MİLLİYET – 17 HAZİRAN 2016 CUMA  –  ALİCE

Vildan Yirmibeşoğlu'nu İstanbul Barosu atadı, Atalay Filiz onu paralı avukatı yaptı.
Vildan Yirmibeşoğlu’nu İstanbul Barosu atadı, Atalay Filiz onu paralı avukatı yaptı.

Üç cinayetin zanlısı olarak tutuklanan Atalay Filiz’in avukat hamlesi onun ne denli zeki olduğunun göstergesi.

İnsan öldürmek zekânın değil, gaddarlığın göstergesi.

Her cinayetten sonra izini kaybettirmek ise zekâ ister.

Kendine yeni kimlikler çıkarmak, yeni isimlere alışıp, onlar gibi yaşamak, ekonomik olarak ayakta kalmak sıradan insanların yapabilecekleri bir şey değil.

İzmir’de ihbar sonucu yakalandığında, kaçmaktaki başarısından dolayı Ankara polisinin tebrik ettiği Atalay Filiz’in ilk hamlesi neydi?

Okuduğu gazetelerden aldığı şifrelerle cinayetleri işlediğini anlatıp, “Akıl sağlığı yerinde değildir” raporu alıp, yırtmak!

Yasa gereği İstanbul Barosu’nun atadığı avukat, mahkemeden Filiz’in akıl sağlığının tespiti için talepte bulundu.

“Seri katil”in ailesinin tuttuğu avukat yerine İstanbul Barosu’nun atadığı Vildan Yirmibeşoğlu’nu ücretli avukat yapmak istemesi de zekice yaptığı ikinci hamle.

Çünkü Yirmibeşoğlu, TCK Kadın Çalışma Grubu’nun sözcülüğünü yapmış, “Toprağa Düşen Sevdalar” kitabını yazmış, insan ve bilhassa kadın hakları savunucusu bir avukat.

Yirmibeşoğlu, “Bir avukat herkesi savunur” diyerek Filiz’in talebini kabul etti.

Yirmibeşoğlu gibi birinin “seri katil”in avukatlığını üstlenmesi bize doğru gelmeyebilir. Ancak doktorluk ve avukatlık, evrensel etik değerleri olan meslekler. Bir doktor, önüne gelen hastayı “Bu adam katil” diyerek tedavi etmekten kaçınamayacağı gibi, bir avukat da kişinin işlediği suçlara bakmaksızın onun savunma hakkını kullanmasına yardımcı olmalı.

Binlerce avukat varken İstanbul Barosu’nun yasa gereği Vildan Yirmibeşoğlu’nu Filiz’i savunmak için görevlendirmiş olması tesadüf mü, yoksa bilinçli bir tercih mi bilmiyorum, ama onun bu tercihi bilhassa yaptığı kanaatindeyim.

 

FATİH’İN ASLANLARI YENİN ŞU BOĞALARI

Euro 2016’ya kötü futbol ve mağlubiyetle başlayan A Milli futbolcularımız, bu akşam saat 20.00’de İspanya karşısına çıkacak.

Türkiye – İspanya maçı, Nice’deki Riviera Stadı’nda oynanacak. Bu akşam birçok Türk gibi ben de millilerimizi desteklemek için Digiturk ekibiyle birlikte tribünde olacağım.
Türkiye’nin gruptan çıkabilmesi için çok önemli bir maç bu. Türkiye’nin Hırvatistan karşısında sergilediği futbolla değil İspanya’yı, İspanya’nın 1 – 0 yendiği Çek Cumhuriyeti’ni bile yenmesi zor. Ama bizimkiler, “sürpriz yumurta” gibi. Ne zaman, ne yapacakları belli olmaz. “Biz bitti demeden, bitmez” diyorlar ya, aynen öyle!
Şansımdan şimdiye kadar yurtdışında izlediğim hiçbir milli maçı kaybetmedik. İnşallah bu kez de öyle olur. Ülkemizde yaşanan olaylar yüzünden bir yıla yakındır yüzümüz gülmüyor. Umarım, “Biz bitti demeden bitmez” diyen Millilerimiz, bu kez dediklerini yapar da Türkiye, gruptan çıkma yolunda gerekli puanı alır ve hepimizi özlediğimiz sevince boğar.

 

GOOGLE TÜRKİYE’DEN ADİLE NAŞİT SÜRPRİZİ

Ekran Resmi 2016-06-20 09.54.46Google Türkiye’den Adile Naşit sürprizi… Arama motorunun Türkiye versiyonunu hazırlayanlar, oyunculuğun yanı sıra TRT’de yıllarca “Kuzucuklarım” diye seslendiği masal programıyla da gönüllerde taht kuran Adile Naşit’i unutmadı. Google’ın 87’nci doğum günü nedeniyle yaptığı Adile Naşit doodle’ı sanatçıyı sevenleri duygulandırdı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir mesajıyla günü mutlu geçirmeni sağlayan insan olmalı hayatında; bütün gün mesajını beklediğin değil.”