in çekildiği dekorun yanıbaşına yeni bir dekor daha yapılacak.

Dizi ekibi gençleşecek

Yeni dekor günümüzü yani 2013’ü yansıtacak…
Daha doğrusu “Seksenler”in çekildiği mahallenin 2013’te ne hale geldiğini, 33 yılda semtin nasıl bir değişime uğradığını yansıtacak… 1980’den 2013’e ailenin oturduğu evin dışında her şey değişecek.
Çınaraltı Kahvesi’nin yerini günümüzün cafe zincirlerinden biri, küçük esnafın dükkânlarının yerini AVM alacak, eski evler yıkılıp, yerine rezidanslar konacak.
33 yılda mahalle böylesine büyük bir değişime uğrar da, karakterler olduğu gibi mi kalır?
“Seksenler”deki birçok karakterin yerini çocukları ve torunları alacak.
Bu da diziye yeni birçok ismin katılması, dizinin mevcut oyuncularından bir kısmı için de “yolun sonu” demek.
Dizinin yapımcısı Birol Güven’i çok zorladım, ama “Seksenler”de bir – iki ay içinde kimlerin öleceğini söylemedi.


Hüdai Yılmazkan

‘TRT Belgesel’i dünyaya açtık’

Başka alanlardaki anketlerle gerçekler arasında bu kadar farkın olduğu başka bir şey yoktur herhalde…
Yıllardır Türkiye’de yapılan anketlerden insanların ekranlarda en çok görmek istedikleri program türü olarak belgesel çıkar.
Ama gel gör ki, belgeseller bu ülkede hiçbir zaman reyting yapmaz.
Düne kadar Türklerin belgesel tutkusunun anketlerle sınırlı olduğunu sanıyordum. Ancak TRT Belgesel’in Koordinatörü Hüdai Yılmazkan’ın verdiği bilgilerden sonra kanaatim değişti.
Belgesel izlemeyen Türklerin, belgesel çekmeye karşı müthiş bir isteği varmış meğer ki!
Merkezi İzmir’de olan TRT Turizm Belgesel Kanalı’nın yöneticisi Yılmazkan, hafta içinde biraraya geldiğimiz yemekte bakın ne dedi?

7 bin belgesel teklifi

“3 yılda, gerek kurum içinden, gerekçe kurum dışından 7 binin üstünde belgesel önerisi geldi bize. Önerilerin yarısı gezi programıydı. Kimi Türkiye’yi bisikletle gezip, belgeselini çekmek istiyordu, kimi trenle, kimi otobüsle, kimi gemiyle, kimi kendi otomobiliyle.”
Yılmazkan’a, 3 yılda 7 bin öneriden kaçını kabul ettiklerini sordum, “220’sini kabul ettik” dedi.
Belgesel görmek isteyen, ama izlemeyen insanların yaşadığı bir ülkede bu kadar çok belgesel çekmeye meraklı insanın olması ilginç bir durum değil mi?
Sadece “boş” tarafı yok bardağın…Bir de “dolu” yanı var…
Şimdi biraz da ona bakalım.
TRT Belgesel’in Koordinatörü Hüdai Yılmazkan, Türk turizmini ve kültürünü tanıtmak amacıyla kurulan TRT Turizm ve Belgesel kanalını dünyaya açmak için yaptıkları girişimleri şöyle anlattı:

17 ülkeyle ortak proje

“55 ülkeye mektup yazdık TRT Belgesel olarak. Dedik ki, Türkiye ile ilgili belgesel çekmek isterseniz, yapımcınızı ve yönetmeninizi gönderin, diğer teknik hizmetler, ulaşım ve konaklamabizden… Çektiğiniz belgeseli hem siz yayınlayın, hem biz. 17 ülkeden yanıt geldi.
SuriyeİranFinlandiyaÇinRusyaMaltaGürcistanUkraynaMacaristan, Birleşik ArapEmirlikleri, İspanyaMısırHollandaAzerbaycanKüba ve Yunanistan teklifimize ‘evet’ dedi. Ukrayna, Türkiye’de 16 bölümlük bir belgesel çekti. Ürdün, Suriye ve Malta da öyle. Diğer ülkeler de gelip, yapacaklar çekimlerini.”

TRT Belgesel Çin’de

TRT Belgesel’in dünyaya açılmak için yaptığı bir hamle daha var ki, bana o da ilginç geldi.
Uydudan 120 ülkeye programlarının yarısını Türkçe ve İngilizce dublajlı, İngilizce, Almanca ve Rusça alt yazılı yayınlayan TRT Belgesel’in Koordinatörü, şunları söyledi:
“Aynı ülkelere şöyle bir teklifte bulunduk. Biz, size her gün 20 saatlik yayın verelim. Yayınlamak için dublajın dışında bir masrafınız olmayacak. Logomuzu kullanarak yayınlayacağınız 20 saatlik programlara karşılık sadece 4 saatlik programlar istiyoruz sizden. Çin, Gürcistan ve Ruanda‘evet’ dedi. Çin, 2013’te TRT Belgesel’in programlarıyla her gün 2 saatlik deneme yayını yapacak. Bu projeden yana da çok umutluyuz. Bu sayede ciddi bir mecra genişlemesi yapacağımızı düşünüyorum.”