MİLLİYET CADDE – 31 EKİM 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

Cumhuriyetin 90’ıncı yılı nedeniyle Türkiye’nin pek çok yerinde ücretsiz açıkhava konserleri düzenlendi. 29 Ekim akşamı Türkiye Cumhuriyeti’nin 90’ıncı yaşını şarkılarla kutlamak amacıyla büyük ilgi gösterdiği konserlerden sadece Serdar Ortaç’ınki yarım kaldı.

1383133828809Manisa’da konser veren Serdar Ortaç, kendisine taş, çatal, pet şişe ve yumurta atılınca sahneden inmek zorunda kaldı.
Atılan ilk taş Ortaç’ın dansçılarından birinin başına geldi. Dansçı kız başını tutup, kulise giderken diğerleri de ona eşlik etti. Ortaç hiçbir şey olmamış gibi konserine devam etti. Ahmet Kaya posteri açanlar Ortaç’a taş atmaya devam edince, şarkıcı, “Arkadaşlar beş dakika ara vereceğim. Öküz gibi taşlar geliyor. Cumhuriyetimizin 90’ıncı yılında sizlere taş yağmuruyla bir dakika veda ediyorum” deyip, sahneden indi ve bir daha da çıkmadı.
Yıllarca Ahmet Kaya’nın başına gelenlerin müsebbibi olarak Serdar Ortaç’ı gösterirseniz olacağı bu… MGD’nin gecesinde yaşananların birebir tanığıyım. Ahmet Kaya’nın yuhalandığı, çatal kaşık atıldığı ödül töreninin ev sahiplerinden biri olarak nasıl ki o gece elime mikrofonu alıp insanlara, “Vazgeçin bu yanlıştan. Çünkü demokratlığın yolu, katılmadığımız görüşlere de saygı duymaktan geçer” dediysem şimdi de aynısını yapıp Ortaç’a yapılanın ayıp olduğunu vurgulamak zorundayım.

Zamanlama düşündürücü
Kardeşlik, barış ve hoşgörü adına “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nün Ahmet Kaya’ya layık görüldüğünün açıklandığı Cumhuriyet Bayramı’nda bunun yapılması da ayrıca düşündürücü. Ortaç’ı taşlayıp, sahneden indirenler ya da o gece olay çıkaranlardan bir kısmı gözaltına alındı.
Peki yıllarca söyledikleri ve yazdıklarıyla Kaya hayranlarını ve Kürtleri Ortaç’a karşı kışkırtanlar ne olacak?
Kaya’nın başına gelenlerin tek müsebbibi olarak Ortaç’ı gösterip, faturanın ona kesilmesi, bu “azmettiriciler”in mi eseri?
Başlamadan biten Manisa konserinin ardından Serdar Ortaç’ın atılan taşlardan birinin fotoğrafı eşliğinde attığı “Cumhuriyetin 90’ıncı yılında MHP’nin kalesi Manisa konserimde sahneye ve seyirciye taş yağmuru. 700 yaralı. Kutlu ola” Tweet’i de, kendisini hedef gösterenlere, adeta altın tepside sunulmuş yeni bir fırsat gibi… Germeye devam edin bu milleti?

JAPONLAR, ATEiZM DiNiNE Mi iNANIR?

3ed0a64c7ceb9bbd4675f014ac6010e7Beyaz TV’de hafta içi her sabah canlı ekrana gelen “Uyan Türkiyem”in sunucusu Tahir Sarıkaya, Marmaray’ın açılışına iştirak eden Japon Başbakanı Shinzo Abe ile bir haberin videosunu yayınlayacak. Sarıkaya, Japonya Başbakanı’nın açılışta Diyanet İşleri Başkanımızın yaptığı duaya Müslümanlar gibi avuçlarını açarak iştirak etmesinin sosyal medyada nasıl yankı bulduğuna pas atmak için ne dedi biliyor musunuz?
Beyaz TV’nin sunucusu, “Ya, işin en garibi de neydi biliyor musunuz?” diyerek daldı mevzuya ve devamında, “Japonların çoğu ateisttir. Din olarak ateizme inanır onlar” dedi.
Sevgili Sarıkaya, hangi arada derede “Ateizm” din olarak ilan edildi de, Japonların çoğu da bu dine dahil oldu? Bildiğim kadarıyla “Ateizm”, Tanrı’yı yok sayan, görmediği şeylere inanmayan öğretilerin genel adıdır, bir düşünce biçimidir, ama bildiğimiz dinlerden değildir. Marmaray’ın açılışında Japon Başbakanı’nın Müslümanlar gibi dua etmesini, “Ya, işin en garibi de buydu” deyip tebessümle yorumlarken Tahir Sarıkaya, kendisi bir gafa imza attı…

GÜNÜN SÖZÜ
Dürüstlük size fazla arkadaş kazandırmaz, ama her zaman iyi arkadaşlar kazandırır.