MİLLİYET CADDE – 16 TEMMUZ 2013 SALI  –  ALİCE

Serdar Akinan’ın medya anılarını yazdığı adı ‘Sahi Beni Neden Almadılar?’ adlı kitabı haziran başında çıktı, o yüzden Gezi Parkı’nın ‘g’si yok ama anlattıkları bana acayip dejavu yaşattı…

“14 Ağustos 2007 benim suyumun ısınmaya başladığı ilk gündür diyebilirim.
O gün meslek yaşamımın en ilginç günlerinden biriydi. Arkadaşlarım, haber merkezinin hemen arkasındaki rejiye beni çağırdılar.
Ankara’da bir miting bekleniyordu. Abonesi olduğumuz ajanslardan canlı yayın aracımıza gelen görüntülerde, yüzlerce insan farklı istikametlerden Tandoğan Meydanı’na yürüyordu.
Bir süre izledim. Yayın akışında sponsorlu sağlık programı vardı. Yönetimle aramdaki en büyük sorun ve bana yönelik kullanılan enstrüman, sık sık yayını kesmem ve gelir kaynağımız reklam kuşaklarını yayınlamamamdı.
Bir an tereddüt ettim. Diğer kanallara baktım. Ne NTV, ne CNN Türk ne de Habertürk yayın akışını bozmuştu. Tandoğan Meydanı’na on binlerce insan yürüyor ve Türkiye bu manzarayı göremiyordu.
Rejiye döndüm ve sağlık programını kesin, derhal Ankara’ya bağlanın dedim. Yayın yönetim sorumlusu ‘Ama diğer kanallar vermiyor. Program sponsorlu. Bitsin sonra bağlanırız’ dedi.
‘Arkadaşlar, bu kadar insan Tandoğan Meydanı’na piknik yapmaya gitse bile haberdir. Normal yayını kesin ve Ankara’ya bağlanın, ben söyleyinceye kadar da yayına ara vermeyin’ dedim.
Normal yayın akışını kestik ve Ankara’ya bağlandık. Birkaç dakika içinde işin boyutu ortaya çıktı. Ankara, tarihinin en kalabalık mitingine sahne oluyordu. Haber kanalları bu görüntüleri ısrarla yayınlamıyordu.
Aradan birkaç saat geçti. Kalabalık, Doğan Grubu’nun, Doğuş Grubu’nun ve Habertürk’ün canlı yayın arabalarının önünden geçerken yuhalıyordu. Odamdan diğer kanalları da görebiliyordum. Tüm kanallar normal yayın akışlarını sürdürürken SKY Türk ekranında yüzbinlerce insan Anıtkabir’e Türk bayraklarıyla yürüyordu. 
Olağanüstü bir görüntüydü.
Fakat asıl olağanüstü olan, kendisini haber kanalı diyebilen bu kanalların böylesine bir gerçeği saklama gayretiydi.
Geçen her saniye Türkiye’nin en ücra köşesinde bile ekranlar SKY Türk’e dönmeye başladı. İnsanlar birbirberini arıyor, ‘SKY Türk’ü açsana’ diyordu.
Bu arada benim de telefonum çalmaya başladı.
Grubun medya ayağından sorumlu yönetici, ‘Ne oluyor?’ Hiç kimse vermezken bu mitingi bu kadar uzun uzadıya yayınlaman doğru mu? Ortam zaten gergin. Kısa kes ve normal yayına dön’ dedi.”
Serdar Akinan’ın medya anılarını yazdığı adı ‘Sahi Beni Neden Almadılar?’ alt başlığıysa ‘Medyanın Hakikatle İmtihanı’ adlı kitabından aktardım bu satırları…
Akinan’ın kitabı haziran başında çıktı, o yüzden Gezi Parkı’nın ‘g’si yok ama anlattıkları
bana acayip dejavu yaşattı.
‘Haber kanalları’(!) 14 Ağustos 2007’de yaptıklarının aynısını 2013’ün 31 Mayıs ve 1 Haziran’ında da tekrarlayınca, sonuçlarını gördük hep birlikte…
2007’de Tandoğan Meydanı’na gidenler ‘üç maymun’u oynayan haber kanallarının naklen yayın araçlarını yuhalamakla
yetindi, 2013’te Gezi Parkı eylemcileri canlı yayın araçlarını parçaladı, gösterilerini kanalların önlerine taşıdı.

BEYONCE’NİN MALALA MESAJI VE BİZİMKİLER 

beyonce-note-to-malala-yousafzai-leadMalala Yusufzai, geçen yıl ekim ayında Pakistan’ın Svat bölgesinde kızların okutulmasına karşı çıkan Taliban’ın bir okul servisine düzenlediği saldırıda başından vurulmasına rağmen ölmeyen 16 yaşında bir kız…
Taliban militanları başından vurup öldüremediği gibi, yolundan da döndüremedi Malala
Yusufzai’yi…
Üstelik düne kadar sadece kendi eğitimini düşünen Pakistanlı Malala Yusufzai, bugün Pakistan’lı bütün genç kızlar için istiyor bunu.
Nereden mi biliyorum?
Genel Sekreter Ban Ki-Moon’un ‘Umudun Sembolü’ diye taktim ettiği Malala’nın BM’de yaptığı şu konuşmasından:
“Kurşunların bizi susturacağını sandılar ama başarılı olamadılar. Teröristler beni hedeflerimden döndürebileceklerini sandı, ama hiçbir şey değişmedi. Artık zayıflık, korku ve umutsuzluk öldü. Güç, cesaret ve gayret doğdu.”
16 yaşındaki bir kızın Taliban karşısında gösterdiği cesarete bakar mısınız?
BM’nin doğum günü olan 12 Temmuz’u ‘Malala Günü’ ilan ettiği gün ünlü şarkıcı Beyonce da, Instagram’dan paylaştığı bu mesajla kutladı Malala’nın yeni yaşını…
Nedense Türkiye’den hiçbir ünlünün aklına gelmedi bu!
Malala Yusufzai hak etmiyor mu bunu?

GÜNÜN SÖZÜ
Mutlu mu olmak istiyorsun? Kimseden bir şey bekleme…